Sven.Savage: Har ingen statistik på detta, men är väl ganska typiskt att guldlaget vinner de inledande matcherna som en förlängning av guldruset och därefter har en liten svacka. Blir en slags baksmälla för alla som går långt i slutspelet, men ännu mer för vinnarna. Skulle inte dra så stora slutsatser av det.
Peja: Låter rimligt. Ungefär "vi vet vad som krävs men vi vet att det är först senare det krävs på riktigt".
Plus att det räcker att en spelare är skön och ger bara 95% så smittar det av sig. Om inte han lägger ett bättre pass/ger sig in i situationen fastän det gör ont/åker skridskor i stället för att köra med klubban så varför ska jag? Ofrivilligt men mänskligt.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?