Malmö Redhawks

SHL · 24628 inlägg · 2625 ämnen

« · 755803 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Omg.4 Brynäs vs Redhawks
Nubben:

du nämner det med PP.. varför får spelare som Thuresson då spela.. eller en back som öberg vara inne.. naj håller faktiskt inte med dig där Nubben...

Sv: Omg.4 Brynäs vs Redhawks
Nubben:"Kan inte se någon annan sportchef i detta land som lyckats bättre med ett lag som Malmö..."
Överskattar du inte Peter Andersson litegrann???

Tycker man borde i från Malmös sida ha satsat lite på mer spelskickliga backar än dem man har nu,ni har ju några finlandsfärjor därbak.

Sv: Omg.4 Brynäs vs Redhawks
kungsbacka: Peter Andersson har gjort ett kanonjobb.
Kan inte se någon annan sportchef i detta land som lyckats bättre med ett lag som Malmö...

Det kommer ta många år att bygga upp klubben till stabil nivå igen. Peter lyckades få oss upp till Elitserien på ett år. Idag har vi ett lag som på pappret absolut inte ska göra bort sig i ES.
Visst skulle en stabil back varit kanon, men jag har inte gett upp än. Det är jämna matcher, där framförallt PP avgjort. Hur mycket nytta har vi av en stabil defensiv back i PP?
Nä vi ska ställa högre krav på de som ska stänka dit puckarna helt enkelt, de har underpresterat så här långt!

Sv: Omg.4 Brynäs vs Redhawks
LakeVättern: Är nog inte lätt att gå från spelare till att bli en bra sportchef.Jag tror inte att så jättemånga aktiva spelare har bra koll på andra spelare.

Sv: Omg.4 Brynäs vs Redhawks
LakeVättern:


vem har sagt att debackarna PA samt Osten ville ha hit VILLE komma hit då??.. de ska vilja komma hit osså.. malmö är kanske inte så aktraktiv klubb.. vi vet inte hur de tänker.. men håller med annars vad du säger..

Sv: Omg.4 Brynäs vs Redhawks
pajo: Tanken när Peter Andersson hade värvat klart för några veckor sedan måste ju ha varit att Malmö måste göra många fler mål än motståndarna för något försvar det har vi då inte. Är även för jävligt mot stackars Stanas självförtroende att sätta ett allsvenskt pissförsvar framför honom. Inte ens han är så pass bra så att han tar allting. Fattar inte hur Peter bara kunde fokusera på anfallare när han värvade inför säsongen. Han har ju ändå lirat hockey som BACK. Han borde väl veta vad som håller och vad som inte håller för elitserien. Likaså måste ju Osten ha någorlunda koll på vad som håller även fastän han varit ifrån elitserien i åtta år.

Sv: Omg.4 Brynäs vs Redhawks
pajo:

varför pinsamt.. vi är inte bättre helt enkelt.. å klandra inte mycket på osten nu,... men han måste ändra på något.. å ja en ny back ska in.,.m åste in.. vi missade en grym back som färjestad tog.. de betalar han 85 000 i månaden.. å vi tog inte han.. hela orginasiationen måste skärpa sig..

så less på malmö.. de är nöjda vi kom tillbaka.. undra om de är nöjda när vi kommer tillbaka till Allsvenkan.. ser illa ut trots enbart 4 omgångar spelade..

Sv: Omg.4 Brynäs vs Redhawks
Ta mig fan helt otroligt skall det vara så svårt att göra mål?
Verkar precis som om killarna inte känner varandra ingenting fungerar ju.
Nej Peter Andersson nu blir det till att hitta lite nya spelare om det här inte skall sluta i Kvalserien i år oxå.

Får vi inte någon förändring i truppen så får Osten det väldigt svårt att få detta lag på fötter.
Just nu ligger vi på rygg och sprallar och jag kan inte se hur vi skall vända detta om inte vi får någon ändring i truppen.
Hittar vi inga backar så sattsa fullt framåt gör vi bara fler mål än motståndarna så spelar det ingen roll om backarna suger. :-/

Nej skärpning Malmö det här är pinsamt!

Sv: Carl Söderberg
WarhawK: Jag är inte myckjet för att haka upp mig. Tycker det är trevligare att prata om lite olika saker.
Men...
Calle har i mina ögon väldigt stora chanser att nå NHL om han spelar ES-hockey. Kanske t.o.m större än om han ska spela i en liga där han inte trivs.
För hans egen utveckling är det nog bäst. Sen det du sa som souterna, det stämmer inte riktigt. De har fasta områden som de ansvarar för. Med andra ord, den som är ansvarig i den här regionen ser honom lira lika mycket som de där över skulle ha gjort. Så fungerar det iaf i 9 av 10 föreningar där över. Men nog om detta nu.
Vi här i Malmö längtar och hoppas på Calle igen iaf. Han är i mina ögon Sveriges störste talang för tillfället (tillsammans med Bäckstörm såklart).

Nu är det match ikväll, det känns viktigare att tänka på en dag som den här :)

Sv: Omg.4 Brynäs vs Redhawks
pajo: jag tippar 5-3 till brynäs jag

Omg.4 Brynäs vs Redhawks
Killarna visar i kväll att vi inte är så dåliga som det ser ut.
Vi vinner med 3-1 efter en perfekt genomförd borta match.

Sv: Carl Söderberg
MrRedhawks: Enligt "big chief" Anderssons uttalanden i en artikel på Hockeycentralen finns det inga planer, eller möjligheter, att plocka hem Carl Söderberg.

Sv: Carl Söderberg
Svennis

måste ändra vad jag sa till dig innan.. det är så att Calles klasul lyder.. 20 matcher i farmalagen sen kan han återvända till Malmö... men verkar som att han redan nu vill hem till Malmö.. vi får se vad som händer..

Sv: Carl Söderberg
MrRedhawks:
Jaså Peoria Rivermen är det nya NHL laget det då eller ?

Sv: Carl Söderberg
WarhawK: haha nu é du rolig.. hur kunde han gå från Allsvenskan då??

Sv: Carl Söderberg
Nubben:
Så du menar på allvar det är lättare gå från ett tippat botten lag i ES där scouterna har extremt dålig koll på spelarna än att ta en plats från ett av NHL lagens egna farmarlag där dom har daglig kontakt med coacherna ?

det om nått är skitsnack för mig

Sv: Carl Söderberg
WarhawK: Inte för att vara allt för hård mot det du säger. Men vilket skitsnack. Rent ut sagt.

Om han spelar Elitseriehockey och lyckas under säsongen finns där inget som stoppar honom från NHL-spel nästa säsong. Det var så på den gamla "goda" tiden. Idag är föreningarna helt annorlunda, tränarna sätter de bästa på isen. Kvittar om de "kämpat" (som du utrycker det) sig dit genom farmarligorna, eller glidit i vår egen liga här hemma.

Sv: Carl Söderberg
svennis:
Vill han ha ett bättre utgångsläge för spela i NHL så bör han för egen del spela i farmen istället för malmö

Sv: Carl Söderberg
svennis:

Ang Calle kan han komma direkt.. var bara Calle själv som sa en gång att han kan vänta 20 matcher innan han vänder hem.. men som jag ser det så är det inte med Calle Malmö står å faller.. vi behöver en back förstärkning ej forwards förstärkning.. men visst tackar ej nää till Calle.. men inte där vi står å hänger just nu...

Sv: Carl Söderberg
WarhawK: Enligt hans kontrakt gör att han kan välja Mif istället för AHL.För att sedan försöka nästa år också.Jag har hört från ett håll att han kan komma direkt om han hamnar i AHL och ett håll att han måste spela 20 matcher i AHL innan han får åka hem.

Sv: Carl Söderberg
pajo:
Åker han hem kan han få svårt få nya chanser därborta .. brukar inte vara populärt när spelare åker hem istället för spela till sig en plats via farmen , NHL brukar inte vara allt för sugna på ta över spelare igen om dom måste få allt serverat och inte villiga kämpa för platsen i laget

Carl Söderberg
Enligt länken så kan Calle vara på väg hem!
Skulle vara bra både för honom själv och Malmö.

Sv: Då var vi igång
MrRedhawks:

Öberg är ishockeyns svar på Erlingmark ;-)

I MoDo har han spelat på alla positioner utom just målvakt, det säger väl det mesta?

Sv: Då var vi igång
LakeVättern: Öberg är en stabil back defensivt, annars håller jag med om bristen. Andersson försökte behålla Stepanek men han ville hem dessvärre.

Men det är bara att titta på övriga lag i ES så ser man att det har varit backbrist på marknaden. Alla vill ha men få har kunnat få.

Sv: Då var vi igång
Vad felet i Redhawks ligger nu bör väl inte vara så svårt att inse. Backarna håller usel elitserieklass. Och att inte Peter Andersson har märkt det förrän nu är riktigt illa. Han värvade en toppmålvakt i Stana och flera klasspelare framåt men glömde fullständigt bort backsidan. Vi har två riktigt offensiva backar i Lupaschuk och Sekeras. Men någon trygg defensiv back att luta sig mot existerar EJ. Och det kan vara skillnaden mellan slutspel och kvalserien. Men hoppas nu att Osten får ordning på manskapet och gärna att en seger inkasseras redan på tisdag i Gävle. Dock finns det inga lätta matcher i årets elitserie. Speciellt inte om man som i Malmös fall kommer från ett allsvenskt spel. I allsvenskan kunde Malmö i många matcher åka på en skridsko och ändå vinna ganska så bekvämt. Nu hänger vi inte ens med fastän både skridskorna är i isen. Men hoppas nu att det snart vänder och gör det inte så spelmässigt så MÅSTE lagledningen agera och köpa in en eller flera klasspelare. Kosta vad det vill för åker Malmö ur elitserien igen så tror inte jag att vi går upp på flera år igen. Visst har Percy pengarna men övriga sponsorer lär ju inte stå i kö för att få sponsra klubben. Och arenaprojektet lär få sig en rejäl smäll.

Sv: Då var vi igång
Magnus: Håller med, tycker snarare det är kul att han verkligen överraskar positivt.

Däremot så är där ju några andra som har större meriter, som går på andra hållet. Men serien är ung, det är 52(!) omgångar kvar. Timrå, HV och Modo är alla tre lag som jag tippat över Malmö i tabellen, jag tycker inte det är nån panik än så länge.

Om vi losar mot Mora, SAIK, Brynäs, Djurgården. Plus att vi fortsätter tappa massvis med poäng mot topplagen, det är först DÅ det är farligt. Än så länge ser det "ok" ut. Gäller bara att spela ännu bättre PP, vårt BP fungerar rätt bra o Stana i målet håller hög klass i så gott som varje match.

Sv: Då var vi igång
MrRedhawks: Nu låter det som om Öberg skulle vara en dålig back, det är han inte.

Ja, vår backsida är klen (liksom hos det stora flertalet av ES-lagen) men att det skulle vara negativt att Öberg är våran bästa just nu köper jag inte.

Sv: Då var vi igång
Magnus: nä men ni förstår hur jag menar.. det visar ju ändå vår defensiv, på vilken nivå den ligger.. INTE BRA

Sv: Då var vi igång
Som sagt, Öberg är back som blev omskolad till fw av Bäckman i Modo så att han skulle vara bra defensivt är inget som förvånar.

Sv: Då var vi igång
MrRedhawks: Öberg är skolad som back från början men tänkt som forward i Malmö när han kom.

Sv: Då var vi igång
svennis: Det roliga med det du säger Svennis är.. Öberg är egentligen forward.. det säger allt om vår backlinje

Sv: Då var vi igång
Jag tror på 7-1 till Brynäs.

Sv: Då var vi igång
Glömde att säga att om Peter Andersson hade snörat på sig grillorna igen så hade han inte gjort bort sig i vårt försvar och det säger inte lite.

Sv: Då var vi igång
Pajo:
Du har alldeles rätt vad gäller backarna.Tyvärr så har vi bara en som håller elitserieklass och det är Öberg.Men ack så ensam han är.

Sv: Då var vi igång
Kommer det upp några mif-supportrar på tisdag?

Sv: Då var vi igång
Ursäkta språket men vad i helvete håller Ross Lupaschuk på med?
Han har nog inte fattat att Es har börjat.
Inte ett rätt på tre matcher Osten borde bänka killen tills han fattar att det är allvar.
Man skall inte såga någon efter tre omgångar men jag kan inte låta bli.
En kille som vinner poängligan för backar i Es skall man kunna ställa högre krav på så enkelt är det.
Inte en passning eller en brytning sitter där den skall.
Han är inte med i matchen för fem öre.

För övrigt har vi en backuppsättning som inte ens skulle klara sig i J20 som det är just nu.
Något så fruktans värt dåligt samspel mellan våra backar och forwardars har jag sällan skådat.
Vi saknar fart i uppspelt och när vi väl kommer över offensiv blå så tappar vi puck många gångertack vare att vi även saknar samspelet mellan våra forwards.
Detta blir säkert bättre allt eftersom.
Men det största problemet kvarstår back besättningen måste uppgraderas med två riktigt vassa defensiva backar så är det bara.
Annars är jag övertygad om att vi spelar i kvalserien i år igen.

Fan vad besviken man blir tre matcher varav två hemma och bara en (1) poäng.
Nä Brynäs borta på tisdag då måste det bara bli 3 pinnar!
Annars funderar jag skarpt på att reklamera mitt årskort. (Skulle aldrig hända)
Nä jag stämmer in i vad klacken sjöng i dag "Kämpa Malmö visa hjärta"

Sv: Då var vi igång
Någon gång i början av oktober kommer han och Tomik.

Sv: Då var vi igång
Bissett19: Han lär väll komma i samma veva som Bicek dyker upp i Brynäs skulle jag då i alla fall gissa på :).

Sv: Då var vi igång
Magnus: När kommer Sekeras tillbaka?

Sv: Då var vi igång
Magnus: kan bara instämma det är många lag i ES som har otroligt dåligt ställt på backsidan.

Sv: Då var vi igång
MrRedhawks: Håller med dig om att malmös backsida inte alls ser imponerande ut, men jag tycker själv inte att modos backsida är något att hänga i julgran heller. Men nog borde malmö ha pengar för att stärka upp sitt försvar med 1-2 spelare.

Det känns lite som Modos Sportchef Ecke Holmberg Och eran Sportchef Peter Andersson resonerat rätt lika man har lagt allt krut på anfallet och inte lagt så mycket till försvaret.

Sv: Då var vi igång
MrRedhawks: Nu är det inte bara vi som har en vek backupsättning, det är generellt i ES skulle jag säga med några undantag.

Sv: Då var vi igång
Magnus: Håller med om att Skellefteå är väll det lag som floppat lite om man ska kolla på publik sidan. Dom har ju väntat på detta i 16 år, och det har skrivits så mycket om publiken i Skellefteå sedan väl när man är uppe i högsta serien så drar man inte ens 4000 åskådare det är riktigt uselt.

Sv: Då var vi igång
Sen är skillnaden en sak osså.. Malmö fansen iallafall tror Malmö är sååå bra.. måste själv erkänna att Malmö har okej forwards men backsidan är totalt klen å med en forna back som sportchef kan man undra vad han sysslar med. PA har värvat bra på forwards sidan å fått hit en vinnande målis, men back sidan är den klenaste jag sett något elitserie lag någonsin haft... 1-2 nya backar måste in.. svårare än så är inte det... pengarna är slut lär väl PA säga.. men hur kan man vara sååå dum å ge Norgren kontrakt då? OBEGRIPLIGT

Sv: Då var vi igång
MrRedhawks: Det blir nog bättre med tiden, men malmö kanske borde försöka marknadsföra sig lite mer och försöka locka folk till matcherna. Sammtidigt kanske säga i tidningen med att vi behöver publikens stöd osv. Jag förstår helt klart att alla har krav osv, men är man en sann hockey supporter så stöttar man sitt lag i med och motgång.

Sv: Då var vi igång
MrRedhawks: Det verkar inte folket i Skellefteå heller göra, trots att de skall vara den bästa publiken i landet enligt många. När det kommer till kritan är det ingen skillnad, folk vill se ett vinnande lag...annars kan det vara.

Sv: Då var vi igång
Cyklob:

Folket i Malmö gör ej det tyvärr.. det ser man när man é där varje gång för att ge sitt lag stöd, men man kan förstå vissa, då måste laget visa upp varför publiken ska dit å ska komma dit för att stanna. men det gör ej de hög lönade grabbarna i malmö..

Sv: Då var vi igång
MrRedhawks: Ni är nykommlingar ni har mycket nytt folk i laget. Det lär väll ta ett par matcher innan man kommer igång. Men man måste ju endå ställa upp för laget i både med och motgång. Det är ju nu dom verkligen behöver stödet.

Sv: Då var vi igång
Cyklob:

Publiken lär komma om laget spelar bra.. inte vill folket gå å betala dyra pengar för att se pojkhockey väl? som det ser ut nu så är det yra höns i Malmös bås... tyvärr

Sv: Då var vi igång
MrRedhawks: Tack för infon. Jag tror nog Malmö kommer komma igång. Men vart lite brydd över att publiken sviker, iof har ni ju fotbollen med, men nu när ni är tillbaka i fin rummet så borde ju publiken komma. Betyder oerhört mycket för spelarna om man har en publik som lyfter fram dom.

« · 755803 · »