Malmö Redhawks

SHL · 24628 inlägg · 2625 ämnen
« · 165325 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Frölunda - Malmö
Klinth:Och?? när d va 11 000 sist då va d inte så vassa

Sv: Frölunda - Malmö
CoolaKoffe: ?



Frölunda är hungriga nog, de har 11000 på läktaren som sporrar dom till vinst, oavsett motsånd!!!

Sv: Frölunda - Malmö
Klinth:D skulle va samma sak fö Frölunda

Sv: Frölunda - Malmö
kungjussi: Har Malmös spelare varit på Robinsonön i 8 veckor utan mat? Om inte så är dom inte hungriga nog!

Frölundaseger kan ni nog räkna med, även om dom kanske inte är 100%-iga för tillfället.

Sv: Frölunda - Malmö
Jag tror att Mif kommer ta hem en seger...tips: 2-4
Frölunda kan nog bli allt mer mätta av alla segrar och om vi är hungriga nog kan det nog gå vägen.

Sv: Frölunda - Malmö
Mitt tips

D blir jämnt åfåmål så ja tror

2-3 e str

Sv: Frölunda - Malmö
MoK GG: Allt annat än VF-seger är en stor sensation, men, pucken är rund (i en dimension iaf).

Sv: Frölunda - Malmö
Magnus: har en sak till som talar för MIF.... Frölunda verkar inte vara lika på hugget dom senaste 2 matcherna som tidigare.

Sv: Frölunda - Malmö
Det finns två saker som talar för Mif:

1. Vi är inne i en makalös formtopp och det mesta går in.
2. Vi har tagit poäng av Frölunda i båda mötena hittils, 4 av 6 poäng.

Resten talar för Frölunda.

Får Mif ta ledningen kan det bli kul men att jaga i Scandinavium är inte lätt när Frölunda är så bra som de är just nu. Frölunda och Mif är de formstarkaste lagen efter uppehållet med 14 tagna poäng av 18 möjliga.

Tips: 4-2 till Frölunda, sista i tom bur.

Sv: Frölunda - Malmö
mif-4ever: Den som lever får se.

Sv: Frölunda - Malmö
Merla: Vi får väl se, favoritskap hör väl inte till Frölundas vardag direkt ;-) Men det har ju utvecklat sig så nu, och jag klagar då rakt inte ;-)

Sv: Frölunda - Malmö
Klinth:jo, men våra backar måste också ha en bra dag...annars kan inte ens hadelöv rädda oss =( men det e väl så att VF e klara favoriter till att ta 3 poäng imorgon, men MIF e outsiders =)

Sv: Frölunda - Malmö
Merla: Helt oväntat så tror jag då på Frölundaseger ;-)

Resultatet blir 5-2 (förhoppningsvis) i en rolig och fartfylld match.

Det enda som oroar mig är om båda Hadelöv och Hannula har en kanondag båda två just den dagen, då kan det bli tal om oavgjort, kanske ;-)

Sv: Frölunda - Malmö
det kommer sannerligen bli en härlig match uppe i göteborg, dock en fruktansvärt svår sådan..och då tänker jag ur båda lagens synvinkel, VF är sveriges bästa lag & MIF är i strålande form och har precis inkasserat sin första bortavinst...tror på oavgjort efter 60 min, sen vinner MIF på straffar...Hannula sätter den avgörande straffen, lite överraskande men alla hans skott går in nu så.. =)

Sv: Frölunda - Malmö
Klinth:
Det kommer att bli en härlig fight men Mif vinner genom att sätta
3.an i tom bur! Mitt tips blir 1-3 till Mif

Frölunda - Malmö
Välkomna till Scandinavium på Torsdag. Då ska det bli hockeyfest och målkalas. Räkna med ett grymt bombardemang mot bortakassen, för nu strider vi för 3 poäng!!!

Sv: comebacken
Hen-rink:

första perioden var en total utskåpning av LHC och att MIF gick in till pausledning med 3-1 var ett rent under. En ledning med 3-4 mål för LHC hade inte varit oförtjänt.

I andra perioden så var det MIF för hela slanten, men spelade en utmärkt "borta" hockey och man tillät inte LHC skapa ett dugg.

I tredje perioden backade man hem och bara slog ifrån sig samtidgit som LHC försökte pressa på och snygga till siffrorna, spelmässigt såg det illa ut men det är inget som rör mig i ryggen då det syntes att man inte var intresserade av att anfalla inte ens med en man mer på isen.

Bülows mål var snyggt men ändå en liten tavla av Hadelöv som var ute och simmade för långt ifrån målet, han hade inte behövt gå ut så mycket som han gjorde men men..

Matchens delikatess var helt klart Jussis frispelning av Rydmark så jäkla grym passning och det syntes så väl vad han skulle göra lååångt i förväg.

Matchens flopp var "landslagsmålvakten" Mikael Sandberg som på egen hand gav MIF 2-3 mål... Sandberg är elitseriens SÄMSTA 1:a målvakt statistikmässigt och ändå i landslaget vilket är ett mysterium för mig.

Sv: comebacken
Merla: Ska rättvist hålla med om att målet var snyggt. Lite oroväckande för lhc dock.. jag såg den passen komma 1 minut innan, och jag fattar inte varför backen inte tog bort honom. Som det blev såg det fånigt enkelt ut att lyfta fram pucken. Inte mindre tjusigt för det i och för sig. Själva målet var kallt gjort, även om sampan tar den i vanliga fall. Det var en rätt uppenbar dragning som skulle in mellan benen. Men det är klart, man vet ju alltid bäst på läktaren.

Hur som helst - vi tar väl nya tag. Kvalplats känns ju inget vidare direkt. The only way is up - om nu brynäs kan ge fan i att vinna medans vi får ordning på styrkorna.

Sv: comebacken
Teus:Håller helt med dig, såg matchen på Canal+ där man får en ganska klar bild av matchen...I den första perioden var MIF helt utspelade och en 3-4 måls ledning för LHC hade faktiskt inte varit alltför orättvis. Men i den andra perioden spelar MIF upp sig betydligt och är enligt min mening det klart bättre laget, LHC skapar verkligen ingenting samtidigt som två mål turligt går in....I den tredje spelar MIF enbart på resultatet, vilket kunde ha gått illa men med Hadelöv och lite tur så gick det ändå bra.

Linköping överlägset i första, MIF klart bättre i andra, Linköping bättre i 3:e (MIF spelade förmodligen dock bara på resultatet här).

Mina 3 stjärnor: 1) Jussi, 2) Hadelöv, 3) Hannula.
Jussi, vilken lirare. Kommentatorerna öste beröm över honom, och det fanns det verkligen anledning till. Tycker till skillnad från Hen-rink att dagens mål var det Rydmark gjorde i boxplay, Jussis förspel var helt magnifikt...Får pucken i egen zon, avancerar över blå och väntar sen in Rydmark som kommer infarandes från kanten..gör en dragning först vilken får backen bortfintad, lägger sen en helt underbar lyftning mellan backarna som landar perfekt på Rydmarks klubba som kommer i full fart, drar Sandberg till höger och lägger iskallt in pucken mellan benen..underbart säger jag!!!
Hadelöv några strålande räddningar och en hel del flyt, precis som en bra målvakt ska ha. Dock lite tveksam angående första målet precis som experterna på Canal+, behövde han verkligen stå så långt ut? Tveksamt, mycket tveksamt...
Hannula - Två mål och en jätteinsats vilket man bl.a. såg när Canal+ klippte ihop lite från honom i matchen, vilken kämpe..i varje match också. Verkligen inte rädd av sig, störde framför målvakten flera ggr och fick en hel del smällar. Men tio sekunder senare var han där igen och störde...underbart att se!!!


Sv: comebacken
Hen-rink: Tyckte faktiskt inte MIF var utspelat, om man inte räkna tredje då de backade hem. Finns ju absoult ingen anledning att anfalla när man leder med 5-1 inför sista perioden. Sen tyckte jag MIF spelade riktigt bra i andra, de lossade t ex av 14 skott och LHC hade knappt någon riktig målchans. Men det är bara min lilla åsikt. :)

Sv: comebacken
Jaha, jag lovade att skriva ett referat från matchen, har ingen vidare lust, men men jag lovade. Och ska som sagt försöka vara objektiv. Lite som talar för det är att jag faktiskt såg matchen med 3 malmökillar.

Linköping rivstartar, malmö hänger inte med och det blir snabbt 5-3 spel. Pucken skulle suttit. Eller gjorde det nästan. Suck.
0-1 kändes som det orättvisaste mål jag sett. Ända till 0-2. För att inte tala om 0-3. Man bara garvade. Om jag inte räknade fel gjorde Malmö 2 mål på de 3 första skotten. Såg på sporten där de sa att vid 0-3 så hade spelat faktiskt varit jämt - inte rättvist alltså. Trots min subjektivitet så påstår jag att det var sjukt orättvist. 3-0 hade faktiskt speglat det bättre. Malmö ska ha kredit för effektiviteten och en storspelande Hadelöv. 1-3 var väl det rättvisaste målet i historien förmodligen. Jag och alla andra chockades över skotten??? 9-10? Iofs vid öppna burar som vi hade ett gäng så skickade vi ju pucken utanför - inga skottpoäng där inte. Annars en stundtals rolig första period med skojigt spel, där framförallt Linköping spelade stundtals väldigt bra. Malmö såg trots 3-1 ledning ut att inte hänga med riktigt.

Andra är en riktigt dålig period. Från båda håll. Främst Linköping med juniorhockey misstag. Trots att jag såg att någon skrev att Malmö spelade strålande.(?) Jag och de malmökillar jag såg matchen med var ense om att det var den sämsta elitperioden vi sett i år. Malmö säkrare hemmåt dock och Sampan får ta på sig båda målen på chanser som inte var chanser. Noterbart att Axhner i Linköping var den back som var mellan spelaren och mål båda gångerna. Annars glömmer vi andra, det gjorde Sampan också som kastade in handduken efter 5. Kanske för sent. åtminståne 3 av de 5 ska ha ta. 0-2 i perioden var väl någolunda rättvis, kanske ett mål för mycket.

Tredje är - sorry malmö - men en ren utskåpning för LHC:s sida. Visst, malmö spelar på resultatet - men allt spel var i malmös zon hela perioden. Jag skämtar inte. Linköping var totalt överlägsna och malmö hängde inte med alls. 2 skott mäktade malmö med och det var inte direkt några fantomräddningar på dem. 1 av dem var en isingpuck. Lärkning var även han tvungen att utmärka sig med usla insatser i tredje, det var väl kul så det blev fart på publiken lite i alla fall. Han valde att visa ut en linköpingsspelare som hakade upp klubban på en miffare som kom fri. Tillåtet lärking. Däremot är det inte tillåtet att brutalt trippa en spelare bakifrån i samma läge. Till och med Malmöspelarna fattade inte att han inte blåste. Det var liknande överfall från Lhc spelare på Malmö killar - men Lärking har gett sig fan på att få pris som sämsta domare denna säsong också. Klacken sjöng "sämre än Lärking" och det säger väl en del...

Vad mer. Linköpings Ryss är FÖR bra för LHC. Han var grym emellanåt men hans polare på isen hänger inte med. De behöver tid för att förstå honom... Den aviga frispelningen till öppen bur är bland det läckraste jag sett på en rink - det höll nog lhc:aren (vet inte vem) med om som fick pucken. För han kunde inte drömma om att han skulle få den, när han fattade det var det för sent.

Hadelöv var grym i kassen. mycket tur och grym oförmåga hos motståndarna - visst, men det är också han som gör dem dåliga. Ett STORT minus som jag tycker skall bestraffas hårdare är när linköping snurarr i zonen och målet bara kommer att komma med chans efter chans - då väljer Hadelöv att flytta kassen. Så uppenbart, så fult. 2 minuter blev det - men det borde vara mer.

Jag är oroad över Linköping, inte spelmässigt kanske även om det är juniorhockey emellanåt - men det kan man ta - för de ska normalt göra fler mål än malmö i en sådan match. Som Malmö supporter skulle jag vara riktigt orolig också. Ni var faktiskt stundtals riktigt utspelade. Men - gör man mål så räcker ju det. ;-)

Malmös klack var ok så länge det var nerv. dvs inte så länge. Men hördes bra. WL för lhc var riktigt starka i ljudvolym ungeför lika länge. Rydmark hånades som vanligt som fröken rydmark här - undrar om vi får äta upp det om han flyttar hit så småningom...?

Som subjektiv åskådare kan jag inte säga att jag såg någon malmö spelare utmärka sig direkt. Men så är det när man fokuserar på egna laget. Hadelöv får mitt matchpris. Sämsta spelare får Mattias Axhner hos oss. Han håller inte i eliten trots sin storlek. Sämst på plan. Näst sämst Mertzig som är darrig värre för det priset han tar för sina tjänster(?)...

Matchens mål är utan tvekan 1-3 målet av Bülow. Jag är beredd att hålla med klacken - "vem fan är mats sundin, vem fan är mats sundin - för vi har Johan bülow, för vi har......." Underbart solomål och väntade ut hadelöv tills han låg och sprattlade på isen.

Är lite bitter, kanske Malmö var lite bättre än vad jag gett sken av - men är så frustrerad över att vi inte kan sätta chanserna. 6 (!) öppna målburar brändes räknade vi till på läktaren. Citat från en miffare - "jag fattar inte att Linköping ligger i botten med detta spel, det är obegripligt, men sumpar dem chanser som idag är det inte så konstigt trots allt". För att även understryka att Malmö faktiskt var dåliga så skämdes mina mif vänner. Och skämdes över orättvisan i resultatet.
MEN - det är målen som räknas.

Grattis till poängen trots allt.

Sv: comebacken
Merla: Du menar väl skånska? ;)

Sv: comebacken
svintoo:janos svenska var faktiskt rätt skön att lyssna på också, även om man fick anstränga sig lite för att förstå...men skön kille som fick göra mål i debuten =)

comebacken
Såg matchen i dag och alla var jäkligt bra, måste också säga att Roger Öhman gör en grym comeback, precis som Bäckman sa efter matchen.Nu 'r Malmö på g, kul för Janos också

Sv: JANOS VAS
Härligt med första bortasegern, kanske det släpper nu även på bortaplan. Som Merla redan sagt så missade LHC en hel del öppna mål i inledningen av matchen, men MIF spelade smart och lyckades även utnyttja sina målchanser. Det som jag tyckte skillde sig mest mellan lagen, var att MIF försöka skjuta så fort de fick chansen medan LHC oftast slog en pass för mycket. Inte förrän i tredje perioden började de skjuta, men då var ju matchen redan avgjord.

Grattis till Vas för hans första elitseriemål. Även om han inte gjorde någon speciellt bra match, så ger ju mål mycket självförtroende.

Sen måste jag ju också nämna att Jussi passning till Rydmark var grym. :)

Sv: JANOS VAS
Magnus:helt sant! det blir viiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinst ikväll, så jävla gött!!!!!!!!!!!!!!!!! hadelöv,hannula & jussi...tack för era prestationer ikväll! och tack linköping för att ni hade sandberg i mål och för att ni missade öppet mål flera ggr...

Sv: Radiosporten
Magnus: Hehe.. :o)

Hmm..2-5...
Aja, jag sticker ändå fram hakan lite här...
Jag tror nästan MIF kommer ta sin första bortaseger ikväll!

Sv: JANOS VAS
Merla: Måste säga att Sylvegård inte har många fel, han borde vara given som sportchef i Mif den dagen Lundh sticker.

Sv: Radiosporten
ignoreland: Har precis sett det. Ert första SM-guld och avgörande matchen fanns med på ett inspelat band om Rögle. Man kan väl säga att DIF krossades även om det inte var så roligt i Rögle ögon sett :(

Sv: Radiosporten
MrLeth: För att inte tala om Dif legat under med 1-5. Då hade det väl hetat att Dif har otur och kan mycket väl komma igen. "Nu går vi till Globen, Dif har powerplay med en minut kvar och har chans att göra 2-5 och göra slutet på matchen spännade!" :)

Sv: JANOS VAS
ignoreland:fråga hardy nilsson det, för jag vet inte =) men hadelöv e väl lite för ojämn skulle jag tro, kanske hade han blivit bättre med en bättre reservmålvakt (borgqvist duger inte...) precis som sylvegård sa i canal+...skulle ha så som vi hade i början av 90-talet, rogge "mr plock" nordström o pekka "mr flytta buren" lindmark =)

Sv: Radiosporten
ignoreland: jag hade njutit mer om det var Mif- Fbk där mif ägde :)

Sv: Radiosporten
MrLeth: aldrig att de hade gjort. är ett uttjatat tema med Stockholmsfixeringen. Hade varit kul att se en SM-final mellan MIF och DIF där Malmö krossar DIF... vad man hade njutit.

Radiosporten
Citatet från Radiosporten. "Linköping - Malmö 1-5, nu släpper vi den matchen...den verkar avgjord"


Undrar om man hade släppt en match där Dif ledde med 5-1?
:oI
Hmm, hmm...

Sv: JANOS VAS
MIF för spelet i andra och vann den perioden mycket rättvist med 2-0. Vas mål var en riktig tabbe av Sandberg som har spelat mycket dåligt, det ser ut som att han är puckrädd ibland.
Även Hannulas mål var billigt av Sandberg, mellan benen för andra gången från Hannulas klubba, tror det är 3e pucken som går in i 5e hålet. Rydmark drog ju även han ner sandberg och satte den i det berömda 5e hålet.
Om MIF fortsätter så här så kommer vi ta vårat första 3 poängare på bortais. Det finns inget som helst tecken på att LHC ska vända på detta.

Sv: JANOS VAS
Merla: hur eh Hadelöv? Varför får han inte stå i landslaget egentligen? Han har väl haft en kanonsäsong egentligen? Gör ju alltid bra matcher om man läser referat och liknande? Men Liv får all uppmärksamhet....

Sv: JANOS VAS
ignoreland:thuresson släpper pucken till höger vid blålinjen till hannula som lägger pucken till rätt och sen skjuter ett skott mellan benen(?) på sandberg, en bra prestation av hannula som e riktigt bra liksom jussi..sandberg mkt dålig den stunden han stod =)

Sv: JANOS VAS
ignoreland:1-5 haaaannullllllllla!! ny tabbe av sandberg som nu får en hel del kritik av sylvegård m.fl =) en 17-åring har ersatt honom och han har redan fått göra 4 räddningar, 1 riktigt bra där hannula var nära att göra hattrick =)

Sv: JANOS VAS
34.19 1 - 5 EQ MIF 51. HANNULA, Mika
(13. THURESSON, Marcus)

Hannula är HET! Hur gjordes målet? :-)

Sv: JANOS VAS
ok, så det va lite av ett skitmål, det va ju synd. men bra för hans självförtroende! första 3-poängaren på bortaplan hägrar... Hur är spelet annars, vem för det?

Irriterande att föräldrarna har Canal+ hemma i villan i Karlshamn, men här nere i Lund får jag följa matchen på nätet...

Sv: JANOS VAS
30.14 1 - 4 EQ MIF 29. VAS, Janos

GRATTIS JANOS!!!! Ok, ni som ser matchen på TV, hur gjorde han?

Sv: JANOS VAS
Stefan:Ja, dock ett välplacerat skott..uppe vid högra krysset, men farten var på skottet var väl inte något att skryta över =) sandberg, landslagsmålvakt? haha han har iaf haft chansen att ta minst 2 mål ikväll

Sv: JANOS VAS
ignoreland:

Vas gör mål på ett "höstlöv" som Sylvegård kallar det, slänger iväg ett skott som styrs lite lätt på en klubba och in i mål

Sv: JANOS VAS
ignoreland:nja spelade upp sig o spelade upp sig...kan väl säga, han gjorde precis 1-4 i sin första match!!!!!!!!!! =) så jävla gott...men han har inte varit bra annars i matchen, målet var en dundertabbe av micke sandberg =) valdix ser mkt pigg ut, björk o vas klart bättre än i 1:a perioden så de ligger väl på godkänt för tillfället i betyg =)

Sv: JANOS VAS
Ni som ser matchen på Canal+ kan väl berätta lite hur det ser ut för MIF för oss som måste följa matchen via Swehockey eller Text-TV. Spelade Vanos upp sig? hur sköter sig Nielsen nu för tiden på isen?

Sv: JANOS VAS
Thomas: paus nu, mif var rejält tillbakapressade i slutet av första perioden och 2-3 var inte långt ifrån..riktigt nära flera gånger, bl.a. flyttade hadelöv buren en gång när mif var mkt pressade...hadelöv blev utvisad för det o mif klarade av utvisningen med lite tur..jussi riktigt bra i 1:a perioden, rydmark o norgren klagar jag heller inte på...tyvärr gick det sämre för våra 84:or =(

Sv: JANOS VAS
Ser matchen på canal+, det är Linköping som skapar men MIF som sätter chanserna. MIF måste rycka upp sig inför andra om de ska orka,kanske låter konstigt men det kan snabbt vända.

Sv: JANOS VAS
Merla: hmm trist att Linköping gjorde 1 mål :/, kanske de kommer igång, Mif har juh tappat klara ledningar någrat gånger denna säsong

Sv: JANOS VAS
1-3 bülow, ganska snyggt mål...mif nära att göra 1-4 efteråt, matchen börjar hetta till...nu börjar man bli nervös också =(

« · 165325 · »