Confusius: Ja personligen retar jag mig på Björklund som verkar tro att han har mer hockey i sig än vad fallet är. Bara för att han spelar i modo behöver karln inte tro att han ska spela som Foppa.
RagnarLodbrok: Får mig att tänka på när jag en gång drömde att jag skulle få dra på mig A-lagströjan i Modo varpå jag påpekade att jag har lite problem med min baklängesåkning. Fick till svar att det nog kommer lösa sig då jag har en hel vilja som de vill åt....
Confusius: Jo, men man blandar så jäkla mycket.. Hur ska man våga spela ut när man bänkas när det inte fungerar. Jag tror att hattandet med laget börjar bli alldeles för mycket.
Jag skulle nog skicka ett par spelare så att man får lite lugn och ro någon gång.
Webmaster: Jag tycker att vi är något lite bättre i fem mot fem, men i special teams är det klasskillnad. Vi spelar långsamt och skitsvårt. 300 kiloskedjan måste visa vägen, sluta spela runt och kasta in pucken med mycket folk framför mål. Varför försöka någonting som ingen av dem klarat under hela sin karriär?
{8384}: Tyvärr så blir det lite avgörande att domaren är så dålig i den här serien. Den där interferencen är ju bland de solklaraste utvisningar man någonsin sett i den kategorin.
Hellström åker på sin första utvisning. Hade kunnat haft fem stycken minst innan dess.
Heyerdal: Inte en enda pass sitter i närheten av tilltänkt blad. Så slarvigt, hafsigt o rörigt. Vi är verkligen helt iskalla. Lägg allt krut på offensiven, skit i om det rasar in mål i baken bara det görs framåt
Lolol: Undrar om man sett många värre interference än den där när modospelaren tacklas hårt flera meter från pucken utan att gå varit nära den. Sedan tar man en bentackling som han tidigare släppt.
Tarasov: men varför bänkar man JJ när vi uppenbart saknar centrar idag?? jag lider verkligen med JJ, slår vad om att så fort han byter lag så kommer han blomma ut ala Ryno, Hersley mfl.
{5647}: blir så jäkla irriterad på dessa bakåtpassningar utan adress, sker både i anfallszon omi försvarszon, sen då passningar går framåt hamnar de i höjd med skridskorna el lite bakom
{5647}: Ja stör mig oxå rätt mkt på det, kör enkla men försök få upp hastigheten och när man ”ser” målet skjut direkt. Ang kedjorna så skulle jag nog föredra att man körde samma killar en 6-7 matcher iaf.
Rytter: Definitivt inte, kastar man runt för mycket så hittar man sällan någon kemi, det måste byggas upp under tid. Man kan absolut kasta runt lite men det är viktigt att formationer får ha dippar utan att man får ny omgivning varannan match, det tror jag bara skapar turbulens.
{5647}: Vilka djävulskt svåra pass man försöker i PP. När det går tungt så brukar man förespråka att spela enklare och ta snabba skott. Modo gör exalt tvärtom. passningar bakom ryggen och fjanteri.
Rytter: Lite tveksam. Hur ska man få till kemi om man inte hinner vänja sig hur kedjekamraterna åker? Risken är också att det signalerar ocäskerhet och desperation.
Nucky: Elvenäs som 2:a Center, den känns otroligt märklig, Werner som 1:a?!, en sak är iaf säker och det är att Hellkvist hattar runt duktigt med spelarna
Skottkartan antyder iaf att Modo spela lite bättre i andra avsluten har krypit närmre mål. Antar att man vakna efter sina PPn