Bad_Brett: ja, han är långt ifrån en perfekt tredje länk med tanke på hur begränsad han är, lite därför jag också tänker att han gör sig bäst som tredje med våra bästa spelare än att behöver vara mer än så i en annan kedja
men jag ser såklart också möjligheten att byta lite beroende på matchsituation
{9315}: nån som vet om KHLs spelare får lön då serien avbröts för vissa lag, isf blir det ett fint extraknäck spela här, får hoppas de är så proffsiga att de ger max eller för vår del att han ger max för MoDo !
{9315}: Jag tycker att Sebbe är för okylig med pucken. Han kan paja ett anfall genom att slänga iväg pucken på chans mot mål efter att Sam och Woods har snurrat runt.
KB: ska bli spännande att se hur karlin ställer upp nu, ser för och nackdelar med att sätta niko i förstakedjan, lutar nog i nuläget att sätta honom i en annan kedja,
sam och riley är bra nog med sebbe, glöm inte att sam kunnat göra 4-5 mål om han inte varit kallare än en natt i vuoggatjålme och även sebbe och riley haft möjlighet att göra några mål med lite medstuds
det jag tycker vi behöver är en kedja som producerar när sam och riley, eller pp, inte producerar. kan vara att han får spela med mikkel och ejk eller med tanner när han är tillbaka, är öppen för diskussion i frågan :)
KB: Ring klocka Ring! Ok, då får gruppen kötta ihop sig utan större störningar. Finns några spelare som måste börja visa lite glöd och effektivitet framåt nu.
{9233}: Det lite skillnad på lagen dem spelat i också. Större chans att få en ledande roll i ett sämre lag. Skulle tagit Hrivik före alla dagar i veckan.
Nucky: Redan i lördags var Modo muntligen överens om två spelare, men av olika anledningar föll värvningarna ur händerna och "Hinken" fick ge sig ut på jakt på nytt.
– Vi satt ganska bra på det i helgen, men av olika anledningar föll spelarna som vi gjort klart med bort från sina klubbar. Det gjorde att det blev ett hektiskt sista dygn, säger han.
Vad kan Hinken mena med att spelarna föll bort från sina klubbar?
MorganaLefaey: Junisarna hamnar ju helt utanför ordinarie när alla är tillbaka? Tycker det blir bra med Nordin, Jacobsson och Lindewall som 13, 14 och 15 forward.
Hinken verkar ju ha suttit och tagit det här beslutet med Karlin och Holmström också. Litar på ledningen.
Majbrasan: nej verkar som deras målsättning var 2 spelare. Men då de inte fick de två som man mer eller mindre verkar varit klar med. Så blev det bara 1. Lite tråkigt, men jag gissar de inte tyckte det var rätt bang for the buck på bukarts o övriga som verkar funnits kvar.
Tycker vi lämnar hård press på McM o junisar när det låter som de ska hålla igång 3e. Hade gärna haft en där. Speciellt då de bevisligen faktiskt önskat 2st. Men den viktigaste biten är kirrad. Nu får vi bara hoppas mcm blir en ny spelare.
KB: visade sig att paniken över att det inte hände nåt var obefogad, vem hade kunnat tro det :)
väl tilltagna bud på kelleher, marenis och så landar han en spelare som får jättebra recensioner som en spelare som gör bra ifrån sig i shl. glad att vi har hinken, tryggt och stabilt.
MorganaLefaey: Gärna en stor grisig center som inte gnäller över eventuellt lite speltid. Ser helst MacMaster på en kant. Hoppas det kommer mer, men förstår att det blir ekonomiska avvägningar. Samtidigt borde det ha funnits en plan utöver Modigs lönepost, för att bredda truppen för tuffa matchserier.
KB: ja visst. Viktigaste förvärvet på plats. Men jag skulle ändå inte säga nej till en kropp till som kan ta plats i 3e. Endera på McM plats eller ytter. Men nu har vi ändå förbättrat chansen. Dock verkar både Kik, hv och BIK också göra så.
Foppatofflan: Gärna en till forward, men i grund och botten så är jag ganska nöjd med truppen i nuläget. Det kändes extremt viktigt att åtminstone ersätta Modigs.
R. Woods - S. Vigneault - N. Jelisjevjs M. Aagaard - E. Karlsson - F. Sveningsson D. Mannberg - T. MacMaster - S. Ohlsson D. Sylwander - M. Tjernström - O. Pettersson Extra: O. Nordin, J. Lindewall, T. Jakobsson, L. Persson (lån)
P. Näsén - D. Bernhardt. J. Ingman - F. Hasa E. Wahlberg - N. Folin Extra: H. Styf, K. Arvidsson, J. Norén (T. Viklund)
T. Williamsson - H. Tikkanen Extra: I. Wallin, M. Nygren
KB: jo, men före beskedet om att Modigs bröt sitt kontrakt pratade man om 1-2 spelare, så med tanke på att Modigs slutat är det nog rimligt att det kommer in ytterligare en spelare.