{5647}: Har aldrig riktigt förstått det där Steen ryktet att han skulle vara aktuell för Modo. Finns det någon substans i det ryktet? Något jag isåfall missat.
Jan Erik: Jag hoppas inte längre. Jag känner mig helt säker på att han lägger av. Han har nog inte motivationen att köra en säsong till. Som jag skrivit många gånger. Toby har aldrig varit en träningsprodukt. Han har tränat så mycket som han måstat, men aldrig likt Viktor Hedman gått ett steg längre för att bli ännu bättre. Toby har haft en helt fantastisk karriär och var oerhört bra när han var som bäst.
Ja, jag hade också väldigt gärna sett honom ett år till, men jag tror att det är fullständigt omöjligt. (Om inte det lika omöjliga skulle ske att Steen kom "hem").
Heyerdal: Jo, tydligen har vadskadan tagit väldigt lång tid att återhämta sig fulltständigt ifrån. Det har saknats lite speed i honom för att han ska kunna spela det spel man vill att han ska spela. Kanske kommer det i vinter då:)
{5647}: Hägga verkar iaf gå mot en bra säsong, bland de bästa i fystesterna o snabbast av alla i sprinttesterna, än kan ?gubben? o är mycket optimistisk inför säsongen allt enl ÖA idag !
{5647}: Något jag har saknat hos Toby är att han inte skjuter på mål, han har visserligen bra passningar, men nog borde väl ett proffs kunna skjuta på mål.
Har hört lite om att Toby funderar på en säsong till. Han verkar inte heller känna av sin fotskada som han drogs med förra säsongen, chipsen har nog gjort susen.
Costanza: Finns en del intressanta namn lediga Joakim A Johan Ryno Patrick Cehlin
Men tror inte av dem är aktuella för oss, möjligen om Cehlin vill göra en omstart i allsvenskan, svårt med en spelare som varit borta nästan 2 år pga hjärnskakning. Ryno på 1 år kan funka men lär gå utomlands alt SHL
Heyerdal: Oscar Ö blir nog minst en bra allsvensk center på sikt, tycker han är lite smartare än sin bror på isen. Skulle gärna se att han skaffade sig nåt spetsigt exv ett skott. Bra karriärval att ta ett år i div 1.
Smurfen: Vi har har fått in nästan 4 miljoner på två säsonger vilket är rätt bra, kan man även fortsättningsvis få 2 mille extra per säsong så skall man vara nöjd särskilt i allsvenskan.
Jag vet inte riktigt vad Modo skall göra för att marknadsföra den mer?
Heyerdal: MoDo har sagt att de bevakar ex-modoiter löpande. Max T passar nog bäst av dem som grovjobbare och kan avlasta vid skador i de 3 översta kedjorna.
Costanza: även Oscar Öhman hamnar i Kik, fin säsong i Troja-Ljunby 41 p på 40 matcher, undrar om Glader hade koll på honom, lockades säkert med en större roll i Kik
Foldron: när man spelade mål-Ivar cup hade man ingen aning om vem det var. Jag har träffat Ivar många gånger och jag skäms över att inte ens googlat honom. En hjälte är han i alla fall.
hanzon: Själv tänker jag på en spelare som dels hade en egen cup och dessutom var den kanske främsta anledningen till att Modohallen blev till. Vem tänker jag på?
hanzon: Näe, jag skrev fel nån gång, känns som att 18.00 är en bra tid. Det blir inget i morgon, men hoppas kunna lägga ut en klurig fråga 18 på söndag. 18.00 blir tiden!
jonsson: Låter på Aagaard som att Byfuglien, Toby Orr och Steen är på väg. Glömt att gratulera mina lövenpolare till en jättebra målvakt. Jag är dock en mediagrävling som vill veta mer. Kevin var tokälskad av fansen. Läst media och forum från Berlin och ser att Eisbärens ledning inte kunde förlänga pga av Poulin verkar vara ett drygt egoistiskt praktarsle som skapat oro i laget. Samtidigt var laget uselt och han hade säkert skäl att döma ut laget. Lite kul att Maxime Lapierre är från samma område. Han var ju inte nådig då modojuniorer och andra satt och garvade efter förluster i omklädningsrummet.
jonsson: Man har säkert frågat, jag tror ofta tidningarna snappar lösa förfrågningar. Sen hur långt gångna förhandlingar man haft har jag ingen anning om