modomille: Mer som helhet, 4 skott på snart 10min + ett PP, man jobbar inte klart situationerna så man får riktig press, passningarna går lite för långsamt och därav får Modo heller inga vettiga skottlägen.
Men matchen är ung, Modo brukar trappa upp eftersom
Lite oroväckande att vi spelar fast oss varje gång motståndaren får lite synkad press. Borde kunna hitta lite enklare lösningar, speciellt i början av matcherna.
Men fin uppryckning. Känns dock onödigt att bjuda på 0-1.
Heyerdal: Vet inte hur utlåningen sett ut och mycket troligt så skulle Åström inte få plats i topp 2 kedjorna, men det är svårt att bortse från det faktum att killen ligger 5+5 på 12 matcher i Almtuna. Med det i bakhuvudet så känns inlåningen av Eriksson väldigt märklig, men som sagt så vet ah inte hur utlåningen ser ut initialt.
Lp går in på Erikssons plats med Hagelin och Jellvert och Eriksson blir extra, dessutom är Öhman inte med i truppen idag(Blev väl skadad mot hästen om jag inte missminner mig).
hanzon: Kan man bevisa vem det var så kan de säkert få en räkning på posten. Sen vet jag inte om det går att kravföra den räkningen. Men med tanke på vilken skada de gjort, så vore det inte helt orättvist.
Ser verkligen fram emot derby mot timrå och hel hall utan flaggor. Det enda som kan göra det bättra är att de i stället för flaggor erbjuder klappor vid entren.
{5647}: Sen för att förtydliga är jag inte för Bengaler. Speciellt inte inomhus i en arena där brandlarmet kan gå och det är svårt att komma undan röken.
Sputnik: Jag tror att många gömde sig bakom flaggor i samband med bengalbränning och därav förbudet, men visst känns det rätt överdrivet med flaggförbud. Jag tror att den lilla klick som tänder bengaler knappast vågar göra det nu när det tydligt och klart är bötesbelagt.
jonsson: Ja, men vad hade idioterna som brände bengalerna väntat sig? Det är riktigt bra att ligan ger kännbara straff så vi får bort skiten. Synd bara att det var just våra supportrar som utmärkte sig:(
{5647}: Ja, det var väl närmast försvarsspelet jag tänkte på men samtidigt var det härlig intesitet i matchen och ett rasande tempo. Spelet i egen zon mot Hästen lämnade ju en del övrigt att önska, med mycket hafs och indianare som kunde gjort förlusten betydligt större
Jag vill att det är till Lövenmatchen vi ska igen och som sagt ett mycket bättre passningsspel än det jag sett de senaste matcherna.