1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 537968 inlägg · 4134 ämnen

« · 2045640 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KulltorpsOlli: Vart står det att det kommer gälla fro.m imorgon? inget i den artikeln tyder på något sådant beslut av vad jag kan se.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Man håller redan på att testa ett vaccin!
Dock har man letat vaccin för vanlig influensa sedan 40 talet utan att lyckas.


Man tror att viruset kommit från den osanitära delarna av kinas djurmarknader så det kan vara dags att världen går in och tar krafttag mot detta framledes

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Stämmer!
Med anledning av regeringens beslut om förbud för allmänna sammankomster över 500 personer pga coronavirus informerar SDHL om beslutet enligt nedan.

Kvällens finalmatch i Luleå kommer att genomföras enligt plan då arenan redan är öppen och besked från regering om när beslutet börjar gälla inte har kommunicerats.

Från och med fredagens finalmatch kommer matcherna att spelas inför tomma läktare tills dess att annat beslutats från regeringen.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Nu är det så att jag ställt in mina resor, hade du orkat läsa vad jag skrev så hade du sett det, men du har så bråttom att ”ha rätt” så du skiter i sånt?!
Sen är jag inte egoist, men jag är heller inte orolig och kommer heller inte oroa mig för saker i mitt liv, jag väljer att leva på ett annat sätt.

Sen ska inte jag behöva visa för sig vad som är rätt eller fel utan hade du vetat vad du pratar om så hade du även vetat om att jag har rätt.
Vanlig influensa har en smittorisk på en skala 1-100 2,3-2,5
Corona har på samma skala 1,4-1,7

För en tid sedan hade ca 3600 pers dött världen över av detta virus sen det startade i vintras så det är väl något högre nu, säsongen 17-18 hade den vanliga influensan dödat runt 61 000 i bara USA
Dock kan man aldrig veta exakt vad människorna dött av eftersom dom flesta som för är sjuka på andra sätt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Charliejfz: Sjukt, mörkertalet är stoooort kan jag tänka mig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Har haft feber, frossa, ont i halsen etc i ett par dagar. Sitter därför hemma och överväger att testa mig även om det förmodligen är vanlig influensa. Men så skriver de på 1177 att man ska bara testa sig om man varit utomlands. Det är inte smart formulerat.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Skrämmande okunskap. Viruset är EXTREMT smittsamt och dödligheten i Italien på de fall som fått ett utfall är i dagsläget på ~40%!!! Det kommer sjunka i tiden när fler friskförklaras men likväl är det en skrämmande siffra.

Vidare vet vi fortfarande inte om det ens är möjligt att bli helt frisk. Kinesiska läkare har beskrivit viruset som en cocktail av AIDS och SARS. Risken att efter infektionen drabbas av Idiopatisk lungfibros bedöms som mycket hög.

Ishockey i alla ära, men detta kan vara den största katastrof som drabbat Sverige sedan Spanska Sjukan. Precis som Rytter säger så är det just på grund av att personer tagit för lätt på detta som vi har den situation som vi har.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Nä Corona är inte jättefarligt men med den snabba spridningen så kan det slå ut hela samhällen, sjukvåden blir snabbt överbelastar osv. Sen är sjukdomen kanske inte så harmlös heller utan lungorna kan pajas permanent av de lunginflamationslika symptomen som drabbar många.
Dessutom blir man inte immun om man fått viruset och det finns som bekant inget vaccin.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter:

Vi arbetar fortfarande utifrån att det ska bli match. Vi avvaktar slutliga besked från allsvenskan och Svenska Ishockeyförbundet, säger Modos vd Johan Widebro.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo:

Nej jag är inte orolig när jag primärt inte är i en riskgrupp, dessutom riskminimerar jag genom att jobba hemifrån.

Men om du tycker det är coolt att framstå som en egoist som sätter egna resor framför hälsan hos äldre och sprida budskapet att detta är inte farligare än en vanlig säsongsinfluensa så får det stå för dig.

Ta gärna fram läkarstudier som visar att dödligheten över alla grupper är lika eller lägre än en vanlig influensa. Du kommer misslyckas, tro mig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
ante08: får väll se vad de kommer fram till. Så jävla tråk om det blir tomma läktare. Laddat som fan för att insupa stämningen imorgon på plats. Men då kan ju regeringen ersätta alla lags inkomstförluster eftersom de inte satt resförbud istället långt tidigare😉

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}: Ja några minuter innan skulle jag tro! Dom var nog lite för heta på gröten.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}: vet ej men då kanske det fortsätter som vanligt. Fast dagens beslut borde vara prejudicerande?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}: Gäller from imorgon va?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Jag har läst läkarstudier, sett diagram där man visar på smittorisk kontra allt annat jämfört mot många andra sjukdomar.
Men att Corona när en viss risk är glasklart men inte speciellt farligt.

Men oroa dig du, jag gör det inte.
Tråkigt på tomma läktare dock


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}: yes

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: betyder det då att det tomma läktare på playoffmatcherna idag?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo:

Du får nog ta och läsa några riktiga källor och inte basera dina antaganden på någon facebook grupp eller liknande.

Detta är ingen vanlig säsongsinfluensa. Största felet man gör är att anta detta.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Sätt 400 pers i klacken ;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}: Sammankomster med mer än 500 personer är förbjudna, det är kört

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
udden: skulle ju va kul om vi kunde åtminstone få en hemmamatch med publik. Borde ju ha satt resförbud och inte behövt förstöra evenemang då. Baah

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Yes, vi är redan in the shit så måste minimera spridning om det nu är möjligt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Är ni många som köpt biljett till i morgon?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: vad jag läst så har viruset låg smittograd samt dödlighet, finns åtskilliga virus som både har högre smittorisk och dödlighet.
Skillnaden är att detta blivit så upptryckt även fast symptomen och tillfrisknandet är ungefär som en vanlig influensa.

Väldigt många gamla och sjuka dör av vanliga förkylningar och flunsan varje år men det belyses inte alls, men detta är ungefär samma sak men eftersom detta spridit sig från en annan världsdel så har detta fått enorm medial spridning och därför blir folk överjävligt uppskrämda och ungefär där är vi nu.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
goleafs: Det största problemet med viruset är att 20% av de som smittas behöver sjukhusvård (3,4% av de som behöver vård avlider)
100 000 smittade skulle betyda 20 000 som behöver sjukhusvård.
Betänk också att man kan vara smittsam i upp till en månad så förstår man vilken otrolig utmaning vi står inför med de redan innan viruset underbemannade sjukhusen vi har.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Charles: positivt i detta är iaf att luften blivit chockerande ren över kina senaste månaden!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: När folk blir svårt sjuka så anser jag att viruset är allvarligt. Tycker det även gäller vanlig influensa.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo:

Så detta är inte ett allvarligt virus utan en vanlig säsongsinfluensa?

Sedan när blev du smittskyddsläkare?

Det är denna typ av åsikter och inte ta situationen seriöst som vi snart kan ha en pandemi.

Om resebyrån redan i februari inte tillät avbokningsskydd pga viruset och du bokade ändå, tycker du inte detta är en indikation på att dom hade gjort en riskbedömning om vad som kan ske? Går man då vidare och bokar så får man fan skylla sig själv om man tappar pengarna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Antingen har du inte läst ett dugg om vad viruset har för effekt på sjuka och gamla.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
ante08: tror nog dem bara var för snabba på att läsa aftonbladet, stod att man inte kommer göra det med en parantes att man ska prata vidare under dagen om det, och nu säger regeringen stop så får se hur man gör nu

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:

Vad jag vet var sportlovet i Norrland förra veckan, dvs vecka 10 och då hade Italien betydligt mer än 21 fall, och många valde ändå att åka som planerat. Detta är ganska ansvarslöst.

De som redan var ute och reste kan man inte säga så mycket om, annat än att de borde riskminimera genom att ta 2v hemifrån i egen karantän tills man är säker.

Men det är ju klart pengarna till den dyra semestern ska ju rulla in så då har man inte tid att vara hemma eller ta VAB dagar, så då sätter man sina snoriga ungar i förskola och skola. Detta gäller ju alla smittor och inte bara Corona viruset.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Är inte detta ett allvarligt virus? Hade hela världens befolkning varit unga och friska hade jag hållt med dig, men nu ser det inte ut så. Det gäller att se hela befolkningen, inte bara de som inte är i riskgrupperna.

Dödsprocenten ligger på 2-3%. Är inte det nog allvarligt? Det är många dödsfall.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Man får inte avbokningsskydd när man bokar resor pga viruset. Vi blev nekade all form av skydd när vi skulle boka i början av februari.

Sen är det en jävla skillnad på en förkylning och krig kan jag tycka!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Trist för er som fått biljett antar jag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
goleafs: Hade det gällt ett allvarligt virus så absolut!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Problemet är att när sportlovet började hade Italien bara 21 bekräftade fall. Då krävs det att man kan tänka ett steg längre, dvs ha förståelse för att skidorter är rejäla riskmiljöer eftersom folk från hela jorden samlas och delar på samma anläggningar under en veckas tid. Sedan finns det idioter som åkte veckan efter också, vilket är oförsvarbart.

FHM och 1177 har inte heller direkt bidragit till att göra situationen bättre, som vid flertalet tillfällen dragit paralleller till influensan, svamlat om hur "peaken är nådd" etc. Detta har lett till att många inte har tagit hotet på allvar.

Läste en kommentar som jag tyckte var klockren, att vi i Sverige inte kan skilja på prevention och panik. Att ställa in flyg till Italien är inte panik, det är prevention. Att folk i god tid innan utbrottet köper konserver och frysmat så att de slipper gå ut och handla om de skulle bli sjuka är inte panik, det är prevention. Att folk inser att detta är en dödlig sjukdom som dessutom riskerar att ge de sjuka men för livet och därför vidta försiktighetsåtgärder är inte panik, det är prevention.

Jag har den fantastiska möjligheten att jobba hemifrån och har gjort det sedan förra måndagen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: nog för att jag är skåning men v8 förstår jag att man åkte på sin semester. Det var inte riktigt klart om omfattnongen. V9 och v10 är det bara hål i huvudet. V8 ställde företag in resor planerade för länge.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: "Det Folkhäslomyndigheten nu vill att regeringen gör är att i i ordningslagens 2.a kapitel 15 paragrafen förskriva att allmäna sammankomster och offentliga tillställningar inte längre får hållas. Begränsningen ska gäla i hela landet och föreskiften ska ha en "undre nivå" för sammankomster med 500 personer.I klartext betyder det alltså att Folkhälsomyndigheten.

I klartext betyder det att Folkhälsomyndigheten vill att regeringen ska använda lagtexten för att stoppa allmänna sammankomster med fler än 500 personer i hela landet. Man har inte satt en gräns för hur länge det ska vara så utan detta ska omprövas kontinuerligt"

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo:

Spelar ingen roll då får man väl fan ta den ekonomiska smällen istället för att sätta andra i en potentiellt livsfarlig situation, samt föra smittan vidare till andra. Detta är ju definitionen av egoism. Undra ifall resenärerna skulle avbokat resan och accepterat förlusten i pengar om det var fullt krig i landet man bokat resa till?

Sedan för flygbiljetten så får man skylla sig själv om man inte tar avbokningsskydd, på en dyr resa så är 500kr för en "no questions asked" försäkring inte speciellt mycket pengar. Hotell mm brukar ha avbokning med återbetalning om det sker 24h innan, om man inte har snålat när man bokade.

Väljer man att åka ändå så kan man gott få bekosta sin egen vård, inte få någon lön av företaget om man varit oaktsam, samt bekosta alla omkostnaderna för de man lyckats att smitta.

Då är kostnaden för att boka av resan och bita i det sura äpplet ganska liten i sammanhanget.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Hockeyallsvenskan ska köra ändå!?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: För mig hade det varit en no-brainer att inte åka. Då får man väl ta en liten ekonomisk smäll? Bättre det än att vara skyldig till att dra med sig smitta hem till Sverige.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Samankomster med mer än 500 personer avråds det ifrån nu....matchen i morgon är rökt, eller i alla fall publiken.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Nu är det ju så att man kan ha bokat resan sedan länge och flygbolagen återbetalar inte resan pga viruset.
Jag vet för jag skulle till både Rumänien och Sydkorea i början av Maj!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Spot on. Hur vissa kan välja att åka till norra Italien och åka skidor dessa tider är efterblivet. Dessa tar egoism till en helt ny nivå.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Mycket bra skrivit, precis mina tankar också.

Sv: Ha final Björklöven-Modo 2020-03-10
Gavelo:

Det känns ibland väldigt typiskt för hockeyn där konsekvensen får bära hundhuvud och upprinnelsen bortses ifrån, men i grund och botten handlar det nog om spelförståelse.

Men det vore just ironiskt om Rosdahl blev avstängd bara för att ligans "bästa" domare inte förstår vad som händer när man, på ett ben, försöker slita sig loss ifrån en bensax på skridskor. Om domaren nu var så tvärsäker över Rosdahls intention så måste han ju också sett att han blir fasthållen...? Jag menar, om han nu hade full koll på situationen?

Fick känslan av att han mest ville stå fast vid sin åsikt efter matchen.

Och har man precis fått utmärkelsen "årets domare" så kan det ju finnas anledningar till det. Å andra sidan kan man omöjligt slå fast intentionen. Men givet fasthållningen skulle jag inte jag våga bygga ett case på att det sker avsiktligt, direkt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
henkeiskogen:
”Har man råd att resa, har man råd med karantän” 😆 håller med. Jag har inte råd att resa så för mig är resonemanget enkelt.

« · 2045640 · »