Malmö Redhawks

SHL · 24628 inlägg · 2625 ämnen

Kvällens match!!

216043 Till forumet

Kvällens match!!
Gött med två poäng i denna matchen mot starka FBK. Trots endast två poäng vill jag säga att det var en kämpa insats av grabbarna. Alla tvivel jag hade innan på Borgqvist är borta nu. Vilken målvakt. Gjorde allting rätt. Målet kan definitivt inte skyllas på honom, utan istället på en horribel tekning. Alla vet att fem sekunder efter huvuddommaren blåst till och tagit ner handen ska pucken släppas, utom MIF spelarna som stod och pratade om något helt annat och missade att teka. Istället vann FBK en lätt tekning med passning bak, ett steg in i zon och sen pang, MÅL och kvitterat till FBK. Annars tyckte jag att det var en bra kämpa insats av grabbarna, alla hjälpte varandra och Peter Anderssons räddning på Prestbergs skott (Prestberg hade så gott som öppet mål) var utsökt, visade att alla hjälpte varandra. Saknar förvisso viljan att gå på mål och gröta framför målet, fast det beror säkert på MIF:s dåliga självförtroende just nu.

Matchens gigant och absolut bästa spelare var MIF:s Robert Borgqvist som var outstanding idag. Får han inte stå nästa match, vore det nästan tjänstefel av Bäckis/Johansson. Hadelöv får se upp, annars tar Borgqvist över förstemålis titeln ;-) . Kanske kan rent av bli så att vi får två duktiga målvakter som kämpar om förstemålis titeln nästa säsong ;-) .

Nu gäller det att se framåt åt torsdagens match mot Leksand som även de är i poängnöd för att ta sig till slutspel. Enda MIF nu får inrikta sig på är att hänga av Brynäs, Brynäs som fortfarande ligger 5 poäng efter oss med en match mindre spelad. Brynäs möter Timrå hemma på tisdag, så för en gång skull hejar jag på Timrå. Missar Brynäs den matchen, behöver MIF bara ta FYRA poäng till så är Brynäs definitivt avhängda. Fast jag tycker vi ska försöka avsluta säsongen på bästa sätt med att vinna våra kommande matcher, och inte behöva tillförlita oss på andra lags resultat. Försöka avsluta säsongen som vinnare, iallafall i matchers sätt, och inte inte att vi missade slutspel, för det är sådant som händer.

Kämpa på grabbar ;-) . MIF mot SM-Guld.

216043