Gavelo: Har inte sett varken Löven eller Timrå förut denna säsongen, men såg sista 15 med Timrå idag. Tydligen hade dom inte varit bra tidigare i matchen, men dom ägde verkligen allt i sista, kändes farligt hela tiden. sedan har väl Karlskoga problem med att dom backar hem, var ju samma mot Modo nyss
Werner: Nåja en del Modspelare och ledare har passerat Timrå genom åren. De har inte varit mycket till världen, men sen har vi förädlat dom på vägen. 😉
Bad_Brett: Jag har bara tillgång till cmore och deras bilder så jag vet inte om jag har gjort rätt reflektion över situationen. Eftersom du är så säker måste du ha tillgång till någon annan vinkel. Så du får gärna länka.
Efter att ha sett Bik-Tik så kan man konstatera att Timrås powerplay är överlägset Allsvenskans bästa, löven är nära men Timrås puckförflyttningar är enastående bra!
Eller: Jag kan inte ha sett samma klipp som er andra. I min värld är det solklart att han träffar huvudet först, därefter axeln.
Med det sagt tycker jag likväl att avstängningen är justiemord då:
- Mikkelsons axel är långt nere - Heikkinen har full koll på att han kommer - Heikkinen sätter sig själv i en utsatt position i ett läge då han är tacklingsbar - Det är uppenbart att Mikkelson siktar på mot axeln - Tacklingen är inte speciellt våldsam - Tacklingen kommer i nord-syd-riktning
Tyvärr leder denna typ av avstängningar till att spelarna börjar sätta det i system att åka med huvudet nere, vänder till ryggen vid sargen etc. Då slutar spelarna tacklas och då får vi innebandy.
{8384}: Jag tycker att varken tacklingen på Viklund eller Heikkinen är felaktiga. Den på Heikkinen snuddar i hjälmen och landar i axeln, klockren tackling.
{9233}: både Sanny i Expressen o Abrahamsson i AB anser domen helt felaktig och att Modo ska överklaga, finns inga bildbevis att tacklingen tar i huvudet först så det är en gissning från DN
Parodi som vanligt. Mikkelson åkte ut för hög klubba och fick 2 min. Ingenstans på bilderna ser tacklingen ut att ta i huvudet. Disciplinnämnden har inga andra bilder än dom vi ser. Hur kan han då få 4 matcher? Har Heikkinen hjärnskakning oxå eller bara ont i axeln. Är det axeln så tycker jag man kan anmäla honom för filmning!
JoseGonzales: Jo, men det finns skillnader. Att vi såg en ambition att jobba hårdare var väntat. Det vi pratar om är en röd linje i spelet. Vi forecheckade bra mot BIK, men då vågade inte backarna följa med. Det såg klart bättre ut. Även uppspelen börjar det bli ordning på, även om det är längre ifrån på den punkten.
Snudd på alla forwards har ju sett usla ut för spelet har inte fungerat. Man får inte pucken i fart. Därför är det inte omöjligt att spelare som Gagnon kan växa framöver.
Nucky: Nä jag såg inte er match senast men så brukar det ”alltid” bli direkt man byter/sparkar tränare. Det viktigaste och svåraste är att fortsätta utvecklas och bygga vidare. Man ser alltid en kortvarig effekt!
{5647}: Tycker det vi såg mot södertälje såg bra ut! Man såg liknande tendenser under försäsongen, men då saknades kvalitén i avsluten. Det konstiga var att vi tappade vårt spel helt någonstans i andra halvan av björklövenmatchen. Sen tog det två försäsongmatcher och 8 seriematcher innan vi kom tillbaka.
Nucky: Jo, nu mötte vi ett lag som inte lär ta någon poäng från topplagen också... eller.
Vi har inte ändrat ett dyft hur vi vill spela, men jag tror att den tålamodssaknande VN så får vi mer lugn och mer pedagogiska genomgångar. Det lär ta tid, men det känns som att vi är lite på gång. Det är ju inte heller förrän om fyra månader vi behöver vara riktigt bra...
JoseGonzales: Om du såg matchen senast tycker jag dock det skymtar viss potential. Sven och Hepo var klasser bättre än tidigare exempelvis. Dock krävs det såklart mer än 1 match för att se om det är något bestående
Nesse: Han har en bra karriär absolut men han är gammal och kommer från en skadefylld säsong. Han kan absolut komma igång men jag tycker inte han sett bra ut hittills, iofs har hela ert lag sett rätt dåligt ut utom några enstaka spelare.
Tycker mest ert lag känns sådär, inget topplag på pappret idag men ni kommer värva spelare under säsongen så skriver absolut inte av MODO.
Nesse: jo, han har producerat ganska jämt och förutom ifjol då han täckte skott så han bröt ett ben tyder ingenting på att han inte ska vara topp två i ett allsvenskt lag. Jag tycker dessutom att han är en bra skridskoåkare. Det är inte osannolikt att han kommer igång senare.
Nesse: Ja, flopp skulle jag inte kalla det, men Gagnon har väl alltid känts som en ganska osexig värvning. Det var väl dessutom Ville som var involverad där. Björnvärvningen, Olhaver känns lite överflödig också, så här med facit i hand.
Men det blir intressant att se hur det går för alla nu när vi gått från Nieminens KämpaHockey till Styfs SpelaHockey. Tycker man får ge det några matcher och se hur det utvecklas.
JoseGonzales: Tycker du avskriver Gagnon lite väl enkelt, visst han är 34år och senaste säsongen spelade han inte mycket. Säsongerna innan dess finns det inte mycket som pekar på annat än att han skulle vara riktigt bra i Allsvenskan. Ett poängsnitt på 0,61 i NLA är riktigt bra.
På förhand var jag nog mest orolig för skador, inte produktionen
Zup: Noll koll, vi har ju en J18/J20-expert på forumet som kanske vet hur han rankas, finns säkert andra junisar före i kön, men 190cm/85kg är ju en bra start.
Costanza: Skulle säga att det är ett absurt straff. Kan köpa om de gett honom 2+10 eftersom den ändå tar i huvet och Heikkinen går av isen. Kanske tom er matchstraff då det går ganska fort. Men avstängning.. vart är svensk hockey på väg
Costanza: å den på viklund i början vägra de ens kolla på... sjukt hårt. (Samt på öhman) Men man slutar ju förundras över nivån. Nästa gång släpper de något mycket värre.tunt på backsidan nu
Nucky: Gagnon skrek flopp från dag 1. 34 år gammal som dalat i produktion. Som tredje center kanske men inte i en producerande kedja. Karla blir en riktigt bra värvning, tar ni in en ny första center så kanske det kan bli något med Karla - Ny center - Heponiemi
JoseGonzales: Ganska säker på att vi kommer ta in minst 1 forward, men kanske inte före nyår. Största missen är centrarna där ingen övertygat. Aagard tror jag dock kan betydligt bättre bara det kuggar i.
{5647}: Jag håller inte med faktiskt, självklart kommer ni ha mer utspridd produktion då ni inte har i närheten av topparna ni hade ifjol. Men kollar man igenom er trupp ser jag inte att ni har nog med forwards av producerande kvalitet för tre kedjor ens. Tror verkligen ni kommer behöva förstärka med minst två forwards om ni ska kunna utmana. Men det är som sagt vad jag tror och behöver inte stämma.
Jämför våra kedjor även utan NHL-lån så har vi tre kedjor som är hög allsvensk kvalitet och tycker endast Timrå är nära oss i bredd men de har en högre topp än vad vi har.