{8384}: Har själv fastnat i både hängskalle och i arbete så lär inte se matchen innan jag slår igång streamen i efterhand. Men ska jag vara ärlig så blir det nog smygtitta på resultatet o se om det blir repristittande eller ej. Modo har i år gjort mig riktigt besviken. Vi har Enström i laget som kanske bara spelar denna säsong. Vi har 2-3 riktigt vassa avslutare och när det finns ett sådant fint läge, så chansas det hejvilt med centerpositionen. Direkt när den fina starten gick i stå, skulle man värvat. Jag förstår att det finns flera faktorer till varför vi inte har en 1a o en 2a center. Men säg då så. Nu känns det bara som att vi pissar bort en ärlig chans att få kvala.
Robin Ztorken L: Ja tror du är en spegel på den allmänna känslan i laget. Idag tror jag exv ingen i laget tror att saker skall gå av självt, utan man är nog förberedda på att det skall bli tufft. På samma sätt tror att när du känner dig säker så känner även sig laget säkert och då blir man lite för bekväma på plan. Frågan är om man däremot kan hantera den mentala biten i dagens match?
{8384}: Leksand är på uppgång och vi på väg i motsatt riktning. Blir väldigt svårt att ta poäng idag, i synnerhet när man har AIK matchen på näthinnan, tror inte man hunnit ändra på det nu. Tyvärr tror jag det blir förnedringsstryk, inte mycket talar för något annat.
Dags för match igen då! Se om Modo kan slå tillbaks nurå. Visa att de kan spela bra hockey en hel match och visa att de vill spela playoff i år. Hoppas få se lite vinnarskalle idag då istället för hängskalle vid motgång. Känns som de måste lära sig att följa spelplan hela matchen. Go Modo!!😀
Robin Ztorken L: I just Öhmans fall har det nog underlättar art han är från Övik. Tycker inte det är nåt fel med satsningen på spelare från Gym, i åt tycker jag dessutom att det slagit mkt väl ut med Karlström/OP/Berglund/Wernblom + LP/Norlinder även om jag vill se fler matcher med de 2 senare.
Men när man rekryterar till a-laget bör inte ursprung från övik/anknytning vara något primärt.
{8384}: Mmmh, positivt kval, slå ut ett plastlag med darriga egna & lata köpta spelare.... Så jävulskt skönt... Tänk: mer & mer folk i lyan för varje playoff match, mer å mer klacksång... roliga skriverier i diverse blaskor.... Aaah! God Helg Kamrater!
Tyler Durden: Han var nog lite för bra för att spela i Modo, och då är det lika bra att skicka iväg. Men Öhman kör vidare som inget hänt, dessutom som center. Inte konstigt att det ser ut som det gör , skicka dom som kan och behåll resten!
Tarasov: Tänk er känslan att det skulle riktigt släppa för Modo ett år efter all kräftgång. Vilken känsla det skulle vara! Den känslan av att det kan hända tänker jag njuta av nu för stunden. Tänk er Modo vinna ett kval! Det är helg kära supporterkamrater. Trevlig helg på er allihopa!
Nucky: Samma kedjor som senast idag på träning, Walfridsson in på backen med Hedberg, Enström och Berglund. Norlinder verkar inte vara med. Så det borde bli laget imorrn.
Tarasov: Håller med, därför blir det också fel när många lyfter fram att man matchar 6-7 juniorer i en match och att dessa är problemet. De etablerade visar inte vägen, så har vi haft det nu i drygt 10 år.
Heyerdal: Hans taktiskts kunnande har jag inte så mkt åsikter om. Eller jag tkr väl att spelet är trevligare än när Särki styrde, men har man en defensiv tränare så får han vanligtvis kritik för att tråkigt spel och det är bättre att äga pucken osv.
Däremot har man försökt värva en Englunds föreslagna strategi, man hade nog tänkt sig att både Johan E och JJ skulle kunna leverera uppåt 40-45p säsong. Det är nog tanken att även Björklund skall kunna göra, men man har gått bet där. Vi har inte riktigt lyckats utnyttja våra fördelar gentemot andra lag i allsvenskan.
hompa90: absolut kunnat skriva detsamma själv....seriöst så har han rätt i det mesta just det som han nämner att spela ett annat spel mot topplagen o låta dem stå för misstagen istället för att själv göra dem gång på gång, därför jag tidigare skrivit att jag inte tror Hellkvist har det taktiska kunnandet
Hittade en väldigt intressant artikel av Englund från Västervik. Han sätter huvudet på spiken i mycket av det han säger i denna artikel. Någon som håller med?
Nej och jag förstår honom. Orutinerat av styf, det är knappast vad spelarna behöver just nu, ännu mer att fundera på. Vad som sägs och hur ett internmöte ser ut ska inte komma ut. Detta var kanske i mångas ögon inget att hänga upp sig på, men för mig var det riktigt onödigt faktiskt.
Personligen hoppas jag vid hittar en ny assistetande när hans kontrakt går ut, jag vill att vår huvudtränare själv får välja sin assisterande. Styf har överlevt många tränarbyten men jag har ännu inte sett hans storhet.
Vad gör den assistetande som hellkvist ville ha in i sommras? Kanske vore detta rätt värvning för oss nu istället för spelare.
hockey_21: ja han måste ju ingjuta mod i spelarna o hopp för supportrarna, vi får hoppas att det är hajarna som är under isen i fortsättningen o inte spelarna ;)
Monno: Det där med puckinnehavet i % som de mäter i HA, vad är det? Hur mäts det? Pucken är ju väldigt sällan på någons blad och normalt så baseras ju beräkningar om puckinnehav utifrån skott på och utanför mål. Sitter någon med ett stoppur?
Jag menade egentligen anfallsspel (trött i huvudet), men ja, försvaret har ju inte direkt blivit bättre heller.
Ni minns när alla helt plötsligt såg jättetrötta ut över en natt och MrMadhawk pratade om hur Hellqvists lag ofta blir nedtränade under säsongen? Vi har aldrig kommit ur det.
Det är svårt att förstå var MoDos försvarsspel från inledningen av säsongen tog vägen. Visst handlar det säkert till viss del om att tempot är lägre i början, men jag tyckte ändå att vi hade rätt bra fart.
Loket: Generellt tror jag inte på det sambandet. Har mest svårt för att du avfärdar brithen som dålig när han ändå hade en SM-final med oss. Nu skall en tränares kompetens inte enbart bedömas av resultat. Men tycker att resultat bör gå före hur mkt tränare ev gestikulerar på bänken.
bisterfinnen: Min favorit är Bäckman. Sen har jag nog Brithen då känslan är laget överpresterade som kom till final. Därefter Luckner. Känslan är Bäckman hade bäst lag att arbeta med iaf 98-00.
Om man bara går på resultat så blir rankingen Guld: Sandlin/Luckner Final: Bäckman/Forsberg/Brithen
Tarasov: Kollade skottkartan från igår. Inte vacker....
Såg som sagt inte sista perioden igår, men det blev 1-10 i skott. Vårt enda skott på mål var Hedman som sköt från mittzon! Sen kan man se att även om första perioden kändes ok är det fantastisk skillnad på dels hur många skott AIK fick på mål jämfört med att vi sköt utanför. Och sen hur många av AIKs skott på mål som är i farlig position framför slottet. Galen skillnad.
Edit Tänkvärt: Tydligen hade vi mer puckinnehav än AIK i 3e perioden. Svårt at tro. 60-40 enligt statistiken, kan det stämma?
Tarasov: Om du läser min kommentar, så säger jag att flertalet av de spelare jag nämner har såväl bra spelare som tränarkarriärer. Att Kent och Boork, spelat i någon lingon serie, förtar inte deras tränarframgångar.
Modo har i år gjort mig riktigt besviken. Vi har Enström i laget som kanske bara spelar denna säsong. Vi har 2-3 riktigt vassa avslutare och när det finns ett sådant fint läge, så chansas det hejvilt med centerpositionen. Direkt när den fina starten gick i stå, skulle man värvat.
Jag förstår att det finns flera faktorer till varför vi inte har en 1a o en 2a center.
Men säg då så. Nu känns det bara som att vi pissar bort en ärlig chans att få kvala.
Känner mig som www.youtube.com/watch?v=14njUwJUg1I