Malmö Redhawks

SHL · 24628 inlägg · 2625 ämnen
« · 579265 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Ser bra ut
nek97raj: haha, så sant så sant =)

Vad tycker du om värvningarna då? Någon du är extra nöjd/missnöjd med?

Sv: Ser bra ut
Nubben: Ah, det gäller att glädja sig åt det lilla i livet :-)

Sv: Ser bra ut
nek97raj: Nä jag är väl medveten om detta. Men jag tar det gärna väldigt lugnt i hyllningarna....
Grabbarna har jobbat på bra än så länge, och truppen ser mycket stark ut. Men som sagt, försäsong är försäsong :P

Nu gäller det att få en bra start på serien osso. Försäsongen har gått bra, men nu gäller det o se framåt...

Sv: Ser bra ut
Nubben: ack så sant, men, de senaste 10 åren har Mif inte övertygat på försäsongen (heller)

Sv: Ser bra ut
nek97raj: träningsmatcher är träningsmatcher

Hur många gånger har man inte sett lag som en vinnande maskin på försäsongen...
För att sen ligga o slåss får sin överlevnad i slutet av säsongen?

Nu tror jag verkligen inte att det är så med oss den här säsongen, men det enda man kan säga är att vissa kedjor har hittat varandra o DET är positivt. Sen om matchen slutar 4-0 eller 4-4, det spelar faktiskt mindre roll just nu ;)

Ser bra ut
Att med åtta spelare borta vinna enkelt mot (iofs också skadedrabbade) RBK tyder på klass.

Sv: Ytterligare nyförvärv?
Dragan 2k: Vad jag har sett av honom(2 matcher)var han godkänd i defensiven tycker jag men inte i offensiven.Jag tycker det är rätt att ge honom ett korttidskontrakt men jag tror inte att han tar det.

Sv: Ytterligare nyförvärv?
svennis: Har Virtanen tillfört tillräckligt mycket för att få ett bättre kontraktsförslag?

Det man såg av honom när han lirade i FBK var inte mycket att hurra för.

Sv: Ytterligare nyförvärv?
Nu har Malmö Redhawks fått ett nyförvärv.Det är 28 årige slovakiske forwarden Robert Tomik. Han skrev på ett kontrakt 1 + 1.Sedan gav de juniorerna Marcus Olsson och Niclas Jadeland var sitt 1 års-kontrakt. Backen Jani Virtanen fick ett kontraktsförslag fram till december men de är inte överens än så länge.

Sv: Jussis gryma komentar!
Om ni inte hajjade att jag har glimten i ögat och bara ville höra er version så ber jag om ursäkt..

Är lite butter fortfarande efter att ni tog #29 Mattiasson ifrån oss ;)

För övrigt tycker jag som trådförfattaren att det var en grymt bra kommentar! =)

Sv: Jussis gryma komentar!
Nubben: Det är inte lönt att diskutera saken med rödabaskern.Han kommer förmodligen bita på naglarna för sitt kära Timrå,om de skall klara sig i år.

Sv: Jussis gryma komentar!
Nubben:

LOL Att ni halvdanskar har bra insikt har man ju hört förr... ;)

Sv: Jussis gryma komentar!
RöDaBaSkErN: Rättar dig... för du har fel.

Onödigt att utveckla vidare...

"Övriga Sverige" är ju som vanligt otroligt kunniga när det gäller hockeyn söder om sthlm...

Sv: Jussis gryma komentar!
Det är mycket möjligt att åka ner även om hela laget består av stjärnor.
Det hela beror på vilket lag dom spelar i samt om det är ett LAG.

Allt ska ju fungera på sidan om också! Jag tror Malmö har ett tag kvar innan
de kan kalla sig för lag. Enda laget för er som finns nu är väl ett showbiz för er "älskade" Percy?

Rätta mig om jag har fel =)

Sv: Jussis gryma komentar!
MrRedhawks: Nog så riktigt påpekande: stjärnor åker inte ner en division...

Jussis gryma komentar!
idagens kvp så svarar jussi så här på en fråga:

Vad betyder det att en rad stjärnor har försvunnit?
- Vilka då stjärnor? Det kan inte ha varit några stjärnor eftersom det blev allsvenskan.

Jag håller med Jussi till fullo, om dom som lirade i laget förra året nu kan kallas för stjärnor, klart dom är ju stjärnor, men dom betedde sig inte som stjärnor...


Sv: Träningsmatcher 05/06
Nubben: Jag tror tränaren förtjänar en stor del av tacksamheten om det går bra.

Sv: Träningsmatcher 05/06
Tänkte bara säga att där är fler lag som gör bra ifrån sig nu på försäsongen...

Oskarshamn-Frölunda 3-3

Men som sagt, att kolla resultat på träningsmatcher brukar vara rätt lönlöst.

Sv: Träningsmatcher 05/06
Magnus: Jo men träningsmatcher är träningsmatcher.
Vi hade väldigt många borta osso, man ska inte dra allt för stora växlar än.

Men visst ser det mycket, mycket bra ut inför Allsvenskan...

Sv: Träningsmatcher 05/06
Magnus: Verkligen inte, och onekligen mycket bättre än 1-9...

Sv: Träningsmatcher 05/06
1-2 mot FBK är inte kattpiss. Nu har vi spelat jämt mot de förmodade topplagen i ES.

Sv: Träningsmatcher 05/06
FBK-Mif kan man följa periodvis på malmoredhawks.com

Sv: Träningsmatcher 05/06
nek97raj: Vinst eller ej, det kvittar, inte nu vi ska vinna utan det är när vi kan slåss om 3 poäng, nu gäller det bara att spela in sig i ett spelsystem som sedan ska användas i Alssvenskan.

Tycker vi ska ha en grymt styark powerplay uppställning som lyder såhär:
Forwards: Jussi - Savage - Calle Söderberg
Backar: Matthiasson - Coleman

Sv: Träningsmatcher 05/06
svennis: Det inger respekt

Sv: Träningsmatcher 05/06
svennis: Felstavning. Hjärnan skall det vara.

Sv: Träningsmatcher 05/06
nek97raj: Hkärnan säger att de kanske förlorar men hjärtat säger en annan sak.Jag håller fast vid mitt tips.

Sv: Träningsmatcher 05/06
svennis: ja, och 2-5 är ju bättre än 1-9 ;-)

Sv: Träningsmatcher 05/06
svennis: Kunde inte sagt det bättre själv =)

Sv: Träningsmatcher 05/06
nek97raj: Det var ju Djurgården de mötte,nu möter de ett bättre lag.

Sv: Träningsmatcher 05/06
svennis: Nja, FBK slog Dif med 9-1...
2-5 tippar jag

Sv: Träningsmatcher 05/06
Nu skall vi möta Färjestad i morgon.Skall bli spännande och se var vi står gentemot dem.De har tydligen gått bra på försäsongen.Jag sticker ut hakan och tror att vi kan slå dem och jag tippar 3-2 till Malmö.Staal,Savage och Söderberg gör Malmös mål.

Sv: Malmö vann Rögle cup
MrRedhawks: Aja, spelar midre roll så länge seriespelet ej inletts;-)

Sv: Malmö vann Rögle cup
ska stå behöva splittra en femma, såg det nu sorry everyone ;)

Sv: Malmö vann Rögle cup
Nubben: Helt klart, håller med till fullo. lite synd att man ska behöva en femma iform, just Wahlberg-Staal.Sjögren som fungerad otroligt bra ihopa, naj bara bita ihop å komma igen, Wahlberg ser jag som en av våra viktigaste lirare.

Sv: Malmö vann Rögle cup
svennis: Ja, Sälen hade tur i oturen, det kunde varit mycket värre det här. Men med en "kortare" vila så ska han vara tillbaka i fin form igen...

Sv: Malmö vann Rögle cup
svennis: Det var ju för väl.

Sv: Malmö vann Rögle cup
MrRedhawks: Wahlbergs skada var som tur är inte så allvarlig som befarats.Han vilar mot FBK på torsdag i alla fall men som det verkar så kan han medverka i den allsvenska premiären.

Sv: Malmö Redhawks 3 matcher !!!
MrRedhawks: Det ser rätt ra ut. Synd på skadorna dock. F.ö. undrar jag varför man ska möta Rögle än en gång.

Sv: Sjögren bättre än väntat
Tja, Sjögren kämpar verkligen över hela isen och ligger på gränsen hela tiden i sitt spel. En härlig skridskoåkare också, sen har han en förmåga att vara iskall när han väl får en målchans. Synd bara att hans skott inte är speciellt bra, annars hade han varit riktigt bra.

Sv: Malmö vann Rögle cup
det verkar som om det blivit en dyrbar vinns, enligt uppgifter så ska tydligen Wahlberg ha skadat sig allvarligt, de första uppgifterna är benbrott, på denna länken står det att Wahlberg brytit foten, just nu känns det tungt trots vinnsten idag mor Rögle =(

Malmö vann Rögle cup
Japp det stod klart att Malmö vann cupen som dagens motståndare Rögle har ordnat, Malmö vann med 3-1 mmål av Jadeland,Hersley och Öberg

Sv: Sjögren bättre än väntat
svennis: Ursäkta stavfelet skall vara vansinnesutvisningar.

Sv: Sjögren bättre än väntat
Roos: Jag var emot värvningen av honom också.Matchen mot Pantern besannade mina fahågor då han tog 2 vansinnesutgar i anfallszon. Men han har blivit bättre, undrar om Osten har sagt något?

Sjögren bättre än väntat
Juha Riihijärvi, Staal,Frylèn är knappast överaskningar att de skulle vara bra.Men Sjögren var jag skäptisk till.Men mot Frölunda var han otroligt bra och har faktiskt gjort hella 5 poäng Sjögren har verkligen varit förvånansvärt bra.
Härlit Sjögren!!!!

Sv: MIF till elitserien.??
Nubben: Har du länk till den källan om 14 lag? Jag trodde Hockeyligan hade sitt årsmöte i somras och inte har jag hört något beslut om att utöka ES. Har jag missat det totalt?

För vi vet ju vad som händer när väl serien startat. -"Det går ju inte att ändra förutsättningar under säsong" och andra dylika klyshor. Jag är rädd för att det inte beslutades ett yota i den frågan i somras.

Sv: Malmö Redhawks 3 matcher !!!
nek97raj: Tycke även att Malmö imponerade idag mot LHC osså, Savage kommer bli en viktigt spelare framöver, vilken kille asså, han är riktigt bra,

om matchen tyckte jag att Malmö hade ett bra tempo, spelade lika bra som mot Frölunda men skillnaden idag hette Norrena i LHC mål. även Stoffe i Malmös mål var bra. Men det som Malmö behöver träna på är framförallt passningar, det är aldeles för stora fel i uppspelaen speciellt passningarna vid eget mål.

Det var en riktigt grining match varav kanske hela 6 slagsmål, Ett av dom slagsmålen betydde match straff för en LHC spelare å Malmös Jonathan Coleman.

Men just nu känns det otroligt bra. att vi förlorade med 2-1 gör absolut ingeting, LHC är ett topplag i elitserien, och det känns otroligt bra att bara förlora med 1 mål.......

Vad gäller den provspelade backen Jani Virtanen så tycker jag han har imponerat i båda matcherna, lite slarv i mellanåt men det är inte lätt att bara komma in å lira i ett lag så pang boom. Just nu känns det som om Virtanen kommer att få kontrakt. tycker osså det är rätt att ge han kontrakt.

Men kvällens lirare var Savage utan tvekan, Men alla i laget ska ha en stor kredit.
Men den spelaren som jag inte alls övertygar är Marcus Olsson, tycker ej han förkänar ett kontrakt......Men i slutändad är det Osten som bestämmer..


Signerat MrRedhawks

Sv: Malmö Redhawks 3 matcher !!!
MrRedhawks: Där rök ditt tips... 5-1 mot VF: imponerande!

Sv: MIF till elitserien.??
svennis: hehe, ja man vet ju aldrig med "pamparna" på hockeyförbundet.

Sv: MIF till elitserien.??
Nubben: Hamnar Djurgården i kvalserien kanske det blir 16 lag i elitserien för att gardera Djurgården en plats.

« · 579265 · »