1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 538525 inlägg · 4135 ämnen

« · 2195265 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Dante kingen:

Bengtsson absolut, Weigel är ett stort nej nej nej. Vi måste kunna hitta nått bättre än en 29-årig humörspelare med tveksamt rykte som förstacenter. Det är inte en typ jag vill se i modo, och med tanke på Gradins uttalande att personlighet, inställning mm är viktigt kan jag aldrig tänka mig att Weigel är aktuell.

Sv: Silly season
{5647}: Det som kanske talar för att Bengtsson skulle kunna välja Modo är att han varit i klubben tidigare. Men jag har också svårt att se att han väljer Modo, känns som att han rimligtvis hamnar i SHL eller finska ligan? Eller vad tror du?

Sv: Silly season
{5647}: Nä, tror att det är extremt osannolikt att Weigel dyker upp här också. Blir Stockholm eller utlandet.
Tycker han spelade bra och uppoffrande den sista tiden i Löven, men känns som att han har gått tillbaka lite till tidigare tendenser i årets AIK.

Oavsett, så ser jag hellre en annan center i första.

Sv: Silly season
Dante kingen: Har svårt att tro att Weigel som lämnade Umeå för Stockholm skulle komma. Sedan tycker jag att han är för mycket humörspelare. Bengtsson är bra, men förstår inte varför han skulle välja Modo.
Tror vi hittar folk utanför den allsvenska bubblan.

Sv: Silly season
Tarasov: Nu snackar vi!! Det där är en riktigt bra Line up, om vi vill vara ett topplag.
Så jag håller med dig jag skulle gilla den där uppställningen jag med.
Och in med en rightare med Weigel och Bengtsson så har vi en klass kedja

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Christensen: Alltid tråkigt att laget i hjärtat blir degraderad, lider verkligen med dig/er. För min situation är det bra( missförstå mig rätt nu) är att jag ”äntligen” kan se ishockey live med familjen som är HV anhängare ( dålig barnuppfostran).

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Vad har hänt? Lill-Nyllet backcheckar och släpper ifrån sig pucken!?!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: riktigt snygg.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
S-vikaren: Sandin lärde sig även nåt annat i Ö-vik....

www.youtube.com/watch?v=LXkf08mp5K4

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Shit, läcker passning.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Mälardalen-MoDoiter sätter upp Tavares. Ser så lugnt och enkelt ut. Ingen kötthög som stressar runt som i SHL.

Sv: Silly season
Tarasov:

Vi ligger farligt till i svensk hockey om dommarna ska börja bedöma sannolikhet för att rädda och vara experter på målvaktsspel och hur kontakt stör en målvakt.

Det måste vara enkelt, kontakt eller ej är det enda dom ska kolla på. Det är det våra domare klarar, jag skulle inte våga ge dem mer ansvar än så.

– Vi ringer och ser ju att det är kontakt med Gustavs benskydd, men upplever att det inte stör då pucken går in vid armhålan på honom. Vi bedömer att han inte kan rädda pucken i alla fall i och med att den går så högt upp. Det är en marginell kontakt. Om vi tar skillnaden på den vi tar bort i går tar spelaren bort klubban där pucken går in. Det är skillnaden mot i dag, säger domare Linus Öhlund i C More.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Det har ju redan signalerats att många lämnar, men av dem som det fortfarande diskuteras med ser jag bara som en bonus för varje som vi får behålla.

Men skulle också säga att de du nämner nog är de viktigaste. Min åsikt är ju den att Nybeck skulle kunna vara en av seriens bästa spelare. Det återstår dock att se om det stämmer.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SKiLMY: Det är då något den bussen inte är van vid!!

Vi kan ju hoppas att dom smittar den med vinnarkultur!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Christensen: Tror starkt på honom också!

Det ska bli spännande att se hur det går med ert lagbyggande.

Sv: Silly season
Domsjö:
Det är lugnt brush!!!!

Sv: Silly season
Tarasov: Var tvungen, du vet min humor är inget vidare😁 Vet mkt väl att det är en annan typ av bänkpass😊

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Christensen:
För er skull tror jag det vore bra om ni kunde förlänga med Olausson/Nybeck/Andrae tveksamt på den sistnämde dock.

Jo tror också på honom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Christensen: Välkommen till forumet. Ni har Överste Önerud som jag känner kommer offra sitt liv för er..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
lite trist att ni förlängde med Sveningsson, hade gärna sett han tillbaka hos oss. Känns som en spelare som kan blomma ut på riktigt kommande säsong.

Sv: Silly season
Domsjö:
Ett rungande ja på den!!!!

Sv: Silly season
Tarasov: Med det menar du parkbänken och en platta öl?😜😉

Sv: Silly season
Costanza:
Min sprack tyvärr under ett bänkpass.

Sv: Silly season
Tarasov: MoDo tar snart in min mjuka rödgrönvita modoskjorta i shoppen. 99% bomull 1% nåt annat. Plånkan lär växa rejält.

Sv: Silly season
M Horava:
Nej inte hört något men tänker att allsvenskan är ett alternativ

Sv: Silly season
Tarasov: Nässén hade ju varit kanon att få hit. Finns det några rykten åt det hållet? Hans kontrakt går ju ut.

Sv: Silly season
Tarasov:

Plocka dom nu, helst nyss, så slipp vi jaga dom hela säsongen som sist:)

Sv: Silly season
KB:
Både Karlin/Gradin har nämt att det kanske kommer något från NA men att det isåfall blir lite senare

Sv: Silly season
KarateKing700: Glader var värvat spelare innan Hinken och Karlin kom in. bland annat Tex. Där har säkert målvaktstränaren var inblandade, så förhoppningsvis blir det bra ändå.

Det var en del märkliga beslut från honom, men nu känns det bättre framöver.

Sv: Silly season
M Horava: Tror inte heller att det nödvändigtvis är hela linan som ska värvas, men Hinken har sagt att det är spets som ska in. Ersättare till Karlkvist bland annat. Räknar med att åtminstone två av de spelare som ska in är tänkt för en förstakedja, som du säger.

Sv: Silly season
KB:
Skulle gilla följande

X - Weigel - Christopher B
Aagaard- Ek - Modigs
Ohlsson - Dan P - Svenningsson
Sylwander- Max T - OP
LP
Kedja 1-3 kan mata på
Shane Hanna - Ytterell
Nässen - Hasa
Dahlroth - Anderberg
Styf

Sv: Silly season
KB: Jag tror nog att vi ska sluta hoppas på att hela förstalinan är kvar att värva. Förhoppningsvis får vi in Paters, en klassback och två forwards i förstauppställningen. Övrig komplettering kommer under säsong?

Sv: Silly season
KB:
Lyckas vi plocka in två centrar till så har vi 6 st i truppen. Känns bra att Aagaard är reserv på kanten.

Sv: Silly season
KarateKing700: Grejen är ju att så mycket av truppen var satt innan Hinken ens blev aktuell och Karlin blev helt klar till och med efter det.

Kan tänka mig att OP och Wahlberg är de enda som Karlin har haft något större finger med i spelet. Om de ryktena stämmer det vill säga.
Nordin är en riskfri värvning då han är billig och det redan är uttalat att han kommer varva spel med ÖHF.

Gäller att Karlin får vara involverad i den återstående spetsen som ska in nu.

X - X - X
M. Aagaard - E. Karlsson - F. Sveningsson
S. Ohlsson - X - M. Modigs
D. Sylwander - M. Tjernström - (O. Pettersson)
J. Lindewall, L. Pettersson, O. Nordin

T. Viklund - A. Ytterell
J. Dalroth - F. Hasa
E. Wahlberg - H. Styf

T. Williamsson - X

Sv: Silly season
SKiLMY: Jo absolut, nyförvärven säger jag inget om men tkr det är märkligt när både glader och Hinken va tydliga med att nya tränaren skulle va med i rekryteringen av spelare?
märkligt tkr jag

Sv: Silly season
KarateKing700: karlsson hasa mfl var nog redan klara innan vi värvade karlin.

Sv: Silly season
KarateKing700: nej, men samtidigt så är ju de spelare som redan klara, redan klara. Finns ju inte så mycket att göra där.

Sv: Silly season
Lyssna precis igenom avsnittet med Peter Kempes "Kempis Corner" med Karlin som gäst.
Det jag reagera på var att Peter ställde en fråga till Karlin som var "Har du haft ett finger med i värvningarna och fått sagt vad du vill ha in för spelare?"
Varpå Karlin svarar "njaaaaaae en del spelare var ju aktuella för förlängning och sen var det ju några som hade kontrakt, men sen hade det även gjort värvningar innan jag blev tränare"

Det behöver inte vara något dåligt. Men i mitt huvud blev det en tolkning av att Hinken ELLER Fredrik Glader gjort värvningar till laget som Mattias Karlin inte har det minsta med att göra. Något Hinken poängtera hårt i sitt avsnitt i kempis corner att man skulle va nogrann med. Tränare skulle vara delaktig i vilka spelare som kom in i truppen.

Kan ha tolkat det helt snurrigt men kändes konstigt??

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Padrone78: Står att de förväntar sig ha en budget på typ 15-20 mille. Är ju väldigt mycket pengar men det ska spenderas rätt också.

Vi landade väl på kring 18-19, när vi gick till final, inklusive Bartosak och alla andra nyförvärv under säsongens gång. Budgeten var även lite högre då vi fick pröjsa för att behålla backtalangerna från året innan.

Blir intressant att se vilka spelare som HV71 lyckas behålla, då de är sent ute på marknaden i övrigt. Kokkonen och Forsberg är ju redan beprövade i HA.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Lite kul kuriosa. SM-Guldvinnarna i innebandy för damer har hyrt in Modos spelarbuss.

Klart det ska firas i finbussen!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Eller: Numer måste man ha måldomarna på sin sida för att vinna matcher. Helt sjuk utveckling.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Så ska HV71 förändras...

#destudsarbaraiHA
Uppladdat:

500x0-08f33e72-379d-4f14-9268-d4e1fd85f625.jpeg


Sv: Silly season
{5647}:Sant det du säger men om man tittar hur typ Kentö värvar så sätter han oftast spelet runt centrarna, å han lyckas oftast att få till det. Nu har han ju goda resurser men det bör ju även vi ha...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Rätt ska ju vara rätt, men är videodomarna även inläst på mv-förflyttningar?
Jag tycker målet skulle ha dömts bort.
Vad jag ser är att mv blir förhindrad att glida i butterfly sista ca: 2 decimetrarna till höger och skulle då ha fått pucken i bröstet och inte under armen. Röglespelaren har ju klubban mot benskyddet och stoppar upp förflyttningen lite grann.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Hudik vann igen. Verkar bli en kamp mot Troja som förmodligen avgörs när de två möts i sista matchen.

Sv: Silly season
locken: Förra gången Timrå gick upp hade man ingen center som öste in några större mängder poäng. Det är klart att det är bra med konstruktiva centrar, men blir det två rätt bra och alla fyra är väldigt skickliga defensivt kan det mycket väl räcka.

Jag ser gärna tre offensivt duktiga centrar, men det är inte den enda vägen till framgång.

Sv: Silly season
{5647}: Väntar med spänning vilka offenciva centrar som värvas. Tycker det genomgående felet har varit detta sen Sundströms tid, Gärna 3st produktiva om vi ska ha en chans, men någon kan ju komma efter jul

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Lub: Ser de båda målsituationerna från SAIK-BIK och jag förstår verkligen att sheleftyou-fansen är vreda.
Så satans inkonsekvent bedömning på nästan identiska situationer.
Svensk hockey går mer och mer mot att bli en ren bedömningssport. Fruktansvärt tråkig utveckling, och lär knappast bli bättre med coach’s challenge nästa år.

Sv: Silly season
jonsson: Tyvärr är det en ljudupptagning. hatar sådant.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Nä den platsen i VK är upptagen av Mr Holmlund... 😂

Umeå har en del förtjänster, men Holmlund, veganer, kommunister och cykeltalibanerna är inte ngn av dessa...

« · 2195265 · »