Peja: Nej, verkligen inte. Luleå har nyss förklarat att av nio backar är det bara fyra stycken som är spelklara, oskadade och tillgängliga inledningsvis. Och att man skulle behöva plocka in fler.
På så sätt inte oväntat, men däremot trodde man att Skrikegård sparkat Hammarlund för att denne inte skulle duga i SHL.
Vi får se. 195 cm låter alltid trevligt på en back och eftersom han har avtal med Luleå till november kanske han kan visa att i Luleå duger han i SHL.
Lite kul ändå, även om han knappast kommer att betyda så mycket för laget som den dopningsfällde Bäckis för Pölsan.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?