{8384}: Enströms känslor är verkligen helt äkta. Lätt att det blir klyschor och att man svarar det man ska, t.ex. när han direkt klämmer ur sig att Hanses är seriens bästa målvakt, ja vad ska han annars säga? Men när han pratar om Modo, och om hockey, det är verkligen helt igenom från hjärtat.
Gusse: verkligen en kanonmatch, jobbade bra o Hanss på topp, blev nervigt vid 4 mot 6 ett mål där så vet man aldrig men i stort Leksandsklass , alltså den mot Lif ;)
Gavelo: Tror många kommer bara vi ligger kvar i toppen. Jag vet att många längtar väldigt mycket till matcher som gäller något. Men 2600 är väldigt uselt.
Tarasov: riktigt bra match idag! Idag håller vi över hela banan och är påslagna! Riktigt bra jobbat . Ända jag kan säga är effektiviteten,pp och att vi gick ner oss lite i tredje som iof är förståeligt. Hellqvist gör det bra. Önska bara hanses kunde va jämnare. Men bra jobbat av han idag! Fan va skönt modo! Riktigt bra jobbat!
Gavelo: Ja, 2600 är jävligt illa. Tror dock det kommer öka längre fram i säsongen. Många som är bra ikväll. Jellverts kedja riktigt bra, och kanske framför allt Wernblom i den enheten. Tim W ser ruggigt pigg ut, förtjänar en lite mer konstruktiv omgivning ikväll. Toby blir bara bättre och bättre för varje match, ikväll känns det som han ligger bakom det mesta. Vilken värvning!
Rytter: Men drygt 2600 på plats, det är fördjävla dåligt, finns det bara låglönejobb i övik numera eller är folk helt enkelt bara för lata för att dra arslet ur tv soffan?! Som Modo presterar nu så förtjänar man minst 1400 upp
Tycker vi gjort många bra matcher. Även förlusterna på slutet har vi spelat bra. Inget i år har liknat förra årets bottennapp. Sämsta matchen tror jag är bik borta. Bästa är leksand, ssk, pantern och löven.
Sjukt vi har 38 skott på 2 perioder, ingen kan klaga på att vi inte vill offensivt iaf. Detta är nog en av de roligaste upplagorna på länge av modo.
Ha ha vi fick en 5 mot 2 läge, det ser man inte ofta.
Håller med dig om att hitta nått att gnälla på, klippen dom visade var ju lite roliga. En situationen var när vi rullade upp försvaret och hittade in till en helt ren hagelin i slottet, skottet var ju dåligt men läget går ju inte att få bättre. Inte representativt om man ville visa på dåliga lägen.
Rytter: Jag tycker att vi skapar riktigt bra chanser jag, men Gnällber är inne på att Modo skjuter utan att flytta eller skymma målvakten. Vi har en hel del skott med skymd målvakt, en hel del där målvakten förflyttas och även många nära kassen. Det låter mest bara som gnäll för att hitta något negativt, för målet är inte resultatet av en lång förflyttning som tydligen ska krävas.
{5647}: Egentligen får jag valuta för pengarna enbart av att se Enströms skridskoåkning. Jösses vilken teknik. Han åker lika snabbt i sidled som de andra åker framåt.
Gavelo: Helt rätt Sylwander borde visats ut för crosscheck i ryggen. Bortsett från det så var det en lysande period, tyvärr så är krutet i bössorna blött, därför står det bara 1-0, borde varit fyra fem mål framåt för oss
Fast du får vara i målgården utan att störa vakten. Och det var ju inte sylwander som gjorde det utan ssk spelaren.
Men rätt att det blev bortdömt, dock svagt att inte ta utvisningen direkt. Därför kändes det lite efterhandskonstruktion, hur ska vi ta bort det när vi missade utvisningen.
Trodde inte man fick kolla om situationen föregicks av en utvisningssituation. Men måste ju varit något annat stöd dom använt sig av.
Rytter: Enligt regelverket kan man ta det för offside i målgården ÄVEN om målvakten och spelaren befinner sig utanför målgården. Man klargjorde detta i webbradion nyss, man hade fått detta berättat för sig av en domare.
Rytter: Det är klart att man kunnat ta det för utvisning om det nu hade varit tillåtet, vilket det alltså inte är att ta i efterhand.
Däremot är det inte offside i målgården alls. han påverkar inte alls målvakten själv med sin egen person. iofs inte fel att döma bort med tanke på crosscheckingen, men regelvidrigt av domaren.
Rätt. Men jag skulle vilja veta vilket stöd han använde för att ta bort det. Är ju ssk spelaren som stör målisen efter en tryckare i ryggen av sylwander.
Offside i målgården kändes lite som en konstig förklaring.
Vad blir det nu. Vad kan han dömma bort det för? Tar han bort det så betyder det ju att han måste ta en tvåa på sylwander och det får han ju inte pga video. Men det skulle inte vara mål tycker jag.
Fast sen har ju Modo spelmässigt svikit publiken i x antal år, så kommer ju krävas bra mycket mer än 10 matcher vinna dom tillbaka