hanzon: Det jobbiga med att skapa dessa frågor(eftersom ni är så äckligt duktiga) är att hitta bilder som inte finns på nätet bl.a.. Om det inte finns någon bild på honom ser jag som cred, haha. Att googla fram ett svar tar några sekunder, så försöker hitta bilder som är mer svårfunna, tyvärr kan det bli alldeles för svårt då, men roligare för mej om inte rätt svar kommer på 5 sekunder.
Sedan står Peter för 2 poäng i A-lags-spel för Modo, plus att han var med på officiella Lag-fotot säsongen 84/85
hanzon: Ja, så var det. Nu blir det stressigt. Kommer en barnfråga(speciellt för folk 30+ om en stund. Sen blir det svårare i morgon igen, förhoppningsvis!
Costanza: Jo, gillar det där att Glader analyserat det korrekt. Det känns som att det finns en hel del godbitar att hitta som inte varit realistiska tidigare. Spelare som vill säkerställa lön en säsong och inte törs vänta på de största ligorna.
Wiklund måste vara lite korkad om han väntar på KHL. Det kan sluta rätt dåligt för honom.
"– Det är absolut klubbarnas marknad mer än spelarnas marknad i dag, det är stor skillnad jämfört med tidigare. Många spelare och agenter börjar bli halvstressade, säger Jan-Axel Alavaara"
Silly: Sant, men han kommer inte få spela. De ska in med en etablerad import, så jag sammanställer listan i augusti. Räknar bort Oscar Hedman också som är på kontrakt. Halvdålig koll på rankingen av spelarna också.
Tarasov: Absolut, men en viktig poäng är att testresultat är bara ett bra riktmärke. Det innebär inte att man är en optimal hockeyspelare för det. Jag blir lite allergisk när någon säger att man har mycket bättre testvärden, för vad säger det egentligen? Att man tycker att värdena ser bättre ut utifrån den kunskap man har, inte nödvändigtvis enligt hur man ska prestera på isen.
Sedan fattar jag att det finns mått som nästan ensidigt är positiva som exempelvis spänst osv. Dock är det alltid med en hel del teknik, så framsteg i stillastående höjdhopp kan också bero på att man förbättrat tekniken och inte automatiskt att man fått mer spänst. (Som alla nybörjare som börjar med bänkpress...)
Foppatofflan: Skulle vara rätt intressant att jämföra testresultaten mellan olika och framförallt vilken utveckling man har på spelares resultat som varit klubben några år.
Tarasov: Edwin får gärna presenteras i alla fall. Även om det bär emot så verkar det som att de sista tre pusselbitarna kommer att dröja lite längre. Som det verkar kan det komma att bli riktigt bra spelare som gör att vi ska slåss med de andra två norrlandslagen på riktigt.
Sedan får man se hur lagen presterar också. Löven tar in en tränare som bråkade med sportchefen och fick sparken, men har också bra meriter. Timår kör med Freddan som alltid varit lyckosam i allsvenskan, men spelar en ganska primitiv hockey. Vår tränare pratar väl egentligen inte svenska och har också fått sparken i sitt senaste uppdrag. Dock verkar Ville verkligen vilja spela det spel som Hellkvist börjat med och har kontinuitet i form av Styf och Omark.
dempa: Trist. Själv ska jag förhoppningsvis gå på rätt många bortamatcher i vinter, vilket förutsätter att man får ta in publik.
Jösses. Det sväller hela tiden. Tänkte plocka in statistik för de år Modo spelat i allsvenskan för att kunna ta fram bästa poänggörare för våra motståndare mot oss samt omvänt. Givetvis också göra en tabell mot det laget osv. Snart bygger jag väl en egen databas identisk med swehockey om jag inte lyckas avgränsa mig.
Apropå inget annat, surt att det inte finns några allsvenska lag på västkusten man kan se modo borta i vinter.. tänk förr när tex Mölndal var i allsvenskan ..
hanzon: Tyvärr nej, men han kom från Crif, Foldron har gett facit förutom grabben längst upp till höger....Nya spelare inför återkomsten är röd tråd o vill bara ha ett sista namn(inte Roger Eliasson!)
Foldron: Röda tråden knäckt!! Men lite kul....Roger Eliasson är nog den mest valda spelaren på mina frågor, o han är inte aktuell nu heller(sen kan det nog finnas nån mer ny spelare, men det är dom på bilden som gäller.
Kan innebära att Roger Eliasson blir mitt svar på nån fråga snart, haha!
Foldron: Denna säsong blev ju ett uppvaknande efter traumat att åkt ur högsta serien året innan. Då kom vi tillbaka omgående mycket beroende på att Molla avbröt NHL-karriären för att hjälpa MoDo komma hem igen. Bistrare tider nu, men bra svar som vanligt, dock ej helt korrekt.
puffe: Oj, Livet kiom emellan så blir en snabbfråga nu. Vilka är det på bilden och vet man det så är röda tråden simpel. Hoppas hitta nåt svårare i morgon.
Foppatofflan: kvalité är viktigare än kvantitet. Sedan är det naturligtvis viktigt också att träna mycket, men är man exempelvis inte 100% fräsh i benen ger inte speedträning lika mycket. Dvs, i vissa fall blir det direkt kontraproduktivt att träna mycket, för man tappar i kvalitet.
Victor Olofsson och Sellgren drog båda innan Hellkvist kom.
Tarasov: kanske är naturligt, men jag hade förväntat mig att Modo ligger i topp där. Sen, för att spela djävulens advokat mot mig själv, så värderas inte träning heller enbart utifrån mängd och ”tuffhet”, utan kvalitet kan självklart mätas på andra sätt. Möjligen ligger Modo i topp i balansen där.
Foppatofflan: Ja och spelare som flyttar hit tycker det tränas hårdare här. Men det är väl naturligt att saker till viss del görs bättre i FHC än här de ligger ju trots allt i SHL.