Ja jobbigt för er när alla bra spelare drar! De kanske inte tycker om att spela i MoDo? Varför gör de inte det då? Hur ska ni få dem att stanna kvar i framtiden?
Ja svåra frågor detta, men bara att hoppas att ni inte blir inblandade i bottenstriden.
Vad tror du själv? Spelare drar till bättre lag och ligor, därför ni tappar spelare till Växjö och inte får tillbaka återanvändare.
Mitt beteende? Nu får du precisera. Bara för att man inte gilla sekt mentaliteten i saik, och hur du och din sidekick gör all för att smutskasta andra lag och spelare så fort dom vinner mot er.
Får be om ursäkt. Gillar MoDo och menar inte att vara en idiot. Det är bara riktat till Rytter och som svar på hans beteende.
Rytter,
Tror du det blir lättare eller svårare för er att behålla era bra spelare i framtiden? Tänker på de nya TV-avtalen. Kanske de kan gå till Timrå så stannar de i närmområdet i alla fall?
{7804}: Jag trodde man inte skulle behöva förklara varför spelare går till en högre division. menar du på allvar att du inte förstår varför Molin och Sellgren flyttar?
{7804}: Hörde ett rykte att Molin tyckte det var så pinsamt hur Skellefteå blev utspelade i SM finalen att han ville flytta så långt bort som möjligt från Skellefteå och därför blev det Malmö.
{7804}: Marklund var inte bland våra bästa spelare, men han är den enda som vi velat behålla som gått till en seriekonkurrent.
att gå till lag med 19 gånger mer tv-pengar är inget att göra åt. då är det som sagt mycket värre att tappa flera spelare som går till lag i samma serie...
S-vikaren: Reducering till 3-2 var det. Tampa pumpar på men får inte utdelningen man förtjänar. Boston sätter sina lägen. Rask är riktigt bra sen han bytte till nya skydd inför denna match. Vanligtvis byter man inte skydd som målvakt under säsong. Kanske blir det nya skridskor till nästa match. Då håller han nollan.
S-vikaren: Megaflyt för Boston. Rick Nash styr pucken mellan låren på Vasy. Vasy nere på knäna och med benskydden ihop. En större suspensoar hade hjälpt den ryske målvakten.
Rytter: Jag håller med. Det är en avvägning det där. Visst lär han bli bättre i vinter, för han är ung och hade en väldigt dålig säsong. Samtidigt har vi väldigt många yngre som förtjänar plats också. Då vill jag inte att Alba ska ta den platsen. Alba var inte bra defensivt, hade ingen utmärkande egenskap (typ snabbhet, skott eller liknande).
Jo han har en spelstil man gillar, men jag tycker han fått sina chanser i modo att visa det. Han var inte tillräckligt bra för att spela högre upp och stod ganska still i utvecklingen. Rätt av honom att söka sig till ett lag där han får en större roll, rätt av modo att inte behålla och ge honom en större roll.
Växer han ut i Västervik så är det kul för honom, men tycker isf ändå att modo gjorde rätt för här hade han kört fast.
Fan gillade alba ja. Unnar verkligen honom att få växa i västervik. Nyfiken på hur det kommer gå om han nu får en offensivare och lite större roll i västervik 😊 tror fan han kan bli nå. Åtminstone jobbig att möta.
bisterfinnen: Långa bussresor kan säkert vara kul omväxling för Toby E. Har dock själv dåliga minnen av 9 timmar Ybuss ner till Gävle Bro och vidare. Kan ju haft att göra med att Ove Molin satt bakom mig och knuffade på ryggstödet hela resan...
Tarasov: Aha. Fick informationen muntligt via kollega så domaren blåser väl i pipan snart och säger "Hörsägen". Trodde de ville ha en Skandinav för att inte få 1 person som talar annat språk, eller som kan otrivas i den skandinaviska miljön. Men säger man så, borde Finland ändå kunna vara ett alternativ.
Friesen vore ett bra förvärv. Vet redan i förväg att han klarar av serien.
Heyerdal: Pettersson/Åhström är nog i första hand tänka att spela med J20. Så då blir det 14, vilket kommer ge alla speltid med tanke på att en säsong är slitsam.
MorganaLefaey: Som man förstod står det i valet/kvalet mellan rutin kontra kompentens. Tkr att det finns rutin i laget så man kan gå efter kompetens. Ang att det skall vara någon från Skandinavien så tolka jag det dom att spelaren skall varit baserad här den senaste säsongen, då man uttryckte ett visst intresse för Friesen. Hellkvist skall kolla VM så kanske han hittar nåt där.
Ang uppställning skulle jag vilja ha björka med Johnsson då han är mer beroende av en bra center än JE.
Robin Ztorken L: Visst skulle jag önska mig det om det fanns chans att bli så. Men jag tror de så här i starten vill kolla båda Wahlgren och Öhman. Så: Ny - Johnson - Wahlgren - V.Öhman Alt: Johnson - Ny - Wahlgren - V.Öhman
Där Tim får börja högre upp då han bör ha mer poäng i sig än Öhman.
Men när det gäller "Ny" så skulle jag önska att han har mer rutin än Johnson. Men fortfarande fart i benen.
Sen så bör våra 2 första formationer ha ungefär samma slagstyrka. Och vem som får leda 1a eller 2a får de lista ut på försäsongen.
Kanske: Karla - Ny - Jacke Eriksson - Johnson - Hagelin Björka - Wahlgren - Sylwander
Men vad kan det finnas för skandinaver som är bra nog för att leda 1a eller 2a? Ser ganska tunt ut.
Tarasov: Du kan ha rätt där. Varit med i juniorlandslagen, spelat i högsta ligan och gjort 46p på 56matcher där för att sen misslyckats i KHL och sen börja dala i produktion i Liiga.
Dundee: Aha, du tänkte båda :) Ja, det kan nog bli tajt ekonomiskt. Sundlöv var också inne på det i en tidigare intervju, om man värvar engelsktalande ska de helst vara två. Får nog nöja oss med en svennebanan som center, samt Toby som ska in också då..😎
Om man dock skulle lyckas med det, en riktigt bra center i allsvensk klass, samt Toby.. då jävlar snackar vi!
Nucky: Nu var mer tanken på köra Lavoie på kanten och Frisen som center :). Men som sagt det kommer aldrig hända men man måste ju få drömma lite. Sedan tror jag att om man ska värva en amerikan / kanadensare så ska man ha 2 så dom har det lite tryggt vid sidan av med. Tror man tjänar ganska mycket på det faktiskt.
Vi får ta lite löpande diskussioner under säsongen om hur det går och så, ska bli spännande Rytter.
Och följa er silly, kanske Jocke Lindström eller Möller vill bryta och gå till MoDo, vem vet? Det skulle vara tunga tapp för oss.