Självklart är löven en obehaglig motståndare och ett lag som har en riktigt hög topp. När de når sin topp ligger dom nog i nivå med HV och dessutom högre än oss tycker jag.
Lövens problem är att de är så ojämna, vissa matcher ser de ut som ett lag för plats 12-8, andra som 1-2.
Hittar de stabilitet och en formtopp har de möjligheten att slå ut alla i slutspelet.
Det som talar emot är ojämnheten, kan de hålla hög nivå i bäst av 7 genom kvart, semi och final. Sedan har dom ingen riktigt grund att stå på, efter 40 omgångar håller man fortfarande på att laborera med laget och kedjor/backpar inte fått någon kemi, köper in spelare som skickas iväg, bänkar ledande spelare för att de inte kommer upp i nivå.
Är ca 10-12 matcher tillräckligt för att löven ska få ordning och trygghet i spelet och bli jämna, ja då blir dom en utmanare hela vägen till final. Fortsätter de att svaja kan de bli utslagna i en kvartsfinal av ett på pappret svagare lag.
Minst ett av topplagen tappar formen till slutspelet tror jag, så har det varit alla år. Det har ofta varit ett lag som spelar grymt bra i februari, och i början på mars, sedan dalat i motivation och form till slutspel. Jag tror jag minns både AIK och Vik hade sådana år.
Vilket topplag underpresterar i år på slutet när det verkligen gäller tror ni?
Karlskoga går som en maskin just nu, kan de verkligen öka inför slutspelet? Det tror inte jag.
HV var överlägset bäst i inledningen, sedan gick luften ur stjärnlaget, visst är de bra, men orkar de öka till den nivå som de hade de inledande 10 matcherna, jag har inte sett dem på den nivån ännu!? HV blir favoriter.
Löven är som ett lag inte lika bra i år tycker jag, defensivt sämre och ojämnare målvakt.
Kristianstad tror jag inte håller i över fem matcher mot MoDo.
Jag tror dock att MoDos form och skärpa kommer att öka när det börjar bli viktigt! Om MoDo bestämmer sig för att undvika de billiga misstagen (som i går mot Ssk) blir vi svåra att vinna över.
{9315}: så är det nog. Vi har ändå faktiskt färre normala förluster än HV. Vi har slagit alla lag (tror jag)? Och har en färmåga att aldrig förlora 2ggr på raken. Nej vi är nog ingens önskemotståndare. Men just nu känns bik som no no, löven som no probably no och alla andra: blunda o ta något lag. Ja om vi räknar bort HV då da.
{9315}: Ja man kan störa sig på tappade poäng men är rätt säker på att många motståndare som tyckt att de gjort en bra match mot MoDo men ändå förlorat. Säkert pga slarv 😀
Saleva: jadu, inte känns de som det första laget man skulle välja. Med den topp de besitter så kan det bli jobbigt. Speciellt om deras djupa botten tar sig upp till ytan från marianergravens djup. Nejtack. Vill inte möta dem
Ja, ska det bli nån fler måste det hända nått snarast tiden knappar, hur är det med helger går det ens att registrera spelare då eller är det vardagar som gäller?
Gavelo: Se det positiva, alla spelare som får sitta upp på läktaren kan man räkna in i publik sifforna, så han hjälper bara inte laget med att ta in massa spelare, han ökar även publiksnittet.
Wallson är sjukt nöjd med lagbygget, och man är ligans bästa lag och man spelar nog den mest attraktiva hockeyn. Att man förlorade igår är egentligen fel, Löven vann för dom var det bästa laget, som dom senaste 4 säsongerna.
Kentää förstår supportrarnas frustration över att man nu bara har 10 utlänningar i truppen sen Nanne fått lämna, men han hoppas på att få in iaf 4 nya innan nästa vecka, några får sitta på läktaren men det spelar mindre roll för det är bara en synvilla, alla spelare spelar jämt.
Sven Tuta: I övrigt så bryter Löven med deras nyaste back Tyler Nanne. Blev bara 8 matcher. Hutchings satt på läktaren igår. Känns inte så harmoniskt i Umeå.
Rytter: Löven känns faktiskt som det klart svagaste topp 6-laget. Stor offensiv kraft men inte mycket annat som stämmer. Tror nog att jag gärna undviker dem ändå, då våra möten verkar leva ett eget liv.
NuMo: Skulle precis maila Hinken och fråga varför han inte signat Conny nu då när straff-specialisten Modigs drog... men då kommer Sollefteåkylan fram, vi avvaktar med Conny då...Dessutom kul att konstatera att vi klarade nytt allsvenskt kontrakt idag. Enda serieförändringen vi kan råka ut för sker uppåt då
KB: Kan bara hålla med Hånberg har fått lite stuk på SSK nu känns det som, vilket gör det rätt skönt att det va sista gången vi möter dem denna säsong haha.
Så länger vi vinner är jag nöjd, SSK har dessutom passat oss dålig spelmässigtt detta år trots att de är ett bottenlag.
Tycker ändå det är en bra bortamatch sett över 60min, vi gör två missar och de gör två mål. Lite bättre skärpa och medstuds från oss hade vi kunnat haft 3p istället för 2p. Bara Sam missade ju 3 öppna läget och ytterligare ett i förlängningen och stundtals såg det ju ut som PP i 5 mot 5. Ändå nöjd med 2p.
Kunde vara värre och vi hade kunnat haft tre raka förluster som löven, dessutom Hutchings och nya backen Nanne bänkade idag. Dom har lite att fundera på nu inför slutet och slutspelet, man har inte hittat stabila formationer och fått någon kemi. Man håller fortfarande att laborera med laget och backparen.
(y)
Jodå, jag hade koll på bäst av 7, det kanske inte framgick,