Två spelare under 180cm på forwardssidan och en under 80kg, SO och LP.
I övrigt tycker jag inte det ser ut att vara ett litet lag överlag, det är viktigare att spelarna är modiga. Ta Iikka han spelade som han trodde han var 1.90 och 95kg och backade inte undan i närkamperna, tuff för sin storlek.
Sedan är det ju så att fart dödar, så ser hellre spelare som är normalbyggda som Jellvert, Svenningsson, Aagaard. Sedan kryddar vi med rollspelare med fysik som Sylwander, Häggström, Olhaver.
Tycker laget börjar se spännande ut. Ifall Ohlsson - Aagaard - Svenningsson är vår andrakedja och nu ska det in spets så känns det spännande.
En första med ny-ny-Iikka så kan man börja drömma.
Hörde jag fel eller sa Glader att man sökte spets men man ville bygga med en stomme av svenska spelare. Tolkade det som det ska in lite stora namn till detta.
Sedan känns det bra att spöa löven på ytterligare en spelare, dom var tydligen ute efter både Svenningsson och Ohlsson.
jonsson: Kompisen som är Timrå Supporter ringde mig nyss och sa nu jävlar har ni fått en bra spelare. Han säger att han är grymt duktig, han var säker på han skulle få spela shl hockey han är så pass bra så han ska kunna spela på den nivån utan problem. Så känns ju lovande.
Jag trodde aldrig vi kunde landa Sebastian, men jag är oerhört glad över att vi kunde det. Han var kanske Timrås jämnaste och hårdast jobbande spelare över säsongen. Självklart inte samma individuella kvalité som Dahén, men när laget gick tungt så klarade sig alltid Sebbe undan kritik. Kanske den spelare (med tanke på att Dahlén är otänkbar) som jag helst ville sno från lillebror.
{8399}: En snabb skridskoskicklig forward som är lite rivig, bra i boxplay. Har väl alltid haft en fin offensiv men fick inte ut den i Skellefteå, dock ett bra slutspel 17/18. Blommade ut nu i Timrå. Fint nyförvärv.
Men, är lite rädd att vi börjar få för många små forwards, resten vi tar in behöver vara av den större modellen.
Smurfen: När jag bodde i Övik, drömde jag en gång att jag fick chansen i A-laget. Jag vart lite tveksam liksom du är nu mest pga att min baklängesåkning var sådär, Harald sa då ”det är lugnt du skall göra nytta i närkampsspelet” kändes bra men sen vakna jag.
Dundee: Haha, som "icke-MODO-supporter-men-som-ändå-gillar-MODO-eftersom-farsan-kommer-därifrån-och-numera-i-självkarantän" kollar jag också på er MODO-channel, hoppas det är Viklund så att ni får en boost.
Costanza: Förhoppningsvis sker en prioritering av småklubber och klubbar som i huvudsak bedriver ungdomsverksamhet. Får SHL/Allsvenska klubbar pengar blir jag besviken, de här pengarna skall inte gå till välavlönade idrottsmän.