padda88: Japp, kan inte bli så mycket sämre nu känns det som. Få hit en tränare som verkligen vill bygga upp ett lag från grunden. Värva smart, o satsa på rätt juniorer. Då kan det verkligen bli ett kul återtåg det här.
Nubben: Det är som sagt svårt att veta det innan någon av dom har tillträdit. VAd jag menar är att mitt önskemål, som tränare är Osten, men det blir nog bra ändå hoppas jag:)
padda88: Jag har osso sagt det här inne tidigare. Tränare kommer få mycket att säga till om vad gäller truppen och hur juniorerna ska komma in i laget. Han kommer spela en mycket stor roll för hur det kommer gå för klubben som helhet, absolut.
Men jag säger att, vem det än skulle bli av grabbarna/gubbarna jag har hört så låter det helt ok. Ingen är så värst mycket "bättre" lämpad än nån annan.
Nubben: Helt däremot anser jag att tränarfrågan råkar vara just det som är av störst betydelse(nästan). Osten får väl ändå räknas som en helt klart mer meriterad tränare än Leidborg? Visst det behöver inte alltid ha så stor betydelse vem det blir, men han känns mer spännande tycker jag iaf!
svennis: Nope, jag väntar precis som alla ni andra på att det ska bli officiellt. Men så som jag ser det så spelar det mindre roll vem det blir av de namnen som är aktuella. Alla är helt klart kompetenta och kommer säkert göra ett bra jobb.
Som vill till ett lag som kan ta SM-Guld, smart att lämna ett troligt bottenlag nästa säsong i Elitserien mot ett lag helt utan chans för SM-Guld då man spelar i Allsvenskan då :)
Jag har snackat en del med folket i klubben innan, o "Osten" är helt klart mycket intresserad, men famlijen måste komma i första hand. Går det att kombinera är han våran nya tränare, om inte... Ja, då finns där andra intressanta namn.
Nubben: Hoppas verkligen "Osten" Bergström tackar ja. Han skall tydligen ge svar imorgon vad jag förstår av SDS idag.Får vi honom tror jag att vi har kanske lättare att få spelare.
Inget nytt då Malmö velat ha Casparsson ett tag, Casparsson är den typen av backar vi behöver till Malmö och inte betongklumpar a´ Johan Norgren som bara klarar av att raka ut puckar från egen zon (om ens det)
Stefan: Du vet, leksom jag. Att vi brukar ha rätt lika syn på det mesta när det gäller hockeyn. Men nu är vi av två helt olika uppfattning.
En sak måste jag dock säga, nä man lägger sig inte o dör om man inte ka få spelare av absoluta världsklass. Men som sagt, man fick ha 2 icke EU-spelare. Man fixade Shaun o Brett, det är helt ok. Sen att Shaun var en flopp, det kunde ingen veta på förhand...
Men inte lönt att älta detta. Avvakta lite o se vad som händer, jag tror och hoppas på ett(!) trevligt år i allsvenskan, som avslutas med nytt ES-kontrakt.
så om man inte kan få spelare som Mats Sundin, Kim Johnsson, Bill Guerin så lägger man sig och dör?
Hur går det isf med storsatsningen i Allsvenskan om han inte får Sundin, Johnsson och Guerin stoppar han tillbaka checkhäftet i plånboken igen då?
Bullshit är allt jag har att säga om det, finns många bra spelare som hade klarat av att förstärka laget även om de inte hållit den klass Sundin gör (gjorde). Det är lätt att snacka brett och vitt och sen hålla det vilket Percy visat ett flertal gånger.
Alla lag är väl mer eller mindre köplag då? Det handlas ju som aldrig förr i Svensk hockey nu. iof kan jag hålla med om att era 2 år på 90 talet då ni vann Sm guld och Percy verkade köpa det som han ville ha kanske va att handla i överdrift =)
Kanske är nyttigt för Mif att de får en omstart i allsvenskan så de kan sätta pusselbitarna på plats! Eller?
Ps. Hur blir det med Petrasek? Hörde att han var aktuell för Leksand! iof bara ett rykte medn ändå
Jompe: Om du nu är så "dum" att du tror att Percy är ensam om att driva hockeyn i Malmö då är det illa.
Alla klubbar har haft någon person från början som satsat o lagt ner sin själ i "sin klubb". Så bara för att Percy började på 80-talet så är han mindre värd än gubbarna som brann för hockeyn tidigare än det?
Nä skärpning nu! Sluta säg att Malmö är ett köpelag, och att Percy betalar allt. För det stämmer verkligen inte längre. Vi har en av landets bästa ungdomsverksamheter, det kommer bära frukt. Vänta o se.
Nog snackat om detta nu. Hockeykultur finns i stan. Men just nu är det Malmö FF som har medvind. Allt går i vågor. Vi kommer igen!
MrRedhawks: "Hade inte Malmö haft Percy hade inte Malmö haft ett hockeylag".
Säger inte det Dig något? Hade Percy gillat bowling eller knyppling mer än hockey hade Malmö varit starka där. Hade Percy konkat hade MIF inte funnits. Kan man bygga ett lag på en byggmästares plånbok? Ja, tydligen, eftersom MIF höstade hem ett par SM under 90-talet. Hur rimligt är detta i en stad som inte kan stava till hockeykultur (växte upp i stan så jag vet vilken ställning hockeyn har där)?
Nubben: håller me dig där. mer kan han inte göra. måste tänka positivt också att han fick hit McEachern är fanemej grymt och det var mycket nära att Guiren kom också naj man ska inte bara gnälla på Percy, som jag alltid har sagt "hade inte Malmö haft Percy hade inte Malmö haft ett hockeylag"
Det Percy har sagt har han hållt. Han ahde slantat upp mycket pengar om spelare som Sundin hade varit villiga att spela här. Ingen spelare av den kalibern gick att få, vad skulle han då lägga miljoner på?
Han säger en sak o gör allt för att det ka bli så. Om det varit upp till honom hade ju Sudden, Kim m.fl varit i klubben mer än halva säsongen. Om de sen vägrar, vad ska man göra då?
är väl precis vad det är med Percy mycket snack och liten verkstad senaste åren.
Han är även en av de stora anledningarna till det sportsliga fallet, det håller inte att ha en ordförande som väljer att spela golf istället för att gå på styrelsemöten så man måste skjuta upp dem osv.
Vet inte hur många gånger senaste åren Percy utlovat satsningar, om inte näringslivet går in med pengar till nysatsningar så skulle han öppna plånboken så sent om i December skröt han om det men än idag har det bara varit rent snack.
Jag håller med till 110% , både vad gäller studrat hit o dit och det du säger om Percy. Han är en stor man som verkligen får saker o ting att hända. Inte bara snack från hans sida, det finns för många sånna ledare inom dagen hockey, mycket snack lite verkstad...
90Steen_: Tyck vad du vill. Men räkna inte med medhåll då du gör bort dig. Nu är ditt ursprungliga inlägg bortplockat, och det gick faktiskt inte att tolka som ngt annat än att du hånade Malmö. ALLA klantar till det ibland, men det är ju av misstagen man lär sig...
Huge: Jag tycker vad ja tycker och säger vad jag säger, sådeså! .. Man få ha vilka åsikter man har! .. jag vet att MIF precis har fallit ur ES, men jag hånar inte dom för det precis!
Nubben: Nä, både Malmö och Brynäs var väl de 2 lag som förtjänade sina kvalserieplatser, sett tillhela säsongen. Däremot tycker jag inte att Malmö var så mkt sämre än vare sig Brynäs eller Leksand i KS. Det var mkt små marginaler som avgjorde. Det kändes lite grann som att ni tappade bort det strikta spel ni hade under slutet av ES. En studs hit eller dit i KS och ni kanske hade varit kvar. Tänker främst på ert stolpskott mot Leksand borta, när det återstod ngn minut av ordinarie tid. Plus den puck mot oss som faktiskt såg ut att vara inne bakom Honken. Jag tror ni har en bra chans att komma tillbaka direkt om Percy vill satsa, och inget tyder ju på ngt annat. Jag gillar Percy skarpt: stöttar alltid sitt lag och verkar vara en ärlig och rättfram person som säger vad han tycker i alla lägen. Lycka till....
Några personer finns det som vet vad livet går ut på iaf ;)
Men i ärlighetens namn så platsade inte årets Malmö i en Elitserie med NHL-lockout. Utan den hade läget varit ett helt annat, men men. Inte lönt att älta. Vi tar nya tag här nere i söder.
90Steen_: Även om du tycker att både Brynäs och Leksand är bättre lag, så kan du ju behålla det för dig själv i så fall. Speciellt i det läge som Malmö är i för tillfället: man har precis ramlat ur ES. Det handlar om att respektera sin motståndare och det gör man absolut inte genom att hovera sig efter en vinst. Mao: lite mer "bollkänsla", tack....
Gusten: Vaddå dålig vinnare?? Jag tycker faktiskt att dom hör hemma i Allsvenskan, båda LIF och BIF är bättre lag! Men om man skulle utöka till 14lag så skulle dom platsa, tillsammans med SAIK!
MrRedhawks: Han är Hvspelare så det är helt i sin ordning. Synd att hans inledning på säsongen inte kunde backas upp av fortsatt stabilt spel. Hans formsvacka måste vara en av de längsta någonsin?
MrRedhawks: Som jag sagt tidiagare så ska jag försöka ta det lite lugnare nu. Inte lägga ner lika mycket tid på hockeyn, ta lite "ledigt" i sommar. Sen tar man ju tag i allt igen =)
Jag kommer förmodligen inte få reda på så mycket mer före alla er andra nu den närmsta tiden. Vi får helt enkelt avvakta o se när allt blir klappat o klart.
Vänta först o främst på vem som tar över som tränare. Sen kommer spelarna komma en efter en. Det man har som tanke nu är att låta en tränare verkligen vara med o bygga ett nytt starkt lag som kan växa år efter år.
Enligt ett mycket hett rykte så ska Carsparson vara på G till Malmö. det vore en mycket fin förstärkning på back sidan för han duger fanemej mer en Lindman.
Andra rykten: Riihijärvi, Jens Nielsen och Teemu Kuusisto från jokerit
nek97raj: Japp, vi kan bara hoppas att allt löser sig nu.
Jag tror iaf att det blir bra tillslut. Men det viktigaste är nog att komma tillbaka till ES direkt. Annars vet jag inte hur det blir med klubben. Då lär det ta tid, för lång tid :/
nek97raj: sen Malmö började satsa på sina egna juniorer så har det blivit sämre för varje år som har gått,,,,det är sant..man ska satsa på spelare från andra länder ex finland, ryssland,tjeckien, där finns säker någon grymm avdankad amerikan eller canadensare i tyska ligan, eller spelare från elitserien . jag kan tänka mig Hirvonen från Skellefteå