Det finns iaf en positiv sak om vi skulle förlora denna match och det är målfyrverkiet, men så länge vi släpper in lika många mål eller flera, så är det ju ingen vits resultatmässigt.
När vi väl gör mål så har vi dåligt försvars och målvaktsspel. Som det känns nu så har vi för dåliga backar och målvakter. Hadelöv håller inte längre Elitserieklass och de andra 2 målvakterna är inte inskolade. 4-5 i skrivande stund, ett litet hopp tänds, om än litet.
Ja, bättre än så här är vi inte. Dessbättre brukar vi alltid göra mycket bra sistaperioder, hoppas på det idag också. Men det är givetvis mycket illa att tappa två 2-måls ledningar, det har vi inte råd med.
Bra förstaperiod resultatmässigt och katastrofal andra.
Borgqvist står visst ikväll, förhoppningsvis ska det inte betyda något. Bara han får en bra start så ska vi kunna hålla jämt med Luleå. 3 poäng är ett måste.
Portello: "hoppas att ni får se en bra hockeymatch" -: Med intill visshet gränsande säkerhet en fåfäng förhoppning. Det är ju inte precis några sm-guld-pretendenter som möts i Malmö ikväll... :-( Jag hoppas bara på en sak: tre poäng till MIF, sedan får matchen vara hur sketen som helst (och det lär den bli). Tyvärr hyser jag samma förtroende för årets upplaga av MIF som annars är reserverat för politiker och ordningsväsendet.
Nu är det fan på tiden att nått händer på isen det går inte att bra glida runt och tro att det löser sig själv. Nä på med blåstället och kämpa i 60min. Har man kämpat i alla byten i 60min så tror jag att man kliver av isen med 3p. För det har inte kämpats full tid i mer än dom två första matcherna. Sån stor skillnad är det inte på lagen i ES. Det är två lag som är i en klass för sig och det vet alla vem det är.
Stenhårt arbete i 60min i varje match så ordnar det här sig.
Måste väl säga ett olycka till inför matchen imorgon. ;) Seriöst nu från min sida, hoppas att ni får se en bra hockeymatch. Själv får man sitta framför datorn och lyssna på hockeylive. Men det är ju inte så dåligt det heller. Må bästa laget vinna.
pajo: mmm, minst 9 poäng måste vi ha. Räknar kallt med 6 poäng i mötena med Luleå o Leksand. Det måste bli så. Sedan 1 poäng borta mot SSK och 2 pinnar hemma mot HV!
Tippa tänker jag inte göra, bara konstatera att det vore inte en dag för tidigt med en tre poängare igen. Chansen finns, men chansen finns också att det blir ett nytt "Brynäsfiasko". 4 mycket viktiga matcher mot Luleå(H), Leksand(H), Södertälje(B) och HV(H). När dessa matcher är avklarade kvällen den 2/12 vet jag om man kan våga ska sikta uppåt eller om jag skall förbereda mig på besök i Skellefteå framåt våren...
Jag måste bara säga att efter två säsonger som varit mer eller mindre bedrövliga har Peter vuxit och nu känner man igen den back som var så otroligt dominant i Elitserien under slutet av 80-talet och början av 90-talet. Inte minst har han visat ett sådant hjärta för klubben att jag nästan baxnar. Jag trodde att Peter var en typisk "plånbok" och bara tänkte på sitt men han har verkligen visat att jag hade något otroligt fel. Han tänker på laget och bara laget och är i år ganska överlägset bästa back i Mif. Visst, han är inte så snabb som förr men i år är han där han skall vara och hans passningar är i det närmaste 100%. När han gjorde sin snurrfint i 2-4 förlusten mot HV höll jag på att trilla av soffan. 38-årige Andersson fintade ensam bort 2 HV-spelare utan att behöva förta sig och fixade en bra chans för Mif anfallet (som givetvis sumpade). 55 måste upp i taket efter att han slutar i Mif och det C som finns på Liimatainens tröja borde nog sitta på #55. Dessutom är Andersson en av de jag vill se fortsätta i klubben efter att skridskorna ligger på hyllan. Han har det hjärta som behövs liksom Sylvegård som nu sitter i styrelsen.
Stefan: Vi är iofs ganska bra på att bombardera utanför målet. Grabbarna på plats tyckte Mif spelade med hjärta men vi räcker inte till. Vi är inte bättre och det är lika bra att vi inser det nu. Inser vi det och kämpar med inställningen att vi skall försöka klara oss undan kval är det bättre än att vi som nu försöker intala oss att det blir slutspel till våren. Visst kan det bli slutspel med lite flyt men det kan inte vara målet längre. Målet måste vara att slipa på det spel som räcker till för att lägga ner Skellefteå och de andra lagen som är lika dåliga som oss men vunnit hela vintern istället för att förlorat.
Magnus: dagens skottstatistik 39-20 (9-5, 14-10, 16-5).
Enligt kommentatorerna på Webbradion så bombarderade MIF Bjurling sista 5-10min, tjejen tippade på minst 15 skott på mål och hennes kollega höll med. Därav lite förvånande att se fjuttiga 5skott i den officiella statistiken.
Tror inte vi var så dåliga i bemärkelsen dålig inställning. Tror istället att vi inte är bättre. Om inte några lag faller igenom som korthus blir det garanterat kval...
där ser man vad man har på sin egen nedlagda hemsida :D Dessa tror jag ligger i farozonen att få lämna efter säsongen av diverse anledningar, Peter ANdersson lägger nog av, Liimat flyttar och tjänar mer kosing på andra håll, Jussi får inget nytt kontrakt vilket inte Sundblad eller Suursoo heller får: Joakim Lundberg -2004 David Petrasek -2004 Petri Liimatainen -2004 Peter Andersson -2004 Jan Hammar -2004 Juha Riihijärvi -2004 Niklas Sundblad -2004 Toivo Suursoo -2004
Joakim Lundberg -2004 Johan Björk -2004 David Petrasek -2004 Magnus Österby -2004 Petri Liimatainen -2004 Peter Andersson -2004 Jan Hammar -2004 Marcus Magnertoft -2004 Frans Nielsen -2004 Juha Riihijärvi -2004 Jesper Mattsson -2004 Mikael Wahlberg -2004 Niklas Sundblad -2004 Toivo Suursoo -2004
Robert Borgqvist -2004
Nästan hela laget alltså, 15 spelare, enligt mif.nu Spelar jag defititivt tror blir kvar
Frans Nielsen Jesper Mattson Marcus Magnertoft Micke Wahlberg Jan Hammar Daniel Rydmark Kim Staal
Johan Björk Magnus Österby Peter Andersson
Det är kära miffare allihopa.
Tror dessa kommer lämna främst av ekonomiska skäl då de har höga löner och inte gör sig god för den i dagens läge.
Juha Riihijärvi Petri Liimatainen David Petrasek Niklas Sundblad
Var har du varit hela kvällen Stefan ?
Detta behövde vi!
Men försvarsspelet är under all kritik och målvaktsspelet.
Staal är mannen för dagen, 2 mål 2 assist.