Jag tror att det handlar mer om vilket typ av spelare som behövs. Jag tror att vi hade haft mer nytta av en spelskicklig back, typ som Kim Johnsson, än av Reimo. Sedan kan faran vara att man förlänger svackan genom att plocka in en stjärnspelare till, som då ska iklä sig rollen som frälsare. Alla befintliga spelare hoppas på att nytillskottet skall lösa problemet. Jag tror att befintligt lag kommer att fixa det hela,kanske inte guldet men väl en semifinalplats. Vi har en av de tre bästa spelartrupperna och definitivt en av de bästa tränarebesättningar i Elitserien. Jag tror personligen att svaret är hyfsat enkelt. 1. Man har ett helt nytt spelsystem att lära sig. 2. Radikala förändringar i ledarestilen hos tränarna. 3. Många nya formationer.
Det har helt enkelt inte gott tillräckligt snabbt att sätta systemet i ryggraden hos spelarna. När man sedan fått ett par enkla mål i mot sig,har oro & osäkerhet infunnit sig. Sedan när förlusterna börjar hopa sig, blir det oroligt redan från start. Jag tror att, med några fler knackiga matcher och några marginal vinster kommer det att bli riktigt bra. Jag hoppas att vi kan skratta åt våra inlägg i Mars.
Jag tror att vi hade haft mer nytta av en spelskicklig back, typ som
Kim Johnsson, än av Reimo.
Sedan kan faran vara att man förlänger svackan genom att plocka in en stjärnspelare till, som då ska iklä sig rollen som frälsare.
Alla befintliga spelare hoppas på att nytillskottet skall lösa problemet.
Jag tror att befintligt lag kommer att fixa det hela,kanske inte guldet men väl en semifinalplats.
Vi har en av de tre bästa spelartrupperna och definitivt en av de bästa tränarebesättningar i Elitserien.
Jag tror personligen att svaret är hyfsat enkelt.
1. Man har ett helt nytt spelsystem att lära sig.
2. Radikala förändringar i ledarestilen hos tränarna.
3. Många nya formationer.
Det har helt enkelt inte gott tillräckligt snabbt att sätta systemet
i ryggraden hos spelarna. När man sedan fått ett par enkla mål i mot sig,har oro & osäkerhet infunnit sig.
Sedan när förlusterna börjar hopa sig, blir det oroligt redan från start.
Jag tror att, med några fler knackiga matcher och några marginal vinster kommer det att bli riktigt bra.
Jag hoppas att vi kan skratta åt våra inlägg i Mars.