Saleva: Låt han tro att de är bättre. Jag tycker Modo är bättre när man vill, gäller bara att minimera misstagen. Tycker Stråhle ser ut som en advokat, inte hockeytränare. 😃
{5647}: Jag kan verkligen inte med stråhle. Man tyckte gaht var jobbig men honom hade man ändå respekt för. Han har ett överlägset flin,stråhle även när han är 'arg'.
{5647}: Förra matchen satt jag och tänkte att det var fan så länge sedan Modo överraskade positivt. Bjöd på ett sånt där litet mirakel likt det när vi vände i match 2 mot Dif. Tänkte att det liksom är Modo nu, habila i HA men inte så mkt mer, inte det där extra att plocka fram i såna här matchserier. Och så gör ni precis det, bjuppar på ett litet påskmirakel. Korsfäster er och återuppstår, allt inom loppet av en knapp minut. Grattis till segern!
{9682}: Kul att det finns några härinne som är glada över en vidrigt spännande och viktig seger. Bonus att Svenningson får avgöra, smärtar en del härinne, haha ..
Livet leker, för en stund.
Att Svenningson har problem med att fästa slutspelspucken på tavlan är bara en bonus
{5647}: Hör tyckte jag att han tvärtom tog på sig skulden för att inte ha förberett spelarna, men det kanske är en del i att han gärna vill vara huvudperson.
Passa på att tacka Rahimi för andraassisten också på sista målet.
Extra plus till Bernhard, Sebbe och Svenningson.
Ingman gör mycket bra också. En indianare denna match som tyvärr blev mål, men det får inte hända och det känner han säkert själv. Wahlberg är fantastisk för övrigt. En jävel på kroppsfinter också tydligen, ett par tillfällen där han nästan kör end to end som om han vore Hedman eller Cumiskey.
Sen måste vi välja lätta vägar in i anfallszon ibland. Flera gånger man väljer en svår pass till en spelare som är uppvaktad när det finns ett enkelt alternativ till en helt ledig spelare på andra sidan.
Mer aggressivitet i att göra sig spelbar innan vår spelare hämtat pucken så att passen kan komma snabbare. Jag upplever oss som avvaktande många gånger där löven hinner kommabut och attackera oss.
Bad_Brett: Vad menar du? Är inte Stråhle den enda som kan få spelarna att tända till i en semifinal? Menar han att de är så dumma i huvudet att de inte förstår vad som står på spel om inte Stråhle i sin hela uppenbarelse berättar att, grabbar nu måste ni kämpa för att det här är viktigt???
Loggade in på svenska spel imorse, hade tydligen en femhundring liggandes där. La den på Modoseger, turligt nog, va nära på att ta Löven först. Men jag kände väl nåt på mig, konstigt sånt där, våra själar pratar med oss. Imorrn blir det en riktig snefylla för cashen! Tack som fan, bra lirat!
{5647}: Ja, jag står inte ut med hans blotta uppenbarelse. Ser så sjukt jäkla självgod ut. Även när han "kritiserar" sig själv så osar det självgodhet. Att det är helt och hållet han som styr över huruvida spelarna är taggade eller inte.
Jag önskar dock att Karlin kunde bjuda på ett leende någon gång. De kan ju analysera matchen hela natten om de så vill, men direkt efter segern kan han väl visa lite energi?
henkeiskogen: Han är dock väldigt dålig på att analysera en match. Sedan är han nästan ännu mer självgod än Wallsson. Jag tror att jag aldrig hört en enda tränare indirekt insinuera hut duktig han är. Inte ens Wallsson eller Anders Forsberg var så skicklig på att berätta hur fantastisk han är.
Lövens tränare ger intryck av att inte har en aning om vad han sysslar med. Nu har vi varit bättre i tre av fyra matcher. Dags att göra en bra match hela vägen.
jonsson: nu är ju långfredagen den dag man ska lida på året, men jävla Ingman behöver väl inte göra det extra jobbigt, sicken nervpärs. Nu måste grabbarna vräka i sej pizza så dom orkar på söndag
Heyerdal: Modospelarna hade väl tagit ut segern i förskott och tappade koncentrationen, väl medvetna om att Wennerholms ord från förra matchen brukar få motsatt resultat än vad han tror:
Olle Liss var tillbaka. Det räckte för Björklöven att bryta Modos unika svit att inte ha förlorat två matcher i rad på hela säsongen.Det kan ha avgjort hela matchserien.
Stackars eran import spelare från Riga som får spela med mannberg! Snälla slå ut löven nu hatar deras publik skriker på allting … sen ta Hv av bara farten vidrigt lag
{5647}: Vi får vara tacksamma och hylla Hollywood att dom stod upp idag samt att Rahimi tvingades spela efter reglerna, han såg blek ut. Tror han fått nån sorts varning från domarkåren. I övrigt var svartvita mycket bra!
Nu har vi tagit en i Umeå, men jag är orolig över orken, eller va det anspänt hos grabbarna som gjorde att det såg ut som det gjorde plus bortamatch Man funderar ju
Bad_Brett: Men, hur kan Löven ge oss möjlighet att vila? Har de ingen i båset med intelligens? Vi hade varit inne i en minut, gick på knäna och ändå börjar de kräva att granska om det handlade om en sekund.