Ska bli kul att se Josh, men man får ha i åtanke att detta är första matchen på stor is och i nytt lag så man får försöka att hålla nere förväntningarna lite.
Men han lär ju bidra med bättre centerspel än Nordin i första iaf, blir spännande att se ifall Marenis och Woods kommer lyfta av detta.
Låter i Allehanda som att stora delar av MoDos alla guldlag kommer till Ö-vik imorrn på 100-årsfest. Ser framför mig hur Döme och Krizan ännu en gång sitter på ett kebabställe 01.30.
{5647}: Korpliraren! Susse har nog dragit i sina trådar om detta blir verklighet. Sedan minns jag att vi blev lite konfunderade då Gradin sa tidigt i centerjakten att "det kan bli en ytterforward också".
{5647}: förut var de väl i alla fall tvungna att komma först 1mån in för att de inte skulle överstiga totala antalet dagar de fick va i landet i ett streck utan att behöva åka innan eventuell final (var i alla fall förut så att det fanns en gräns på hur länge man fick vara i Sverige och en gräns på hur länge man behövde vänta innan man fick komma tillbaka) . Men jag är numera dåligt påläst.
hompa90: Tar man Djurgårdens back som kommer i oktober så beror det på att han redan varti i Sverige och därför behöver han vara ute ur landet så länge för att räknas som artist. Det skulle inte vara samma sak pm vi värvat en ny spelare.
Jag har svårt att se att vi skulle vänta med att ta hit någon om denne var klar. Möjligen om personen hade något åtagande som exempelvis ett bröllop, men det känns långsökt. Ju fler träningar och matcher, desto bättre förberedd blir spelaren.
Robin Ztorken L: Kan ju ligga till så att han är klar och presenteras lite senare, kanske går på artistkontrakt och kommer först i början på oktober med tanke på att det verkar vara en ganska vass spelare, som kanske kostar därefter. Är det inte en tanke som slagit någon?
M Horava: Jag litar till 100% på källan, så det är lugnt. En djup insyltad person i föreningen har nog mer insyn än de flesta. Personligen är jag övertygad
Pekka Arbelius: haha! Ja, det är skadligt att hoppa runt på så många plattformar för att en ÖA-reporter trollat på twitter och att Ztorken är så bergsäker. Jag bygger tusen scenarier när Hinken ska outa ett nyförvärv. Om han är med på resan till Stockholm så hoppas jag att han tar det på expressens livesändning. Jag pallar nog inte att vänta över helgen aaaaaaaaaahh..
M Horava: Mmmm är inne här ohälsosamt mycket och blir uppspelt när Silly-tråden rört på sig. Också ser jag ett inlägg från en nervös och frustrerad själsfrände 😅
..asså. Jag anser mig ha ett oerhört stort tålamod i mycket men när det gäller eventuella bömber till mitt älskade MoDo är det helt kört. @Hinken: Jag förlorar mitt jobb om du inte värvar Jayden och går ut med nyheten illa kvickt!
Bad_Brett: När Sam försvann mot Löven i slutspelet tappade vi möjligheterna till avancemang, sedan minns jag mer Modigs som sniper, inte som motorn i laget, men kan ha fel. Det finns alltid minst 2 sidor av ett mynt. Modigs har genom åren ofta gjort fler mål än assist, inte direkt en 'Skuggan' Nilsson, eller för all del Niklas Sundström
{9682}: Lapierre fick väl ett ultimatum efter att ha sjabblat till det ordentligt. När det gäller Modigs så var det några grejer som helt enkelt inte hade fungerat i gruppen och även för hans egna del. Där låter det som att man hade försökt lösa det en längre tid ändå.
Trilske: Precis. Modigs var grym spelare, men har det nog jobbigt och det gick ut över lagledning och omklädningsrum. Sånt händer på arbetsplatser. Constanza är ju ett annat exempel....
Rurik: Citatet "Jag vill bara spela hockey och må bra" indikerar på att han kanske inte mådde så bra vilket speglade av sig i hans inställning, därav ett ömsesidigt beslut om att bryta kontraktet.
Var uppenbarligen no hard feelings eftersom Hinken t.o.m. drog en lans för Modigs och påstod att han hade utnyttjat en shl-klausul som inte fanns.
grimiss: Tycker att Modigs var motorn i MoDo. Helt överlägsen när det gällde förstaassist. När han lämnade, tappade vi alla möjligheter till avancemang.
Bad_Brett: Ibland kan omständigheterna var suspekta när ,var å hur det gick till , alla har väl nästan gjort det av oss män , men vi är väl inte brottslingar för det . Skillnaden är att göra det kränkande .
Rytter: Ja jag hörde att han och Costanza drog jämnt när han var på besök. Och får vi välja mellan 1 av de 2. Så väljer i alla fall jag Costanza varje dag i veckan. Ja till och med varje dag i månaden. Eller för sjutton låt oss säga varje dag på året. ;)
{5647}: Vill passa på att fråga. Finns det någon i detta forum som har koll på varför Modigs valde att lämna mitt i säsongen. Var det för att han hade för mycket hybris och trodde han skulle lyckas bli toppspelare i SHL, eller var det något helt annat?
malkin: Det tycker jag inte. Björn Svensson tycker jag var rätt bra, men hans problem var med som Modigs i omklädningsrummet. Mannberg däremot är precis på gränsen till att få speltid, mycket beroende på att jag tycker att han inte utnyttjar det han är bra på. Han ska gå mycket rakare på mål och sluta spela så svårt. Det är inte han som ska slå avgörande passningar eller dribbla i hörnen. Han ska använda sin fart för att ta pucken rakt mot målet.
Tarasov: Var egentligen bara i årets VM han fick spela lite, väldigt skralt med speltid i turneringarna innan. Men finns kvalité i Marenis vi får se på fredag när Josh kliver in i laget om han börjar visa det.
grimiss: Jo lite mer, men tycker ändå han kommer till lägen. Fö rätt lustigt karriär ganska få matcher under rätt många år, slår inte i KHL heller men mer eller mindre ordinarie i Lettlands landslag.
Ja mannberg är ingen favorit hos mig. Han är allround och varken superdålig eller superbra.
Tycker han är överflödig när vi har en spelare som Ohlsson i laget. Han kostar säkert en del eftersom han kommer från SHL. Vi borde för samma peng kunna hitta en likvärdig mer fysisk spelare som är defensivt inriktad och kan neutralisera motståndarnas stjärnor, hans maxkapacitet är att spela i 3-4 kedjan.