Luleå HF

SHL · 118196 inlägg · 891 ämnen

Inlägg: 2904043

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Gissar att du menar engagemang och inte arrangemang.

Personligen skiter jag i Pölsan och tror att det gäller de flesta Luleåsupportrar. Men under finalspelet i våras upptäckte vi att ni öste skit över oss, väsentligen i form av ljug om Shinnimin. Och nu igår är du där igen och förklarar att en Luleåspelare levererat trashtalk till Pölsans målvakt.

Man kunde ju tro att du som pölserlig supporter skulle vara mer intresserad av eget lag och skulle skriva om hur undermåligt stöd er vakt fick av utespelarnas usla stöd där de släppte positioner och gled slött på hälarna, medan Luleå fick fritt fram. Eller för den delen hur alla pölsor bara stack iväg när vakten släppt in ett mål - inte en jävla pölsa där för att stötta och trösta honom.

Nejdå. Du gick bananas över en sekunds trashtalk när Luleå reducerat till 4-2. Det vred du upp till att sådant orsakar mobbing på skolgårdar och hade du fått fortsätta skulle det väl orsakat gängskjutningar och expositioner.

Det är ju bara löjligt. Fullständig gallimatias från din sida.

Kanske är ni Pölsor speciella? När Pölsan spelar tycks ni koncentrera er på att ljuga och klaga och likt en masspsykotisk massa köra hitta-på mot motståndarna och klappa varandra på axlarna: fy, så dumma de är.

Det där finns det inte mycket av utanför den gävliga staden. Vi andra tycker att det är trevligare att hylla vårt eget lag. Men sådana är ni inte i den gävliga arenan där ni hellre sitter tysta om ni inte buar och visslar åt ert eget lag.

Det är den stora grejen med Pölsan, inte annat.

I gårdagens match fanns och en del intressant med ert lag.

Bäckis har långt kvar till att dominera era matcher. Mycket långt, vilket inte är konstigt. Han har inte spelat hockey på mycket länge. Och dagens SHL är något helt annat än den Elitserie han spelade och var stor stjärna i för länge sedan. Men man ser vilket spelsinne och vilka helt underbara handleder han har och lägger alltid bästa möjliga pass varvid pucken hamnar exakt var medspelarna bäst vill ha den. Finns inte många spelare i SHL som kan göra det lika bra. Men Allard i Luleå är en sådan.

Firma Larsson-Silfverberg är riktigt skickliga och trogna målfabrikanter. Sådana där par har vi sett några då och då i olika klubbar. Mycket viktiga för laget - förutsatt att motståndarna tillåter dem att spela det spel de vill. Det gjorde t.ex. Luleå inte i finalen i våras, och det kommer Luleå inte att göra mot slutet av den här säsongen. Och då har inte Pölsan så mycket annat i lager.

Och så det mest iögonfallande. Det var ju synnerligen tydligt vad som fallerade hos Pölsan i finalen mot Luleå. Och man skulle väl tro att nu måste de ha rättat till det. Skaffat en fungerande målvakt och minst lika viktigt skaffat ett fungerande försvarsspel, speciellt i boxplay. Men allt sådant tycks ju vara ännu sämre nu än i våras. Ni har silat in hela 14 mål på två matcher, målvakten tycks ni ha sågat och vill köpa en ny, försvarsspelet håller inte ens allsvensk nivå och alla gör som de vill (oftast ingenting) och de flesta baklängesmål tycks falla när ni har era stjärnor på isen, troligen eftersom de är för fina för att lägga energi i försvaret.