1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531052 inlägg · 4122 ämnen

« · 1738923 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Flera här som menar att Leksand är helt slutkört. Är det inte i så fall väldigt väldigt oroande att ni inte vinner matcherna i så fall.

Tror Leksands spelare mentalt är redo att ta ett ordentligt skitjobb de sista matcherna, oavsett fysisk status.

Usch usch för att vara i era skor nu.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Sven Tuta: Frögren skulle de aldrig klara sig utan, vilken gigant han är på den här nivån. De saknar ju redan Jakobsson som normalt är deres bäste försvarare.
Ni får nog försöka mala på med fler spelare och högt tempo, det är medicinen och då kommer målen tillslut.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Robin Ztorken L:

Men snälla läs vad jag skrev! Var ju du som antydde att vårt målvaktsspel är det som gjort att vi förlorat två raka matcher.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Robin Ztorken L: Du är som en brunskjorta, när Modo gör något bra, då syns du inte här, men när det går tungt för laget då jäklars har du lätt att vara här och spy din galla. Försök att se något positivt för en gångs skull.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Robin Ztorken L: Vad jag har hört så har väl Modo en mental coach som ska hjälpa laget.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
{7225}: Det är inte första gången somineffektiviteten är den som igår. Men det hårda trycket som Modo haft samt att det manglades en hel del igår måste bara ta på LIF krafter. Tror också att Modo har nytta av träningen under det långa uppehållet. Men fy fasiken vilken rysare det blir, snacka om metamorfos i matchserie. Frögrens status?

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Rytter: Nej det är sant, allt stter huvudet på spelarna oförmögna att näta.
Därför går det åt h-vete.

Släppt tre baljor på två matcher, efter full td, och ändå förlorat det säger en hel del.
Modo är nog borta nu, det förefaller så alla fall.
an nte se hur det mentala sa gå att räta tll nu

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Robin Ztorken L:

Konstigt resonemang, det är ju inte pga Adam vi förlorat två matcher. Släpper man in ett mål på tre perioder på hemmaplan ska man vinna, sitter i vår offensiv och inte i vårt målvaktsspel.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Rytter: Du måste förstå att det nu nte är hur bra eller dålga någon är.
Det är rent mentalt, och den matchen förlorar v med 10-0. Dom rder på detta nu och släpper det aldrg

Som du säger, dom har en målvat, det har nte Modo

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Robin Ztorken L:

Har varit ganska lugn fram tills nu. Vi är ett bättre lag, vi för spelet men lyckas inte göra mål samtidigt som vi bjuder på mål, 1-0 igår var ju bra exempel på ett jävla slarv.

Sett till kunnande så ska vi ta detta.

Men som serien utvecklat sig är jag fan inte förvånad om Leksand vinner. Vi har det jobbigt mentalt, Leksands keeper står på huvudet och laget som inte kunde spela försvarsspel gör det nu med bravur. Vore lite typiskt för Leksands säsong om dom går upp, har varit uträknade och lyckats tagit bakvägen till direktkvalet.

Helt avgörande blir matchen imorgon, fy fan vad hemskt redan illamående inför den matchen.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
S-vikaren: Riktigt läskigt läge för Modo nu med enorm anspänning. Modo har ju dessutom valt helt fel strategi med snack om 10000kr och om att ni är så mycket bättre än Leksand. Främst AJ som kört detta men även Skröder och fler spelare och nu tynger detta förstås. AJ hade helt bytt strategi på presskonferensen igår men skadan är ju redan skedd.

Spelmässigt så har framförallt Leksand spottat upp sig och skapar en god del chanser i kontringsspelet. Modo kommer inte riktigt in på mål trots monsterlånga anfall och när de väl kommer in på mål så är ju ineffektiviteten enorm (som under hela säsongen).
Special Teams där är Leksand helt klart vassare liksom på målvaktssidan och i coachingen. Leksand spelar otroligt försiktigt med puck och spelar aldrig pucken in mot mitten i speluppbyggnaden och undviker på så sätt turn-overs. I de första matcherna drällde dessutom Leksand ofta på offensiv blå men nu spelar de djupt istället, de lär sig match för match.
Den stora frågan är förstås om Leksand orkar, de saknar ju dessutom tre viktiga pjäser i laget. Jag säger fortfarande att Modo klarar detta men någon walk-in-the park blev det inte.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
S-vikaren: Det syns att Modo är mentalt botten.
Två mål på sex perrar mot allsvenst motstånd säger allt.

Detta går aldrg, Dom har flyt och Modo ser förvrrade ut.

Httar som alltd en väg att förlora, det är Modos sgnum.
Alltd en väg att förlora!!!

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Legoknektar, hockeyhoror etc.. Man kan inte påstå att spelarna är här bara för att tjäna pengar utan ansträngning. Alla spelare jobbar hårt, annars hade AJ bänkat dom. Nu är det annat som spelar in. Man har inte fått ihop det. Mycket sitter kvar i spelarna sen Huras tid i Modo.

Kvalet blev inte alls vad jag hade väntat mig. Jag blev lite kaxig efter dom två inledande matcherna. Leksand var inte alls något vidare efter dom två. Man blev lugn. Kanske spelarna också.
Det är inte Skellefteå eller Frölunda vi möter, men Leksand har spelat upp sig. Man får inte samma snurr i anfallszonen och svårare att komma in på mål. Modo skapar ändå mängder med chanser. Det var nära igår att resultatet hade blivit omvänt.
Det gör mig hoppfull inför framtiden. Man ska vinna matcherna. Man är bättre. Det gäller bara att få till det. Göra mål. Fler än 1 eller 2 stycken.

Nu är det bäst av tre matcher.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
{7225}: Tycker att de kör för mycket enmansrace. De skulle kunna bli hur bra som helst om dom passade oftare.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Teif Alsadi: Pettersson har helt försvunnit i kvalet vilket är uppseendeväckande. Jag menar han är ju inte färgad av dåligt självförtroende som Possler utan har ju varit het hela säsongen. Butler måste ni ju bara bryta med, det är oundvikligt.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Possler försöker verkligen o jobbbar hårt men han är ansvarig för en hel del turnovers i anfallszon i matchen. Den kedjan med pettersson var inte något speciellt i dagens match enligt mig.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Bad_Brett: Ja Dwyer kan ju så klart hålla en hög klass på det han gör absolut, ja jag har som sagt sett modo en del i år iaf och Butler har jag väntat på men ja som du säger så är det nog självförtroendet, å tror man inte på de man själv gör hur ska någon annan kunna tro, jävla mkt sånt där mer än man tror asså

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
{3678}: Inte blir de mindre frustrerande när ordförande christer ericsson och Thomas Johansson springer in och ut på handelsbanken i Timrå och skriker Pöööyräläää & Tenkrattiiii blankooolååån, körde allt i botten och sålde kåkarna snabbare än odens rännsketa, så jävla viktigt vilka man anställer och som syns för klubben och talar utåt för klubben, jävla muppar ska inte få komma in och sabba allt som måååånga supportrar endå varit med så jävla länge och byggt upp, för utan fansens intresse finns det inga 30 miljoners tv avtal, sen kan Växjö gärna få göra ren mion bajsbrygga på tisdag morgon innan jag far på jobbet, jävla dansk pack dra upp tunga ur halsen innan du försök etablera dialoger yo

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
{3678}:

Jag är rätt nöjd med Dwyer faktiskt. Skulle inte ha någonting emot att förlänga med honom.

Butler är ett mysterium. Han var lite av en publikfavorit i början av säsongen, men det dalade snabbt. Tror han helt enkelt har ett rejält stukad självförtroende.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Sen är en statistik nörd som jag väldigt nyfiken att höra från nån Modoit som sett alla/eller dom flesta matcherna, vad som är problemet med NHL veteraner som Bobby Butler och Patrick Dwyer, är dom 2 ett levande bevis på att 4:e kedje spelare från NHL är långtifrån garanterad 1:a lina i SHL ? De jag endå sett med er i år så tycker ja inte dom brinner lixom, lätt att säga rätt saker men en annan att verkligen utföra dom, finns inge värre än utländska hockey horor som egentligen inte bryr sig utan bara samlar checkar, äckligt.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Sawchuk:
Nu blev man faktiskt lite sugen på att vara sarkastisk men avstår......

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Sawchuk: Du verkar ha ett bra CV då det gäller hockey, och det kommer förhoppningsvis bli ett antal lediga tjänster efter säsongen. Kan inte du lova att söka VD- tjänsten och försöka reda upp oredan i klubben🙏

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
{5647}:

Eftersom du frågar JFK

Angående mina coacherfarenheter så har jag varit coach i över femton år på elitnivå.
både nationellt och internationellt.

Vad jag gör just nu kan jag tyvärr inte gå in på mer än att jag jobbar åt ett av världens ledande företag inom individuell spelarutveckling både som coach, scout, mentor och framför allt instruktör både på och utanför is. Vi jobbar framför allt med spelare från U16 landslag till NHL.

De senaste åren har jag också jobbat som instruktör åt svenska hockeyförbundet.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
modomille: Har tyckt att han har varit medelmåttig men ikväll var han rätt bra.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Tarasov: Ja AJ är lite het och impulsiv.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
{7225}:
Ja. Samtidigt är jag förlåtande mot impulsivitet😀. Usch för kval

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Någon annan som tyckte att Rantakari var kanske bäste back?

Sv: Kung Svartvadet
Jåkkinen: Japp, Tik till SHL och roliga derbyn samt skitsnack/psykningar som förr!
Blev faktiskt jävligt tråkigt när ni åkte ur. Två vinster för oss och ut med Växjö,Linköping, Rögle eller Karlskrona nästa år.
Har ni någon IT-miljonär i Sundsvall som inte vet vad han ska göra med pärninga?

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Tarasov: Det är nu det kommer att börja tjatas om de där 10000 kronorna, osmart av AJ.

Sv: Kung Svartvadet
Supertrött: Njae, bara ett inlägg från ofärgade ögon. Gör inte mig nått om ni åker ur, hellre derby mot Modo än mot Sundsvall. Helst med båda lagen i SHL dock.

Sv: Kung Svartvadet
Jåkkinen: Men snälla du, jinxa inte. Får vi Tikare som håller på oss också är vi helt förlorade....

Sv: Kung Svartvadet
Smurfen: Alltså, jag tycker det är rätt kul att ni får våndas som vi Timråiter fått och fortfarande får. Men att ni tappar det här känns rätt avlägset. Fortsätter ni dominera spelmässigt som ni gjort så kan inte knäckehäxan vinna 2 till, bo i egna zonen och snubbla in en puck ibland kan ju bara inte hålla över 7 matcher.

Sv: Kung Svartvadet
Eftersom ordet ödmjukhet verka inte finnas i denna förening så slog mig en tanke nyss : undra om Svarten tror på slutspel fortfarande ?

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Nucky: Ja de bor ju mycket modoiter i medelpad det gör de ju, alltid ett bra gäng modotröjor även på sittplats i Isstadion när de begav sig, fan man vill ju säga egentligen att de känns rätt lätt, ni har ju tex fostrat och gett Sverige bra mycket medaljer inom svensk ishockey, och vi i Timrå har varit den där knasiga styvbrorsan som inte riktigt hittade sin plats, men vi har ju bidragit en del vi med vill jag ju endå vilja säga, Brynäs kan tacka Timrå för en del och Kiruna, ful dom e Brynäsdjävlarna som Lennart Jähkel sjöng, de luktar sulfaat hahaha ;'D

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
{5647}:
Varför kan inte vara en coach? För att han inte håller med dig?

Sv: Kung Svartvadet
Monno: Äh, det enda Nubben gör är ju att låna av Svartvadet ;)

Sv: Kung Svartvadet
Monno:
Ganska typisk att Nyström inte har den kollen....dock anser jag att han har rätt ang Foppa. Bör nog kliva av

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
{3678}: saknar också matcherna mot Timrå nåt enormt.
Ni var Modo's Lex Luthor, nu finns ingen finns ingen motståndare som berör på samma sätt.
Matcherna mot Timrå var alltid benhårda, bra stämning och hopplösa att tippa. Den nerven saknas idag.
För norrlandshockeyn och även för Modo's skull hoppas jag ni går upp snart.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Monno:
Slutsatsen köper jag:)

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Nucky: När Leksand gjorde 1-0 så sa ena kommentatorn att laget som har gjort första målet har vunnit matchen. Att göra första målet i nästa match kommer bli det viktigaste, Om vi gör första målet så måste Leksand börja anfalla och sluta med sin grishockey,som dom är jäkligt bra på. Och om Leksand gör första målet så kan dom göra sin köttmur och vi måste anfalla. Som sagt så gäller det att göra första målet.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
{5647}:
Nix en enda gång har har jag varit sarkastiskt mot dig. I övrigt ställer jag frågor som är befogade med tanke på hur du resonerar... Då högg du direkt, jag bad om ursäkt. Sen påpekar jag när du tar fram hink och spade istället för att argumentera seriöst. Nu är du där igen.

Till analysen av matchen.....
Sawchuck berättar hur Leksand ställer och skriver även hur Modo borde anfalla. Var den fel?

Förra året skrev du att Vita Hästen var lättanalyserade och fick då ett antal frågor ang spelsystem och kunde inte svara på en enda av dem.

Problemet med dig är att dels är ganska raljant mot din omgivning här ( och relativt nedlåtande). Kan inte tänka mig att den tonen var motiveringen till att du fick pris spm en bra projektledare. Du får vara sarkastisk men inte din omgivning, då är det hink och spade... Du kan kalla folk idioter osv.

Specificera gärna vilken nivå? (Stipendium på projektledarnivå som största merit)

Om du sedan inte är orolig nu bara och gratulera. Jag är iaf orolig. Leksand har momentum nu, de tror art de kan ta detta. Frågan är om Modo klarar att vända det

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Dundee: jag fortsätter vara dåraktigt optimistisk och hävdar att om Modo gör första målet nästa match släpper krampen, då kommer det dra iväg som fan..
Måste vara fruktansvärt frustrerande att vara överlägsen på många punkter men ändå förlora.
Vet inte hur många ribb- och stolpträffarna man haft de senaste 2 matcherna, men måste vara mellan 5-10st. Helt sinnesjukt!

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Klart man stick together när det brinner, lirade själv i Timrås p90 lag och Lander och hans farsa var coach, Anton fick alltid spela med oss för ja han var ju king tidigt, klart man alltid ville slå modo i kabben cup o dom chanser man fick, men att hata modo finner jag ärligt talat ingen anledning till, ska jag hata er bara för att ni varit mer framgångsrik lixom ? :P Rätt patetiskt, men klart man vill klämma dit er när de är match, men de är mest för att man e sån tragiskt dålig förlorare :P :P Nä jag växte aldrig upp med nå hata modo utan mer en förening att se upp till, ni måste fixa detta så äre bara kom igen MODO !!!!!

Sv: Kung Svartvadet
Monno: Får hoppas på att Karlskrona blir vår räddningsplanka nästa år.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
{3678}: Tack för stödet. Vi kommer göra allt för att vinna denna matchserie.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Tarasov: Jag tror helt enkelt inte på att han är coach. Ingenting han skrivit tyder på det. Det är inget fel på scouter eller liknande givetvis, men jag tror bara inte att han är coach.

Oavsett så känns det oerhört märkligt. Khk leder sin serie med 3-1. Detta trots att aik dominerade sudden death I första matchen och de två följande matcherna. Sammantaget har Modo haft flest målchanser i alla fyra matcherna.

Oavsett om man anser att vi varit svaga framför mål så var det ribbskott av torp och insidan stolpen av både grundström och Thomas.
Leksand gör mål på sitt enda skott i sista perioden...

Sv: Kung Svartvadet
{7780}: Nyström är ju en tomte. Det är väl mer eller mindre officiellt att Johansson inte får gå till en SHL klubb.
Det är väl 80% klart att han lär dra till Ryssland.
Och skulle Modo vinna två raka nu kommer säker Nyström hylla Svarten och Foppa...

För att vara realist, det är långt ifrån optimalt att återigen byta sportchef. Men Svarten har misslyckats kapitalt. Tyvärr.
Om han nu får kicken så tycker jag värvningen vi ska göra, eller försöka göra är självklar. Nubben.
Förutsatt han vill vara i en krisklubb. Kan hända han är less på vara räddare i nöden.
Men han har ju visat att han är duktig på bygga lag med knappa medel.

Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
Ja vi är ju inte körda ännu vill jag endå tillägga och fast jag är otroligt negativ just nu i det mesta jag skriver och det är väl fortfarande det enda positiva.

Några punkter vi måste ändrat på tills Måndagens match är.

1. Sluta prata om att ni är så förbannat mycket bättre en Leksand hela tiden. Inse att dom är minst lika jobbiga som tex Skellefteå och att man måste spela om det innan man låter käften glappa.

2. Nu måste våra äldre spelare kliva fram. Påsen är ett undantag han gör mål och försöker även om han tappat senaste åren så gör han bra försök framåt.

3. Tålamod vi kommer få lägen men vi ska ej stressa fram dom utan vi ska ta vara på dom chanser vi få och stänga ner mittzon för kontringar och inte dra på sig idiot utvisningar. Samt man ej lägger fokus på domarna även om dom varit ytterst tveksamma i denna matchserien åt båda håll.

Dom här punkterna bör man först av allt lösa om vi ska greppa det minsta halmstrå som fortfarande finns.


Sv: MoDo - Leksand, bäst av 7
{5647}:
Varför skulle han outa sig? Du brukar ju själv hänvisa till honom.

« · 1738923 · »