SKiLMY: Tålamod har vi haft år ut och år in. Tryck på knappen och satsa uppåt borde vara ambitionen varje år. inte snåla ihop en medioker trupp för att etablera sig som ett mitten lag i HA.
Bad_Brett: 3-2, 3-2, 3-2, 2-1, 2-1, 0-1 och 0-1. Det är resultaten just nu, skapligt jämnt i matcherna. ALLA är taggade på att få starta, känns det som. :-)
Håller med, det är inte nattsvart. Läste att någon jämförde detta med laget under styf förra året, detta är ju inte ens i närheten av det obefintliga försvar vi hade då. Nog för att vi inte gör någon jättematch, men det säger lite hur jävla illa det var förra året.
Sam och Woods måste få en lekkamrat som håller samma nivå.
Fjärdekedjan jobbar inte bara hårt, de skapar en del också. OP visade ju upp fina händer, men tyvärr blekt avslut.
Sebbe har fått ut mer av sin fart på 2 perioder än under hela säsongen ifjol.
Jämfört med samma tid förra året är detta ljusår bättre.
RagnarLodbrok: Ingen kan ju vara förvånad att man har problem med målskyttet när man inte har värvat några målskyttar. Denna upplaga är ett av dom mest slätstrukna modolag jag har sett.
Monno: Du är bara glömsk. Det tar alltid ett tag för nyförvärven innan de har anpassat sig till MoDo-mentaliteten: "Vi var inte på tårna idag och förlorade med 6-0. Men mister du en står dig tusen åter!".
Nyförvärv har till en början ofta med sig attityden från föregående lag.
Skitsamma ifall det är första matchen, varför är Västervik en jäkla håla hetare än MoDo. Modigs är ju för faen inte ens svettig efter 2 perioder. Öka för faaaen
{9287}: Tkr det ser ok ut, rätt så stabilt försvarsspel och man skapar lägen men gör ingen jättematch. Skall bli intressant att se hur man tar sig an 3 perioden
Monno: Vi får ha tålamod med laget, jag håller med i det du säger. Kan vara premiärnerver också. Sen är ju Västervik, har alltid varit, jobbiga att möta.
Bad_Brett: Skönt åtminstone att Modigs inte är nöjd utan tycker vi spelat dåligt. Ifjol kändes det som en sån här match var "helt ok men får inte med oss studsarna"
Frontschwein: Jag är mest brydd vem som ska göra våra mål? Vi har ju lägen men antingen skjuter vi utanför över eller rakt i magen. Sedan känns försvarsspelet som ifjol mycket strul och slarv. Nu pp sätt dit pucken nu då så man har med sig 2-2.
Foppatofflan: Jo, men jag tror att en del är för att vi inte har tillräckligt tempo. Passningarna blir dåligt tajmade hela tiden. Men, även många enkla passningar blir fel. Ser nästan nonchalant eller som du skriver spänt ut
Frontschwein: Haha, skönt att du griper in och bidrar med lite positivism. ;-)
Jag pratar bara om den här matchen, men blir lite irriterad över att vi har så förbannat svårt att tagga till. Kollar lite på HV 71 - AIK, sådan ENORM skillnad i arbetsinsats...
Idbyn: Passningsspelet finns det mycket att jobba med. Man såg ju direkt när vi satt det så vart det mål men sedan är det tillbaka tills bedrövligt igen.
Sedan måste man ju lyfta på hatten för Västerviks sportchef igen som lyckas värva bra. Deras importer överglänser våra rejält i denna match.
Foppatofflan: Är även fascinerad över att vi ännu en gång får höra "Vi har tränat bättre än någonsin", men likväl förlorar vi 75% av närkamperna och är både tvåa och trea på pucken.
Foppatofflan: Tycker vi hade flera byten på raken som var riktigt bra och senast höll vi dem utanför oss hela tiden, men de där nordamerikanerna hade bra tryck.
Det är fortfarande för dålig skridskoåkning. Vi måste upp i tempo.
Sedan ser inte Jakobsson ut att hålla på den här nivån än.
Foppatofflan: Nej, det ser exakt ut som under Styf. Rörigt försvarsspel och ingen ork att ställa om. Vi har en del tid i anfallszon men Västervik har stenkoll och håller oss på utsidan med bravur.