Bör kanske inte överdriva, vi är (bör vara) ett mittenlag. 5-8 eller något sådant efter 50 omgångar. Allt över är en jätte prestation och allt under är patetiskt.
Helt i sin ordning skulle man väl kunna säga, blir nog mission impossible att försöka plocka något i kväll. Det är HÄRLIGT jobbigt att vara Miffare!!! :)
Ser lite tunnt ut i truppen i kväll, tyckte mig höra att Öhman skulle vara tillbaka men det verkar inte så. Dessutom saknas Andersson som sagt, nåja...Sandström var riktigt stabil som back i fjol...
Nej det verkar inte bättre. Visserligen var Sandström bra som back några gånger ifjol. Men Peter Andersson verkar inte vara med överhuvudtaget. Positivt att se dock att Frans Nielsen är det, dock i 4e kedjan.Verkar som att man har formaterat om lite i kedjorna inför kvällens match. Man kan ju hoppas att det hela inte handlar om skada för vi har nog med skador i laget.
Var det inte Bäckis som för några år sedan drog fram ett nedflyttningstippat juniorgäng till stor framgång? "Superstjärnor med guldkryckor" har MiF för många av - var finns juniorerna?
Visserligen brukar MIF tända till mot topplagen, men med de skador som vi har på Hannula, Öhman så tror jag inte vi vinner. Visserligen har HV71 inte Liv i mål, men hans ersättare har mycket rutin också. Det kommer säkert bli en jämn match men HV är starkare på alla plan och vinner efter 3 perioder med 3-1 i tom kasse.
Är inställningen densamma som mot FBK så kan vi iallafall ta en skalp, dock endast två poäng. Detta är vad jag hoppas men känslan är mer att HV tar tre säkra poäng. Men kan ju alltid hoppas.
Tidigare denna vecka tippa jag på falcons sida att mif skulle vinna mot hv. Gjorde samma sak mot fbk, o så blev inte fallet. Så jag får väl stå fast med att mif vinner idag.. ska vi säga 3-2 till mif? Ok vi säger så¨.
Man kan ju snacka länge om vem som är den största Brynäs supportern här i landet, men jag har svaret redan nu. Det är jag, Det jag lever för är Brynäs IF.jag har bestämmt mig. jag kommer att bli den bästa hejarklack ledaren i landet.!!!!! NOW ONE CAN STOP THAT!!!!!!
Med den attityden blir du nog knappast Sveriges bästa Brynäs supporter.
Skönt att inställningen var bättre i gårdagens match mot FBK. Att vi sen fick stryk beror ju mer på att FBK är ett ruskigt bra hockeylag den här säsongen. Men imorgon känns det som att vi kan rubba HV. Visst så är de ett topplag men de har inte varit så säkra på sistone så visst har vårat Mif chansen. Hoppas bara att inställningen är densamma som igår. Hoppas också att inställningen är densamma oavsett motstånd hädanefter. För det ska väl egentligen kvitta vilket lag Mif möter, inställningen ska väl vara likadan oavsett motstånd! Go MIF!!!!!!!!
Väl talat 19 Nicke. Kan bara instämma i allt du skrev. Hoppas de ger några hungriga juniårer chansen, det kan ju knappast gå sämre än nu. Vi har ju ett visst kapital i (som andra redan skrivit) Valdix, Vas och Nielsen. Börja matcha in dem så smått så att de redan etablerade gubbarna får lite konkurrens underfrån. Då kanske de inser att deras plats i laget inte är så fast.
Får även hålla med om att problemet just nu inte ligger så mycket hos backarna utan oförmågan att göra mål, en passning för mycket. Jag är ingen utbildad spelare utan allt har jag lärt mig genom att följa matcher och prata med folk som kan. Men en del som jag snappat upp är att få in pucken i zon, jaga på den och få kontroll på pucken, få in folk framför mål, få upp pucken till backplats och skotta och försök ta eventuella returer.
Att göra sig av med Nicklas Sundblad var nog det största hjärnsläppet. Detta var en spelare som gav järnet på isen, aldrig rädd för att ta stryk framför mål, sköt ofta och välplacerat samt snabb under fötterna. När han försvann tappade MIF en viktig kugge, en riktig Mats Lusth när det gällde att ta stryk och returer framför mål.
Men trots all misär är jag övertygad om att MIF tar sig till slutspel, men med detta laget ska de inte ligga och åka upp och ner i tabellen utan ligga på en fast förankrad slutspelplats. Man kan ju alltid hoppas att allt detta slutar med att de gör en HV 71 ;-) . MIF mot SM-Guld 2002
Väl talat 19 Nicke. Kan bara instämma i allt du skrev. Hoppas de ger några hungriga juniårer chansen, det kan ju knappast gå sämre än nu. Vi har ju ett visst kapital i (som andra redan skrivit) Valdix, Vas och Nielsen. Börja matcha in dem så smått så att de redan etablerade gubbarna får lite konkurrens underfrån. Då kanske de inser att deras plats i laget inte är så fast.
Får även hålla med om att problemet just nu inte ligger så mycket hos backarna utan oförmågan att göra mål, en passning för mycket. Jag är ingen utblidad spelare utan allt har jag lärt mig genom att förlja matcher och prata med folk som kan. Men en del som jag snappat upp är att få in pucken i zon, jaga på den och få kontroll på pucken, få in folk framför mål, få upp pucken till backplats och skotta och försök ta eventuella returer.
Att göra sig av med Nicklas Sundblad var nog det största hjärnsläppet. Detta var en spelare som gav järnet på isen, aldig rädd för att ta stryk framför mål, sköt ofta och välplacerat samt snabb under fötterna. När han försvann tappade MIF en viktig kugge, en riktig Mats Lusth när det gälde att ta stryk och returer framför mål
Jag har inte varit inne på hockeysnack på flera månader, nu är man tebax.... =)
Kan bara säga att allt såg bra ut MIF var ett vinnande lag, sen skadade sig Hannula. Nu har vi 3 raka förluster, det hänger helt klart ihop.
Sen säger jag bara en sista sak just nu, var är något konstrkutivt spel i 5 mot 5 ? vi har inte en enda back som håller mottet offensivt. P.Andersson lyckas med nån pass, men innan dess misslyckas han med 20. Bara inse nu att, om inte vi skaffar en spelskicklig back kommer vi inte komma nånvart i år....
Andreas Valdix - Janos Vas - Frans Nielsen Här har ni fjärde femman. Vad är Mif rädda för? det kan fan inte vara så jävla negativt om dem inte spelar jätebra från början. de kanske blir lagets sämsta kedja, men man kan matcha in dem långsamt, några byten per match och sen öka speltiden efterhand som de blir bättre. Där finns ju talang och om man har tur kan dem blomma ut i A-laget. Frans Nielsen var inte dålig mot Djurgården men ändå får han inte chansen vidare, varför?
Var på matchen igår och kan bara instämma i vad som sagts tidigare; vi fick en ordentlig lektion av FBK.
Jag har i tidigare inlägg i skarpa ordalag kritiserat Lillis Lundh och menat att han bär huvudansvaret för lagets sammansättning. Laget är på pappret hyfsat men dåligt komponerat. Samspelta är man definitivt inte, det såg man inte minst igår. Jag tror dock inte (längre) att man ska/kan lasta Lundh. man måste ställa frågan vilka ambitioner och mål som styrelsen satt upp inför säsongen. SM-guld?, slutspel? Hänga kvar i elitserien? Har målet varit guld har Lillis gjort ett jävligt dåligt jobb. Handlar det helt enkelt om att "lunka" sig genom ett par säsonger fram tills dess att nya hallen står klar? Mycket farligt tänkande.
För övrigt tyckte jag killarna jobbade och slet bra mot FBK. Man räcker helt enkelt inte till mot denna lagmaskin...
Nu har man som smått spelat halva Elitserien, man finner Malmö eller MIF precis på sista slutspels platsen, fast man har bara 4-5 p ner till botten. Hur kommer sig då detta??, det finns nog flera olika anledningar som kan tyda det.
1) Lillis viste redan precis som Percy att MIF har ett och hadde redan innan Elitserie starten en ganska så svag och gamal back trupp, men som man trodde att Bäckman/Johansson kunde förvandla till stjärnbackar. Nu i november visade ju dom lite klass i alla fall efter en tung start, men det håller endå inte enda fram, kanske stundtals under säsongen så spelar dom stabilt men oftast under isen.
2.) Att tappa spelare som Tornberg, Sundblad. Johnsson. Hävelid var mycket tungt för MIF, var av Sundblad som man bara lät sticka, dom här spelarna kan inte bara fyllas in med gamla rävar som Due-Boje Hasselblad Andersson. Man kunde ha tagit Ahola eller Nummelin, ja det finns många bättre spelare som finns där ute som är mycket bättre och stabilare en dom här, och om det är ekonomin percy tänker på och inte laget ja då är det inte mycket att hurra för, utan då finns det bara näst intill sådana backar som MIF har att välja på, men jag tror också att percy en längre tid liksom Lillis att man försöker värva tillbaks spelare från Guld åren 92-94 och även tidigare, spelare som idag är näst intill 35 år och uppåt.
3. Att ha kvar Sandström det fattar jag inte, gubben har inte gjort mycket sedan han kom hem från nordamerika. En spelare som själv har tankarna på att lägga av innan säsongen, en sån ska man inte ha i truppen, även fast han heter Sandström eller något annat. Det skapar både olust i laget som för fansen, Sandström värkar ganska så mättad i år precis som dom två tidigare åren, nej bort med Sandström från isen, visst kan man ge han nått jobb inom föreningen men inte på isen för att det jobbet klarar han inte av nå längre.
4. Allas våran Kim Staal blev inför säsongen allas näst intill JUDAS, en spelare som man hälst ville ha kvar innan säsongen... men det ville tydligen inte Lillis/percy.
5.Bäckman! som i MODO alltid hatade att förlora men som idag tar förlusterna med en klack spark, kanske inser han att han coachar ett lag som har stämpeln att ligga i toppen men som inte ens klarar av att motivera sig inför AIK, Bäckman står tank lös i båset bakom MIF/s så kallade stjärnor, kanske är det dags för Bäckman att kliva åt sidan och låta Gunnar höja rösten, kanske får det utdelning vad vet jag...?
6. Se till att skaffa minst 2 bra backar till under jul uppehållet, och låt vissa slöa forwards som Sandström mfl kliva åt sidan och släpp fram dom duktiga juniorer som Lillis även pekar fram som framtidens MIF. Varför inte hyra ut vissa staty spelare i MIF som håvar in Hundra tals kronor bara för att ta på sig MIF tröjan.. det borde nog få dom på andra tankar...
Att peta Bäckaman/Johansson skulle vara helt fel och jag tror och hoppas verkligen att dem inte får kicken. Det blir inte bättre med någon annan tränare...
Jag tycker det är kul att skåne har så många bra lag. De tre bästa i min mening är Malmö, Rögle och Tyringe. Malmö i elitserien, Rögle är ett topplag i allsvenskan och Tyringe hör till toppen i ettan. Förhoppningsvis tar Tyringe sig snart upp i allsvenskan och då får man uppleva gamla goda derbyn igen. Förutsatt att inte Rögle tar klivet upp alltså. Man minns ju när Malmö, Rögle och Tyringe var i samma serie. Vilka derbyn! Jag hoppas att MIF tar hem bucklan till skåneland igen och att Tyringe tar klivet upp för då skulle denna hockeysäsongen vara toppen! Heja Skåneland!
"Då öka bara Dif tempot lite och trampade ifrån de trögare Luelå spelarna. Minns med glädje när Mif i början av 90-talet också kunde göra så. Men det var många år och miljoner sedan. Nu är det budget som gäller, då var det klass på isen."
Kan bara instämma, då var det roligt att gå på hockey. Mif av 93/94 års modell skulle regerat i dagen "elitserie". Svehla, det var annat än Due-Boie, det. På den tiden var även Öhman en stjärnback. Vart har hans beryktade skott från blå tagit vägen förresten?
Klockren analys Magnus, det räcker troligen till slutspel, men inte mer. Trist att man inte kunde följa upp framgångarna 91/92 och 93/94, sedan säsongen 95/96 har Mif inte varit ett topplag. Något måste göras. Frågan är om Lundh sköter sitt jobb som sportchef särskilt bra? Tränarna kan inte lastas för årets klena resultat. Kanske en tillfällighet, men sedan Magnertoft och Hannula blev skadade har det gått käpprätt åt h:e med Mifs spel. Hoppas de återkommer snarast. vet någon något om detta, f.ö.?
Laget är väl ganska samspelt i år också men det finns knappt någon i laget som vill gå på mål. Den största missen Lillis & Wikegård gjorde som jag aldrig någonsin kommer att fatta var att skicka iväg Niklas Sundblad.
Sen undrar man varför inte Lillis drog i Suursoo när han gick dåligt i USA.
Men nu har vi det lag vi har, det räcker till slutspel men FBK kommer vi aldrig rubba denna säsong.
Det är ett citat från Bäckis, han har alltid så klyftiga kommentarer, "vi var helt ofarliga" " vi var helt chanslösa" osv osv..
Han borde lägga ner mera tid på att få samman laget, till vad det åtminstone var förra säsongen!
PERCY!! - Vad ska du göra??? För inte kan du ha tyckt matchen var särskilt kul igår??? Nice hockey från ett håll, men från andra hållet, och då MIF:s håll, var det hockey i en annan division!!!!!
Tycker inte bekymren ligger i försvaret längre, de täpper till ganska bra, men som vanligt funkar inget framåt, vi gör inga mål och då kommer frustrationen där bak med.
Så jag hoppas verkligen att MIF antingen plockar hem juniorer eller tar upp någon mera J20 spelare än Frasse, till exempel Janos Vas eller Valdix, eller så är det HÖG TID dags att LÄTTA på BÖRSEN Percy!! Värva ett par effektiva forwards a`la modell Shayne Toporowski till exempel,i Luleå, han har kommit och gjort en hel del mål för Luleå.
Hur går det för grabbarna grus exmiffare??? finns ingen villig att gå tillbaka??
Eller leta rätt på något iaf!!
Annars är det farligt igen, 4 poäng ner till Luleå och näst sista plats.. det är ingen stor lucka de inte!!
Kvalserien vill jag inte tänka på, men det börjar osa igen!!
Om någon tycker att vi ska skicka Bäckman & Johansson kan jag bara säga, visst, gör det. Men det finns ingen tränare i världen som kan göra ett bättre jobb än vad de redan gör med de spelare man har. Vi såg redan i fjol i semin vad som väntade, inte minst mot FBK.
Jag tror vi missar slutspel, laget kämpar i var 5e match typ