1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532197 inlägg · 4126 ämnen

« · 2111939 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season - 2020
{8399}: Man skulle kunna ställa motfrågan: ”Om Modo åker ur Allsvenskan, tappar dom Harju till Boden då?”

Lite på samma nivå 😜

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Vill gärna se Sveningsson med Karla hur som helst. Tror det kan funka riktigt bra.

Om vi ”vaskar” säsongen, så borde vi fortfarande försöka knyta oss till en skicklig center med kontrakt över nästa år också.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:

Är målet att genomföra säsongen och satsa nästa år behöver vi inte så mycket till, då kör vi juniorer och utvecklar dessa.

Om vi vill satsa så måste det in 3 riktigt bra spelare, jag vill nog se 2 centrar och en ytter isf, det är drömmen.

Annars 2 centrar in och låt svenningsson lira med karla, vill se vad dom kan skapa tillsammans. Svenningssons speed och intensitet kan vinna mycket puckar till karla.

Karla-ny-svenningsson
Hedberg-ny-Aagaard
Ohlsson-Harju-Åhström
Sylwander-Jellvert-Hägga

Fortsätter vi inte med Harju så upp med jellvert och in med jeremias i fjärde fast på en kant. Men jag tror Harju är med först och främst för att köpa oss tid (om han inte gör succé), tror man vill ha fler spelare närmsta 5 matcherna medan man letar värvningar.

Skulle kunna tänka mig aagaard som ytter om vi hittar en vass center. Gillar hans intensitet och förmåga att gräva fram puckar framför mål.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Till veckan blir det snarare:

Karla-Jellvert-Harju
Hedberg-Aagard-Sven
Ohlsson-Sylwander-Åhs
Lindewall-Häggström-Tjernström

Bäva månde motståndarna.. 😬

Sv: Silly season - 2020
Nucky:
Ja mer måste köpas helt klart! Men om vi leker med tanken att mer skall in så
Karlkvist- X - X
Bråkiga grabbar
Ohlsson - Harju - Åhs
Sylwander- Jellvert - Hägga

Kan funka om topp-6 är målet.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Får hoppas att Harju är lugnet före stormen ;)

Sv: Silly season - 2020
{8399}: Märks att du faktiskt sitter och chansar!?’

Såklart är Harju inte snabbast på isen men hans främsta styrkor är just det fysiska spelet, han är bra i PP och väldigt bra i Boxplay, han jobbar alltid hårt och har bra inställning, sen har han fin bössa och bra passningsspel.
Visst, han är 34 så han spelar på lånad tid men kortsiktig så kommer han fylla ett hål i Modo nu när vi saknar 3 spelare från första kedjan

Sv: Silly season - 2020
Gavelo:

Låt timråiterna njuta, dom har gjort det jävligt bra i inledningen.

Men de som redan nu ropar ut att man är klar för shl kan få äta upp det. Dom ska igenom ett slutspel där dom är laget att slå. Om inte Corona sätter stopp förstås.

Vi vet alla hur en slutspelsrunda där det bästa laget dominerar men det andra laget vinner rätt matcher och gör viktiga mål ser ut. Det kan räcka med att göra 4 mål i en hel matchserie.

Sv: Silly season - 2020
{8399}: Jag tycker att Harju sedan han lämnade Brynäs höjt sin jobbmoral rejält.
Ingen av spelarna är en dröm för mig dock.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}: Tycker du att slutspelet i SHL är bra? isåfall varför passar det SHL men inte Allsvenskan. Själv tycker jag att uplägget nu är så bra som det kan bli då man som ett mittenlag alltid har nåt att spela för. Jämför man med allsvenskan i fotboll så är det nog den mest tråkiga ligan som finns just pågrund av att ifall du är ett mitten lag efter 10-15 omgångar så är säsongen över.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Lugn, detta är såklart ingen värvning som ersätter våra ”större” nyförvärv.
Detta är en kortsiktig lösning eftersom Glader blev tagen på sängen att både Heppo och Kaut drar till NHL omedelbart.

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Jämt skägg där liksom för Jacke v/s Harju de senaste åren.
Harju är ju just en poängspelare och ingen som jobbar arslet av sig direkt medan Blomman är en krigare. När Harju inte längre har produktionen så skulle jag betrakta honom som ett glidande skithus. Stor, långsam, absolut inte fysisk och inte världens bästa passningsspelare heller.
Men i HA kanske Harju ännu har chans att bräcka både Hedberg och Blomman och han skulle nog vara en bra värvning trots allt.

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Harju ligger runt 10 mål och 15 ass dom senaste 5 säsongerna och det kan jag tycka är bra för en spelare som under dessa 5 säsonger spelat ganska mycket 3 och 4e kedja.

Sv: Silly season - 2020
Ersättare för Gagnon det här då?

Sv: Silly season - 2020
Nucky:
Här förväntar man sig storköp, så får man Harju. Känns lite sådär.

Sv: Silly season - 2020
{8399}: Du är svag för Blomqvist va?😉
Vi hade samma diskussion angående Blomman vs. Hedberg dvs året bästa v.32-värvning.

Blomman hsr väl alltid haft rollen som 3-4 spelare var han än varit medan Harju är en poängspelare. Han har också varit på en högre nivå. Idag har jag ingen aning dock.

Just for the record:
Blomman 0,6 poäng/match
Hedberg 0,7 poäng/match
😎

Sv: Silly season - 2020
Nucky: "Skillnaden mot Blomqvist är att Harju är en väldigt mycket bättre spelare i grund och botten. Som att jämföra äpplen och päron.
Hur Harju står sig idag vet vi dock inte"

Jag tycker du har fel, Harju är inte en väldigt mycket bättre spelare än Blomqvist, varför tror du det?
För tio år sedan visst men de senaste åren? Nja

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Jo, men med Kaut och Gagnon borta så har förutsättningarna förändrats.

Sv: Silly season - 2020
Eller: "Vad tror du? Om Tik går upp i SHL, törs JD spela i en högre serie?"

Vilket idiotiskt inlägg

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Den som inte tycker att Harju är en bra värvning till ett HA lag kan börja titta på orientering istället .

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Beror ju helt på hur ekonomin ser ut. Kan vara så att Widebro inte släpper till en krona förrän vi har publik, vilket inte lär hända förrän tidigast Feb-Mars.
I samband med värvningen av Karla sa man också att det var värvningsstopp sålänge det inte var finansierat av externa finansiärer.

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Jag tror inte att man är nöjda med att inte kunna slåss till våren. Vad fasen skickar det för signaler till sponsorer och publik?
Ok, man kanske inte bränner hela budgeten, men man lär satsa en hel del nu när man äntligen haft en positiv säsong.

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Linus Pettersson kan vi väl räkna med

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Jag tror att det finns kapital men det är ju meningslöst att kasta bort pengar om det inte leder någonstans.
Antar att Modo avvaktar lite med värvningarna

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Man har nog pengar och jag kan aldrig för mitt liv tro att man I det här läget satsar på nästa år. Det vore tjänstefel.

Däremot kan det vara så att man hippas att det blir lite klarare besked kring Nordamerika och att man hoppas kunna landa några spelare som kan ge oss chansen att gå upp i vår.

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Nope, Nubben hade spenderat pengar man inte har för att sedan låta pappa staten ta hand om notan.
Det är rutin därnere

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Vad tror du? Om Tik går upp i SHL, törs JD spela i en högre serie?

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Känns som att Glader har en väldigt tight spelarbudget.
Undrar om Modoledningen ser denna säsong som mer eller mindre rökt och man redan har ögonen på säsong 21/22?
Som vi lärt känna Widebro tar han noll risker ekonomiskt, och det är en grej som talar för för det.
Detta måste vara den billigaste trupp vi haft sedan vi åkte ur. Många färska juniorer, förstakedjan var en 35-åring som var skadad halva fjolåret samt 2 NHL-lån.
Eller så är detta en kraftsamling innan man vet hur AHL/NHL blir i år och att man efter det plockar in det vassaste som finns på marknaden.
Blir spännande att se var detta slutar!

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Aja vi lägger ner den här ”min pappa är starkare än din”

Jag tror att Harju är en bra tillfällig lösning, vi är kort om spelare och Harju kommer bidra med mål och rutin.
Dock är jag övertygad om att Glader kommer plocka in minst en spelare till och avvakta och se vad som händer med Heponiemi.

Jag förstår att Timrå njuter och tycker det är ofantligt roligt när vi har det tufft och tvingas till denna typen av korttidsvärvningar, men jag är övertygad om att Nubben hade gjort samma sak om detta drabbat Timrå.

Sv: Silly season - 2020
Klart att Kaut och Hepponiemi lämnar Modo, tar in Johan Harju

Sv: Silly season - 2020
Laken: Tur för dem, för då hade de nog inte fått så mycket istid. Vi satsar på våra juniorer.

Sv: Silly season - 2020
Laken: Dom hade inte gjort det hos er ändå för ni satsar inte på era talanger ;)

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Harju har ju spelat på en högre nivå. Massor med landslagsuppdrag i bl.a u-18, u-19, u-20 och seniorlandslaget. Tror inte JB har spelat en enda match på den nivån.

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Inte så mycket för det, utan mer lappandet, fattas väl bara nu att vi åker på en skada på Karla eller att någon av de bättre dras med längre effekter av covid.. och att hepo ej återvänder. Jaja, vi ser väl..

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Tyvärr för dom så gör dom inte det... ; - )

Sv: Silly season - 2020
Majbrasan: Det är bara ett kontrakt på 5 matcher, ta det lugnt

Sv: Silly season - 2020
Jåkkinen: Blir ganska missvisande när Blomman spelar i ett lag som har 18 vinster och 2 förluster, våra juniorer hade oxå gjort 12 poäng på 20 matcher om dom spelat i Timrå

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Usch, jag har en dålig magkänsla..

Sv: Silly season - 2020
Nucky: inte bättre, det är två olika spelare!

Sv: Silly season - 2020
Laken: Skillnaden mot Blomqvist är att Harju är en väldigt mycket bättre spelare i grund och botten. Som att jämföra äpplen och päron.
Hur Harju står sig idag vet vi dock inte

Sv: Silly season - 2020
Laken:

Han är ju inte lastgammal, 34 år ung. Kommer bidra med sin rutin.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Blomqvist har gjort 12 poäng på 20 matcher. Dessutom +12 i plus/minus. Skillnaden mot för Harju är att han varit med sedan försäsongen.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: En spelare i Modo har producerat mer poäng än Blomqvist, hela 2 st. Ni bör nog hålla hårt i Harju om han blir nya Blomqvist.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: ja det är framförallt så sjukt tråk att det bara är ett lag. samt grundserien känns ganska värdelös även om lagen får spela in sig inför kommande avslut. Ne tycker nästan förra upplägget var bättre dock med justeringen att den som vann allsvenska finalen borde ha gått upp direkt. Tänk om ett lag likt timrå nu har varit toköverlägsna och får någon typ av liten svacka i slutspelet nu eller möter akillesmotstånd. Iof kan man se det som så att verkligen dem som är bäst när det gäller vinner. Men visst mer sport än att man stänger ligan iallafall som förra året^^

Sv: Silly season - 2020
{5647}:

Liten risk i detta och det är väl 5 matcher det gäller.

Man hade ju hoppats att heppo och Kaut skulle stanna till nyår. Nu när dom drar måste vi fylla upp akut och det blir en typ av tryout. Får se om heppo återvänder om han inte tar plats och ahl ej drar igång.

Kanske är svårvärvat just ju innan man vet exakt hur det blir med ahl, bästa spelarna kanske avvaktar lite längre.

Tycker nog man ska värva en spelare direkt nu också, sedan lämna plats för riktig klass om ahl inte drar igång som tänkt.

Sv: Silly season - 2020
Laken: Vi är oroliga att han blir en ny Blomqvist, men turligt nog kan vi släppa honom sista december.

Sv: Silly season - 2020
JonteD: stämmer, men alla draftade spelare har möjlighet att få åka på camperna oavsett kontakt.

Sv: Silly season - 2020
Johan Harju?! Hahaha, håller han på än... Har ni inte satsat nog på äldre etablerade spelare? Lär inte bidra till kontinuitet heller.

Sv: Silly season - 2020
JonteD: Jo, men det har varit extremt tydligt att han kan kallas till campen. Faktum är att det sades att både han och Lindgren skulle åka på Camp, men att de kunde komma tillbaka efter det. Tycker du det ändrats?

Sv: Silly season - 2020
Eftersom min sambo är från Luleå så ser jag i princip alla matcher med norrbottningarna och jag kan säga såhär att Harju alltid levererat och enda anledningen till att han inte fick fortsätta i Luleå var för att man hade en del yngre spelare som man ville börja satsa på.
Harju var bra i Luleå och många röster höjdes när man gick ut med att man inte förlängde med honom.

Helt omöjligt att veta vart han står men med tanke på att vi inte har fullt lag så är detta en bra kortsiktig lösning

« · 2111939 · »