Dante kingen: Timrå gjorde verkligen inte mycket mål det året. Titta på deras poängliga ska du se att det verkligen var rätt låg - men jämn - poängproduktion. Framförallt deras centrar var verkligen inga poängsprutor.
Man behöver inte ha folk högst upp i poängligan för att vinna serien...
KarateKing700: Jag tycker att det är synd att Strömgren drar. Jag hade velat se honom och Svenningsson tillsammans en hel säsong. De hade några magiska moment tillsammans denna säsong så det kändes som att där fanns potential till något stort.
Dante kingen: Han kom tvåa i Timrås interna poängliga, efter Dahlén.
Om du tvunget ska stirra dig blind på poäng så måste du även sätta det i kontext till den säsongen. Det sprutade inte in mål som det gjort de senaste åren. Molin vann poängligan på 51p. Dahlén 44p. Karlkvist 32p/41 matcher. Björka 19p/38 matcher.
Costanza: Vet att han har varit kritisk till SHLs "tuta och köra"-hockey tidigare, såg att jag hade en tweet om det från 15 nov, 2019. Där även Mikael Wikstrand uttalade sig en vecka innan Hersley tog bladet från munnen.
KB: Tänkte mer att han borde haft lite mer poäng när han spelade i ett så dominant lag.. Han låg på en halv poäng per match i ett dominant Timrå som gjorde mycket mål. Ser inte vartifrån han ska ösa in poäng helt plötsligt i MODO med tanke på att det var spets vi sökte. Men vi får se han får gärna överraska mig
Majbrasan: Håller med om Sveningsson, han fick enormt med chanser säsongen som var men tog den aldrig. Det är en spelare för max 2:a men mer realistisk 3:e kedja.
KarateKing700: pinsamt av dessa två lovande juniorer. ser liksom inte vinsten med att lämna. kommer inte skicka ett lycka till, men vete 17 om de bryr sig vad jag tycker o tänker 😆
Silly: Jag är inte heller särskilt sugen på att ha Svenningson i förstakedjan, vill helst se en helt ny konstellation där. Svenningson kan få vara given i andra. Man undrar dock hur förhandlingen såg ut för kontraktsförlängning dock.
Det är mycket möjligt att vi får ut mycket mer av karln med rätt kedjekamrater och Karlin, men ändå och fortfarande... kalla mig skeptisk.
Silly: Visst är det komiskt? Har spelat som LP, men anses enligt vissa vara given i förstakedjan?
Hur var det nu igen med att "I ett lag som satsar på att gå upp måste man förtjäna istiden, vi har inte råd att matcha spelare som potentiellt kan bli bra i framtiden"...?
Jag vill inte ha chansa med Svenningson i 1:a kedjan år igen.
Max 2:a kedjan, Han mår nog bättre av att spela mindre kravlöst för att få det släppa. Jag vill ha in någon med lite mer leveransgaranti typ Johan Harju!
Vi måste få en 1:a kedja som vi vet att den kommer att leverera! Inte att han kan slå igenom... Det "finns" något där?
Jag skulle kunna tänka mig Svenningson - E:K - Modigs i 2:a Aagaard - K.J - Ohlsson i 3:e
Rytter: Där hade ju en sån som Kalle Miketinac med det playmakersinnet vart otroligt spännande, men hoppet lever än. Va ju 1 månad sedan han va "klar för mora"
{5647}: Så kan det vara men jag har svårt att se Erik Karlsson ska vara tänkt för en tredje lina. Men hoppas vi går all in utan att skvätta bort för mycket pengar.
Dante kingen: Nu har väl Hinken och övriga gått ut med att vi ska spela slutspel varje år innan vi är tillbaka i SHL. Inte att vi ska vara ett topplag. Blir vi ett topplag så är det en bonus men målet är väl slutspel.
Tror vi kan hitta bättre spelare än detta till vår förstakedja. Vill helst inte se någon av dem i nästa års bygge.
x - x - Sveningsson. Modigs-EK-Aagaard Sebastian Ohlsson - Kalle Jellvert - (Lindewall?) OP - Tjernström - Sylwander.
Extraspelare: Lindewall, LP, Oscar Nordin, Jacobsson - I den ordning jag tycker de är närmast en plats.
Om man kollar på vad som ryktas in samt förlängningar kan det se ut som ovan. Så då saknas det egentligen bara två spelare.
-Ja jag är en idiot som sätter Sveningsson i första efter denna säsong. Men jag tror han kan göra upp mot 40 poäng med rätt center och ytter ifall han får förtroende och får spela i ett riktigt spelsystem.
-Modigs och Sven kan byta plats om det behövs
-Förstacenter ska vara något riktigt vasst, typ Colin Smith i väsby, eller likande. Det ska vara något vassare än Weigel tycker jag. Skulle älska om vi hittade en Ludvig Larsson typ, för mig var detta en av seriens absolut bästa centrar sista halvan av säsongen.
-Sedan en riktigt vass ytter till första kedjan, här måste vi träffa rätt.
-Lindewall kan kanske ta plats i tredje med rätt utveckling under försäsongen, tror inte han gör bort sig i den rollen under Karlin.
-Får vi inte förlängt med Jellvert så kanske Dan P eller bröderna Jones kan gå in i tredje.
-Det viktiga är att sätta de två toppspelarna till förstakedjan och då ska det vara riktig klass på detta. Gradin kan låna tillbaka Kaut =)
Förutsatt att ryktena in stämmer så tycker jag lagbygget ser intressant ut. Får dessa bara ett vettigt spelsystem så kommer samtliga spelare som är kvar se betydligt bättre ut än förra säsongen.
KB: Okej, men då har jag svårt att se att vi ska vara ett topplag om EK som snittade 0.5 poäng per match senast han var i allsvenskan i ett Timrå som var allsvenskans bästa det året och dessutom inte haft någon jätteproduktion i Finland? mer än så kräver jag för en 1a och 2a kedja?
KarateKing700: Tycker varken EK eller Svenningsson kan förväntas vara i en 2a kedja med deras poängproduktioner senaste 2 säsonger.. Men dom får gärna överraska mig men tycker man borde sikta högre än så på dom 2 topplinorna? Meyer och Mingoia kan du glömma inte realistiskt att dom skriver i Allsvenskan pengarna finns inte där som dom kan få i övriga Europa.
Dante kingen: Kan inte tänka mig att Erik Karlsson är tänkt för något annat än första eller andra kedjan. Han spelade väl andra i Timrå och har alternerat andra/tredje i Liiga.
Tarasov: Läste nyss att oskarshamn gör en storstädning 12 spelare som lämnar nu iaf.
Alexandr Sudnitsin, JC Lipon, Andrew O’Brien, Robert Sabolic, Max Veronneau, Adam Janosik, Jan Ordos och Kim Strömberg. Men också Tex Williamsson, Pontus Näsén och Emil Wahlberg
så då kommer Max snart bli presenterad för leksand för det är väl dit han var på väg
SKiLMY: 1. X (C Bengtsson/ny) - X (F Weigel/ny - X (Lavoie/ny) 2. Modigs - X - X 3. Sveningsson - Erik Karlsson - OP 4. Sylwander - Jellvert/Tjernström- Ohlsson
Nånting sådär tycker jag det borde se ut om man vill satsa och visa att man vill tillbaka.. Vad tycker ni?
Rytter: Det var bara ett litet rykte som jag har hört ifrån 2 olika håll nu men , jag vet inte om han ska bli pappa eller inte det är nytt för mig. har inte luskat så mycket angående det, men fick höra detta under morgonen.
Tarasov: Ojojoj vilket trubbigt lag.. Så du menar att Sveningsson som gör 14P på 50 matcher.. ska spela i en 2a kedja i ett satsande lag? Med den där uppställningen ser det snarare ut som ett bottenlag..
Man behöver inte ha folk högst upp i poängligan för att vinna serien...