1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 549116 inlägg · 4167 ämnen

« · 2442426 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:

Visst att man ofta vill ha klubborna inåt på de som spelar till vänster och höger i PP. Speciellt på skyttarna, då det blir enklare med direktskott.

Men har du skickliga spelare så kan de vara väldigt effektiva som speluppläggare trots att de har klubborna utåt.

Lövens schilkey har ju liknande roll och är ett hot från högerkanten, har för mig att powell hade samma roll i PP förra året och hotade bra därifrån.

Det blir lite annorlunda då spelarna har klubban utåt, men på den som inte primärt är avslutare kan det funka bra.

Woods t.ex spelar ju på vänsterkanten i 5 mot 3 och hotar bra därifrån både på skott och för att hitta öppnande passningar.

Tror PP2 skulle kunna ha Niderbach i liknande roll till höger, men det beror på ifall sista forwarden in är höger eller vänsterfattad samt ifall det är en mer spelskicklig eller en avslutare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Jag tänker inte argumentera emot för jag håller med i ditt resonemang.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Det du egentligen vill säga, är att pucken ska in i Kryllan!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo:

Visst det är en fördel, men jag tycker det är gott nog ifall man använder så många som möjligt av de offensiva spetsarna som oftast finns i kedja 1 och 2 till PP men de behöver inte nödvändigtvis spela i samma PP formation de måste få rätt roll också.

Jag tycker t.ex inte att Aagaard ska ha rollen i mitten (som AP och Vela har). Aagaard är en sådan som ska in framför mål och stöka, böka och styra puckar.

AP vill jag ha i mitten och inte i samma roll som JD eller Aagaard. Han är ovärderlig i mitten genom att dra på sig bevakning och störa boxen, risken är att man tappar detta genom att ha honom i positionen bakom mål/sidan av målet (där JD/Aagaard brukar vara).

Så där tycker jag det är helt ok att man särar på förstakedjan och inte spelar dem i samma PP formation för att få ut mest av spelarna i deras roller och JD/Aagaard slåss lite om samma roll.

Sedan vet jag inte angående Ingman, det känns som många är lite förblindade av hans kanonsäsong men jag ser honom inte som en klockren PP back. Det snackas om hans skott men han använder det sällan i PP (endast 2 gjorda PP mål och 4p, samt endast 5 skott på mål), jag tycker inte han är tillräckligt skarp och snabb i passningsspelet samt lite för statisk på blålinjen. Tror att Brickley kommer ta denna roll och utföra den bra mycket bättre. Som jämförelse har Brickley 11p i PP samt 18 skott på mål.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}: Okej, jag vet iofs inte vad dom förväntat sig med tanken på fjolårssäsongen men årets flopp känns lite överdrivet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Jag också, men inte enligt deras supportrar

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}: Gör dom?, jag trodde det gick riktigt bra för honom?!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hade helt glömt bort att kolla hur det går för MacMaster i Hästen. Ser på twitter att deras supportrar nu utpekar honom till årets flopp.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingen: Värt att tänka på är att man tjänar enormt på att kunna ha så nära på ursprungliga femmor i PP som möjligt, man är samspelta men framförallt är man i rätt rotationstakt vid början och avslut i PP.

Lite beroende på vart Vela går in så skulle jag köra hela 1:a femman i PP som Modo gjort tidigare om Vela lirar i 2:a.
1:a JD
Näsén Aagard Woods
Berna

2:a AP
EJK Vela Niederbach
Brickley

Man kan argumentera för Södergren, Olsson eller Mannberg ist för AP eller EJK men jag vill ha dessa 2 eftersom dom har extremt hög passningsprocent och är väldigt begåvade att läsa spelet. Dock vet jag inte om Brickley stått mestadels som Point i Västervik eller om han är mer som Näsén och går ner vid tekningscirkeln?!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vela och Dickinson ska vi spara till boxplay, bara så ni vet!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
S-vikaren: Såhär hade jag velat att PP2 ställer upp:
Aagaard
Niederbach - Ingman - AP/EJK
Brickley

Kingman i mitten som kan skjuta direkt i slottet

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
S-vikaren: Problemet med den uppsättningen är att Niederbach får klubban utåt och får det mycket svårare att själv skjuta och att passa till direktskott. Det är därför man vill ha en leftskytt på den sidan.

Själv ser jag gärna en av dessa två.
Niederbach -- AP -- Brickley
Ingman

Eller
Niederbach -- AP -- EJK
Brickley.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}:
Intervju med Woods på modochannel.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Ingman - xx - Niederbach
Brickley

Det hade jag velat se i andra PP. Ingman har bra skott. Osäker på Niederbachs handledare. Annars kan han leta pass in till en rajtare (Vela), eller över till Ingman.
Jag tror till och med att Ingman skulle duga på högerkanten med sitt handledsskott som hotar. Men visst Panarin hade varit bäst. ^^

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Vet inte hur jag glömde att Tex ligger bra till i sin rehab.

Hoppas det går fortsatt bra och att han hinner komma in i det lagom till att vara en bidragande succéfaktor. :-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Man får väl ändå säga att det är helt okej förutsättningar att få igång Tex lagomt till slutspelet jämfört med prognosen som vi fått gå på innan. Ganska precis två månader kvar av grundserien.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}: Menar såklart comeback för Dickinson.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Modo meddelar att Woods gör comeback imorgon, men inget om Dickinson ännu, meddelar man det imorgon eller betyder det att han gör debut på fredag?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly:
Kolla stats på hockeyallsvenskans hemsida, man brukar kunna hämta lite intressanta uppgifter därifrån

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Jo jag hoppas självklart på att Tex blir den rutinerade målvakten vi behöver ha in. En Tex i storform vore en enorm trygghet. Håller tymmar och tår för att han är i matchform till slutspelet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Andraassist: Du har kanske missat att Tex ligger klart tidigare i sin rehab och har varit ute på is redan? Jag har väldigt svårt att se att vi skulle värva en målvakt om han hinner tillbaka i god tid. Det är inte bara ganska onödigt i sådana fall, utan kostar också ganska mycket pengar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Majbrasan: En rutinerad målis borde rimligen vara prio 1. Sedan funderar jag på våra utlånade spelare. Skulle vara bra att ha tillbaka Styf och Nordin inför slutspel.

Sv: Silly season
erjo: VIK eller Löven om HA kanske? De är båda i behov av spetscentrar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Tack för uppgifterna! :-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Officiellt, Woods är klar för spel i morgon!

Sv: Silly season
Undrar var Kevin Roy som var i Brynäs tar vägen? Producerade ju bra i AHL så sent som ifjol.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly:
Säsong 1
101 skott på mål - 7 % i mål - 65% på mål av totala antalet skott (54 missade)
Säsong 2
82 - 12 % - 59 % (56 missade)
Säsong 3
52 - 11.5% - 54 % (44 missade)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Jag hade köpt det om det varit så att Sveningsson någonsin varit bra i PP. Det har han aldrig varit. Bad Bretts genomgång visar att han är en av de sämsta forwards vi har i spelformen som regelbundet spelar. Förmodligen den allra sämsta med bred marginal.

Det handlar liksom inte heller bara om subjektiva åsikter. Statistiken är ännu tydligare på den punkten.

Jag vill ha igång Sveningsson. Jag tycker att han definitivt har kapacitet att vara en riktigt bra allsvensk spelare. Men, BARA i spel fem mot fem.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:

Jag är trygg i att Svenningsson bara har platsen på lån tills nya forwarden kommer in och. Tänk vilken dröm att sätta Wernblom där han kan både sätta upp andra samt avsluta själv.

Sedan får vi se vilken effekt Brickley och AP kommer ha på PP2. Rimligen kan de göra formationen vassare. AP är ju en sådan som inte syns med pucken men jobbet han gör för att störa boxen och dra på sig bevakning är ju fantastisk. Detta borde ge ytor till Brickley, Sven och Niederbach.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
erjo: Håller med!
Jag har helt tappat hoppet om den killen,
Ingen självdistans över huvud taget!

På 3 säsonger så har han leverat hyfsat under ett par slutspelmatcher,
( Under säsong 2 )
Skulle vara intressant och se en total skottstatistik på honom,
Hur många skott han har skjutit?
Hur många skott som har träffat mål.?
Hur många skott som har blivit mål?
Under dom här 3 säsongerna?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Med ett återförenat PP1 så är jag egentligen hyfsat neutral till hur man än gör i PP2. Det är första formationen som ska och kommer leverera i den spelformen.
Det känns som att de har någon sorts plan för att försöka ”få igång” Sveningsson och vi har ju råd ge det ett försök iaf. Funkar det inte så har vi andra alternativ längre fram.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Det är ändå tacksamt att vara MoDoit just nu när det är det man irriterar sig allra mest på. Jag delar dock kritiken som sådan.

Jag hoppas innerligen vi får vara kvitt skador resterande säsong, och att vi lyckas hitta åt en stabil och rutinerad målis.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:
Känner att jag älskar Sveningsson en sån här dag, och Karlin är på sin sida! Men trevligt djup helt klart

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Håller med, EJK har funkat bra där och med honom nedflyttad till fjärde så orkar han ju onekligen att spela 40 sekunder pp mellan varven med.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
erjo: Jo, men det där PP gjorde mål när Sveningsson bytt. EJK har förmågan att dra upp tempot, lite som Woods är fantastisk på. Även om EJK själv kanske inte är den avslutare man vill ska ta skott i tid och otid, så får han boxen att röra sig så oavsett vem som skjuter har man större chans att göra mål.

Det finns många viktiga saker med ett pp, men den kanske viktigaste som jag ser det är ett högt passningstempo. Det gör boxen passiv. Man orkar inte jaga fram och tillbaka, utan blir statisk. Det öppnar upp för att man till slut får ett riktigt bra läge att skjuta på i regel. Med Sveningsson börjar man om varje gång han får pucken.

Sedan ska jag tillägga att även Niederbach har tappat tempo. Jag tror att en stor del av hans frustration ligger i att han inser att Sveningsson helt enkelt inte fungerar där. Han vill nog dra upp tempot, men nu har jag sett att han ändrat sitt spel till det sämre. Han tar fler egna avslut utan att ha fått målvakten i rörelse och han har börjat lägga allt svårare passningar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Faktiskt riktigt märkligt med tanke på att Holmström beskrivs som en riktig nörd när det kommer till detaljer och statistik. Men det är nog som du säger att han inte ser skogen för träden och är lite för "tjenis" med Sveningsson.

Men man blir ju rent ut sagt förbannad över att man fortsätter spela Sveningsson där. Men förhoppningsvis så kommer det en bra forward i framtiden och då kommer han garanterat ta Sveningssons plats och förhoppningsvis även hans plats i andra. Tycker han drar ner tempot för mycket där med varje gång han får pucken med. Hoppas verkligen någon gett honom ett usb-minne/vhs/dvd/vad fan som helst med ett klipp på x-antal timmar där man visar direktskarven till vela som ledde till mål sist. Så kanske han förstår vad som kan hända om man släpper pucken direkt och framförallt till någon som kommer med fart.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Min gissning är att man helt enkelt inte gjort hemjobbet. Pp är ett så oerhört viktigt vapen att det är snudd på tjänstefel att i så stor omfattning tydligt minska chanserna att göra mål. EJK spelar nu i fjärde och hade lätt orkat spela pp.

Det är nog så att Holmström som haft Sveningsson mer än någon annan spelare i truppen drabbats av syndromet "kill your darling". Han ser helt enkelt inte det alla andra ser och enkelt kan ta reda på genom att studera statistik. Det är inte på marginalen, utan vi pratar tre gånger större chans att göra mål med Theo Jakobsson på den platsen. Eller EJK.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Jo, lite så är det. Det handlar ju inte om något hierarkiskt att han hamnar där - utan det är som du säger för att den formationen förmodligen är ruggigt bra. Jag tycker att de har varit väldigt effektiv i sin roll när de spelat tillsammans tidigare under säsongen.

Jacobsson har ju varit kanon den här säsongen också, så det känns lite tråkigt att han hamnar utanför. Men det är ett lyxproblem.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:

Men jag tror man resonerar så att man vill ha spelare i PP som primärt inte spelar BP också. För att ha tydliga roller och sprida istiden jämnare.

Både EJK och Ingman spelar väl en del BP så kanske därför de plockas bort nu när alla är tillgängliga.

Kommer vara extremt viktigt i ett slutspel att sprida ut istiden för att orka hålla en hög nivå genom alla rundor och varje match.

AP är ju undantaget som lirar både PP och BP men å andra sidan så har ju hans kedja mindre 5 mot 5 tid än kedja 1 och 2.

Sedan är det nog så att man inte vill plocka ihop spelare från alla formationer och backpar för att bilda två pp uppställningar. Även om PP uppställingen kanske blir någon procent starkare.

Kan tänka mig att man efter avslutat PP vill kasta in en fräsch fjärde med Ohlsson-EJK-OP som fått 2 min vila. Det blir ju svårare om EJK nyss varit inne.

På samma sätt som jag tror Dick skulle vara viktig i BP med sin tekningsstyrka och smarthet så köper jag att man inte spelar honom där då man vill in med förstakedjan efter avslutat BP.

Tror det är så ledningen resonerar och att de optimerar för helheten och fördelning av istid.

Men med en ny forward in så borde detta vara en ickefråga för denna ska in på svens plats.

Men blir ändå intressant att se PP2, jag tror de kan få ett lyft med AP i mitten och Brickley på point.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Jag tycker att det är lite orättvist med EJK i fjärde, men samtidigt tror jag att det lätt blir den bästa fjärdekedjan i serien. Jösses vad de kan bli oerhört jobbiga att möta.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Man måste ju ändå älska djupet på centrarna just nu. Dickinson, Vela, AP, EJK. Sen har vi Niederbach och Jacobsson utöver det, som kan gå in på den positionen väldigt naturligt också.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: EJK är klasser bättre än Sven där. Theo är klart bättre än Sveningsson. Förmodligen är Södergran det också. Vi pratar om en spelare som i det här laget radikalt minskar chansen att göra mål i pp honom att vara inne. Själv hade jag satt Brickley på den platsen och haft kvar Ingman, men egentligen bryr jag mig inte om hur man löser det för nästan exakt alla andra konstellationer kommer statistiskt göra fler mål än den här.

Jag kan förstå Vela i pp1. Skulle själv valt den lösningen för då kan man spela ned på Dickison och gå på direktpass till Vela likt förra matchen. En dimension till.

Men om inte det spelmässiga eller statistiken spelar roll. Varför inte spela Nygren varje match?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov:

Som jag skrev i mitt tidigare inlägg, kan se konstigt ut att peta AP från den tidigare lyckade PP1 uppställningen. Men jag tror som du att mycket av avsluten och spelet går på högerkanten, Näsen skjuter ju aldrig utan hans uppgift är att dra på sig bevakning och sedan snabbt flytta över pucken till vänsterkanten antingen genom att leta Woods direkt eller gå via Bernhardt.

Med Vela i mitten kan Woods leta honom för direktskott om han backar ur bevakningen lite, ifall Woods själv inte kan avsluta. Även när spelet går ner på JD på sidan av mål så kan Vela göra sig redo för skott i slottet.

Vela har ett bra skott och med honom i rollen i mitten får vi ännu ett offensivt hot och avslutsmöjligheter. Måste vara en mardröm att försöka ta bort alla varianter från vårt PP1 nu.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:
Man vill kanske ha varianten där JD kan glida ut mot vänster för söka pass upp i slottet till Vela som skjuter direkt.

Brickley är en bättre passare och säkerligen bättre än Ingman på point så det känns naturligt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Vi har ju alternativ till att faktiskt göra ändringar framöver iaf… Jaja, PP1 lär ju spela 2/3 av tiden ändå.

Kedjorna:
Woods - Dickinson - Aagaard
Niederbach - Vela - Sveningsson
Södergran - A Pettersson - Mannberg
Ohlsson - Erik JK - OP
Extra: Jacobsson

Backpar: Näsen - Bernhardt
Brickley - Ingman
Wahlberg - Folin
Jonsson - Berg

Jacobsson har gjort inhopp i andra formationen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Kedjor:
Woods - Dickinson - Aagaard
Niederbach- Vela - Sveningsson
Södergran - A Pettersson - Mannberg
Ohlsson - Erik JK - OP
Extra: Jacobsson

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:

Jag håller med att Svenningsson inte ska spela PP.

Men samtidigt har vi inte så många alternativ och man vill inte ändra runt för mycket och störa balansen mellan speltid i PP/BP, gissar att svens platsen är vikt åt den nya forwarden som ska in.

Tänker att Karlin har några givna roller och spelare han vill använda i PP respektive BP för att inte lasta för mycket speltid på enskild spelare.

PP1 är uppställningen är ju given nu när alla är friska. Dock lite förvånande att man inte kör AP där i mitten som var så lyckad tidigare, å andra sidan går ju mycket av spelet på Woods så att ha en rightare som kan vara redo på skott istället för AP kan vara smart. Förstår den uppställningen ändå.

I PP2 antar jag att man vill ha Brickley i samma roll som Bernhardt. Han borde ha ett bättre och snabbare passningsspel än Ingman och kan nog passa bättre där ändå. Verkar dessutom duktig på att få igenom skotten och träffa mål. Av det jag har sett är han betydligt mer rörlig i sidled än Ingman och det är nog en egenskap man vill ha in på blålinjen i PP. Förstår petningen av Ingman och att man ser honom som viktig i BP istället. Niederbach är den mest kreativa rightaren vi har och ska väl vara den som styr spelet, inga konstigheter där. AP tar sin tidigare roll i mitten och Aagaard framför mål för att styra och peta in returer är inte heller några konstigheter.

På svens position skulle man kunna köra EJK, men han är mer av en speluppläggare än skytt, samt att han tar tid i BP så man kan vilja spara på krafterna på honom. Södergran skulle vara ett alternativ men vet inte ifall han är en bättre skytt och passningsspelare än sven. Theo är ett annat alternativ men också mer av en speluppläggare än skytt, sedan är han troligen 13:e forward så det blir konstigt.

Nej vi får nog leva med sven i PP2 fram tills det kommer en ny forward. Blir det en leftare går han rakt in på svens plats, blir det en rightare så beror det på, har han bra skott så ska han stå på Niederbachs plats och Niederbach flyttar över till höger och styr spelet därifrån likt Schilkey i löven.

Jag tror faktiskt att PP2 kommer få ett lyft med Brickley på point och AP in i den viktiga rollen i mitten. Har man rätt spelare där så kommer denna dra på sig mycket bevakning och öppna upp yta för Niederbach, Sven och Brickley.

Men vi får leva med Sven tills vi har något bättre att stoppa in där.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:
Härligt!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Förstår inte heller hur #15 kan få fortsatt förtroende i pp, känns lite hopplöst men tydligen så ser tränarstaben något vi inte ser, nu lär han säkert trycka in ett stenhårt skott i pp imorgon bara därför. :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Ja, det är faktiskt helt horribelt. Det är inte direkt så att man sett att det finns kapacitet, men att Sveningsson haft otur. Det statistiken säger är väl att han är typ en av de absolut sämsta spelarna i hela laget i PP visar sig också på isen. När han får pucken har han aldrig bestämt sig, så oavsett beslut så drar han ned tempo. Sedan är han inte tillräckligt puckskicklig, så han har högst felprocent i passningsspelet. När han väl skjuter så har han oerhört dålig skottprocent, vilket är till följd av att han aldrig direktskjuter utan låter målvakten komma i position.

Den här parodin måste få ett slut snart.

« · 2442426 · »