Luleå HF

SHL · 118995 inlägg · 891 ämnen

Inlägg: 2904140

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
DansbandsWolf: Om du vill använda grundseriepoäng som mätmetod, som man gör i maratontabellen, så var alltså Brynäs bättre än Luleå förra säsongen. Varför firade ni SM-guldet så hårt om det är grundseriepoäng som är viktigast? Eller kan vi kanske enas om att SM-guld är viktigast?

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja:
Antal SM-guld måste väl slå högre än att ta många poäng i serien?
Luleå har tagit fler poäng i grundserien än Brynäs sedan 1976. Luleå har även vunnit fler slutspelsmatcher än Brynäs sedan 1976, men Brynäs har tagit fler SM-guld under denna tid. I min värld skulle jag nog hellre vinna fler guld än fler matcher.
Men med det sagt så känns det som att ni bråkar om vem som varit typ fjärde eller femte bäst. Det är ju inte jättemycket att skryta om att man är en av de bättre förlorarna. Om man klarar av att läsa en tabell oavsett om det är SM-guld eller antal inspelade poäng framgår det väl ganska tydligt att varken Luleå eller Brynäs har varit särskilt framgångsrika sedan 1976 (start av elitserien). Färjestad har väl varit totalt överlägsna om man tittar på den tidsramen?