JoseGonzales: Jag tycker aldrig Karlsson varit i närheten av att vara världens bästa back. Signifikant med folk är att man gärna favoriserar poängskörd oavsett hur slarvig eller dålig man är defensivt, för mig skall en back vara först och främst defensivt skicklig sen kommer det offensiva kvaliteterna. Karlsson har varit nästan lika poängstark som alla bättre forwards i ligan men väldigt långt ifrån någon defensiv klippa, Hedman är först och främst helt outstanding defensivt och är även riktigt stark offensivt, inte lika stark som Karlsson men om jag sammantaget jämför spelmoment för spelmoment hos det 2 spelarna så har alltid Hedman varit långt före Karlsson.
JoseGonzales: ni har toppat med korttidslån som är riktigt bra också. Försvinner våra så tar vi in motsvarande, medan jag tror att ni inte egentligen vill ha 15 forwards I truppen.
{5647}: Dåligt med drag här trots att det bara är 90 minuter kvar innan nedsläpp. Det är naturligtvis inte viktigt att vinna idag, men det skulle kännas bra om vi gjorde det. Försäsongen är bra för att sätta rätta vanorna...
goleafs: Det återstår att se vid prisutdelningen som kommer. Men han har varit topp 3 senaste säsongerna och jag ville egentligen bara påpeka att han peakade efter 25år ålder och bara blir bättre och bättre hela tiden.
Hedman behöver bara trycka in 4 puckar till för att tangera Paul Coffeys rekord för flest backmål i ett slutspel, går Tampa till final är det nog ingen omöjlighet.
J F K: Kan tycka att Pettersson har för dåligt skott för att vara ute på en kant i PP, om man ska jämföra honom med Karlqvist som var på samma position ifjol. Hade varit intressant med Lindgren på den platsen och sedan Heponiemi som point och låta Sveningsson ta hans nuvarande plats.
Kunna ha möjlighet att krydda med Åhström,LP, Wallinder och Anton Öhman, beroende på hur man vill ha spelet i denna uppställning. Ska LP spela PP vill jag se honom i en friare roll ska man kan utnyttja hans styrkor med sin finess.