Brendan Shinnimin återkommer som väntat till Luleå Hockey. Troligen spelar han i matchen Luleå - Hockey - Styvben Starke den 13 november och framåt. Det gläder inte bara Luleå och Norrbotten utan också övriga Sverige och SHL som får se en härligt energirik och skicklig spelare, tillika sportslig och ärlig spelare på isen.
Speciellt pölsorne tycks älska att se denne publikmagnet i den gävliga arenan som han glatt så många gånger med sin härliga hockey.
• Färjestad BK - Frölunda HC • HV 71 - Timrå IK • Leksands IF - Skellefteå AIK • Luleå HF - Djurgårdens IF • IF Malmö Redhawks - Brynäs IF • Rögle BK - Linköping HC • Växjö Lakers HC - Örebro HK
Västderbyt i Karlstad är väl det som mest intresserar intressenter. Båda lagen topptippade inför säsong och Fiskrenset som inte tappat en pinne hittills åker på sin största utmaning hittills.
Och Luleå möter Styvben Starke igen. De flesta tror väl att vi nu vinner igen, efter senaste torskarna. Men Styvben kanske kan överraska när de nu fått en lektion med 2-11 hemma i Fjollbollen mot Fiskrenset. Åtminstone borde väl deras backar förstått att i SHL duger det inte att stå på valfri plats i egen zon och bara titta på samtidigt som de funderar på om de ska dra upp autografblocket ur bakfickan. Styvben har ju klokt nog skaffat en riktig målvakt, men inte en sådan räddar allt om laget i praktiken spelar 0 mot 5 spelare.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Speciellt pölsorne tycks älska att se denne publikmagnet i den gävliga arenan som han glatt så många gånger med sin härliga hockey.