1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531089 inlägg · 4122 ämnen

« · 2447526 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
{5647}: tänker att det där är en avvägning. Varje person lär väl i snitt köpa korv, hamburgare dryck för en anselig summa så de förlorar nog inte massor på att släppa biljetter billigt. Vet inte hur priserna och produlterna är i Hägglunds, men i de flesta ladorna är det oftast rent skit de säljer för 50kr. Vinsten lär ligga på 45kr per korv eller så.

Bra det där med ungdomar och barn som får billiga biljetter. Bygger ett intresse hos de små och bidrar till en bredd som ger ett bättre toppskikt. Tror inte vuxna som löst säsongsbiljett blir särskilt arga heller över att barn och ungdomar får billiga biljetter.

Sv: Silly season
{5647}: Fick just det där mailet också. I skräpposten visserligen, men ändå.

Vet inte hur många sittplatser som finns i Winpos men 1000 är väl en väldigt stor andel av totalen?

Sv: Silly season
lhlh: brukar alltid fungera på bortastå. I matchen mot ssk kostade biljetterna på bortstå 0kr för totalt 5 personer.

Sv: Silly season
lhlh: Jo, vi har nog klart högst omsättning i restaurang och barer i allsvenskan. Jag tror att det är väldigt svårt för Löven, AIK och Djurgården att leverera på den punkten. Jag ska sannolikt på matchen på fredag mot Djurgården på Hovet där halva pausen lär gå åt till att beställa en öl...

Gällande rabatter och publik så känns det som att Löven däremot har motsatsen.
"Jag är lite nyfiken på varför det verkar vara så svårt att sälja biljetter i år. Har fått erbjudande om rabatterade biljetter i princip varje match den här säsongen. Nu fick jag än en gång mejl om att 1000 utvalda får köpa sittplats för 50kr mot ssk. Bra att fylla upp ladan men vi kan ju inte dra in lika mycket pengar som vanligt med den här strategin?"

Sv: Silly season
Jan-Erik : Tror nog att många lag gör allt de kan för att locka folk till arenorna i de här tiderna. Var på TV-pucken här i Umeå i höst och blir nu spammad med mail från Björklöven varje vecka om att köpa biljetter för allt mellan 10-50kr.
Upplever iofs inte att MoDos strategi är riktigt lika desperat där.

Djurgården drar väl aldrig in några större summor på sina matcher trots hutlösa priser. Kostar att spela på Hovet.

Sv: Silly season
Jan-Erik : om du är medlem i COOP så finns det biljetter till halva priset på alla hockeymatcher i hockeyallsvenskan. Kanske inte på dom allra bästa platsens men ändå.

Sv: Silly season
Jan-Erik : Varje stol och ståplats med en person i ger mer pengar än en tom både på kort och lång sikt. Så länge man har en långsiktig strategi och fångar upp data så långt det är möjligt så är det så gott som bara plus på den satsningen.

Sv: Silly season
hompa90: en del av höjningen av antal åskådare ligger väl i att det är så billigt att gå på match, framför allt för yngre. Bra sportsligt med mycket publik men drar nog inte så mycket pengar som man tror. Själv ska jag på Dif mot Modo på fredag och det kostar 465 kr...

Sv: Silly season
{9682}:
Nu kan vi inte ”ta några fångar” på transfermarknaden nu är det bara att köpa! 2 forwards till NU 😜

Sv: Silly season
hompa90: Ja. Widebro har ju sagt att Gradin kan köpa vad han vill och Gradin har sagt att J20 måste vara kvar. Do the math, everybody!

Sv: Silly season
hompa90: Jag tror inte heller man riskerar ekonomin, men man ger oss helt klart sämre förutsättningar nästa år. De värvningar man gör nu med tanke på marknaden är väldigt dyra.
Sätt det i relation till att två normalt ordinarie forwards kanske får sitta på bänken. Man låste flytta runt i flera kedjor och spela ihop dessa.

Jag tror att man helt enkelt tycker att det lilla man vinner på det helt enkelt inte är värt det. Leksand gjorde väl en liknande satsning när mam var i topp och tog in två riktigt bra tyskar. Gissa om man ångrade sig när laget var starkare innan man tog in dessa spelare då de förmodligen ruckade stämningen.

Sv: Silly season
Rytter: Sant, men tror inte direkt vi riskerar ekonomin om vi gör två tunga värvningar till. Om man tänker så är ett utsålt derby mot Löven runt 1,5 miljoner i intäkter med publik och all kringförsäljning. Betänk då att vi möter dom i ett slutspel, blir några fulla hus och fina pengar in.
Samtidigt så mår vi redan bra ekonomiskt (bäst av alla i HA?) Och vi har höjt publiksnittet med 1100 åskådare 3200 ifjol och i år tror jag vi ligger runt 4300 cirka. Blir en del miljoner det också.

Sv: Silly season
Smurfen: Willys kycklingklubba i frysen här. Åkte skridskor till Ersboda. Såg bara en Lövenmössa på vägen.

Sv: Silly season
Vad kan detta betyda ?
Sakic klubba finns här i Ö-vik, har själv hållt i den 🤔🤔

Bildbevis finns

Sv: Silly season
{5647}: Länka artikeln tack!

Sv: Silly season
Rytter: Expressen har en sådan där utläggning igen idag. Då handlar det om vad ett allsvenskt lag behöver värva för att gå upp. Adam Johansson har sett vad de flesta andra har sett. Sveningsson duger inte i dagsläget i en andrakedja (om han inte får tillbaka sin mojo med Aagaard kanske)


Filip Sveningsson har fått chansen i en toppkedja och PP, men inte alls levererat; skriver Adam och menar att man antingen flyttar upp någon nerifrån eller värvar en spelar dit.

Sv: Silly season
Foppatofflan:

Jo det suger såklart. Men det är bara för laget att göra det bästa av situationen.

Sedan kan vi väl hoppas att vi gjort bort våra skador på ledande spelare nu och i slutspelet.

En helt annan sak ifall t.ex Sveningsson går sönder kontra Woods.

Men det är väl nu Vela bryter benet, Aagaard spelar paddel igen, Woods får hjärnskakning, Guden drar sönder ljumskarna och Bernhardt får diskbråck.

Sv: Silly season
hompa90: Får vi in den här sista forwarden så går vi in i slutspel med 14 forwards och 8 backar plus Nordin och Styf beroende på vad man gör där innan fönstret stänger. Dessutom Kalle Umegård, Helmer Styf, Ville Jonsson utöver det.

Att HV71 hade en enorm bänk är väl lite av en sanning med modifikation även om de lastade på mer än någon annan. De gick in med 8-9 backar. Då ska man ha i åtanke att de ”spetsade” till det med Bohm och Södergren på det hållet i slutskedet.
Sen hade de väl 15-16 forwards om man räknar bort långtidsskadorna och icke-etablerade juniorer.

Vi är inte långt ifrån vad de gjorde trots att de säkert slängde minst 10 miljoner mer på spelare än vad vi gjort i år.

Sv: Silly season
Rytter: en annan negativ aspekt med att han blir borta så länge är att det blir svårt att hinna sätta kemin i formationerna före slutspelet med tanke på att både dicken och den nye forwarden inte är tillgängliga ännu. Å andra sidan har ju alla lag skador.

Sv: Silly season
Jag har svårt att tro att vi står och faller utan Big Dick, faktiskt. När vi ändå är inne på ämnet gruppdynamik så vill jag fastslå att det var gruppen själva som satte sig i nederlag i senaste matchen mot SSK. Ditintills hade gruppen presterat som det topplaget vi fortfarande är med något så när sargade insatser, men fortfarande radades 3-poängarna upp som på löpande band. Då saknade vi visserligen bredden men den anser jag att vi har fått tillbaka i och med Woods återinträde och Velas succé hittills.

Därför är det utav monumental betydelse att Karlin & Co får ut maximalt av gruppen under tiden Dicken är frånvarande, på ett sätt som att han aldrig har existerat.

Sv: Silly season
hompa90:

Det är väl både och. En del är ju ekonomi, vi måste ju ändå ha en tanke på morgondagen ifall vi inte går hela vägen. En annan del är väl att hitta rätt spelare som passar in i laget och gruppen, detta verkar ju Karlin/Gradin vara väldigt noga med.

En lösning kan ju vara att vi plockar in en forward som kan gå både center och ytter, en som får spela center tills Dick är tillbaka och sedan kan gå ut på en kant. Men vet inte ifall detta är optimalt, skulle ju gärna vilja ha en rightare och målskytt typ Gardiner, och det är ju svårt att hitta en som har dessa egenskaper samt även har goda egenskaper som center.

Så det smartaste är nog att gå direkt på den där ytterforwarden med spetsegenskaper tills Dick är tillbaka. Vi har trots allt centrar i överflöd så det borde vi klara. Vela, Niederbach, AP, EJK, Theo ska ju kunna bilda en stark centerlinje.

Tycker inte vi snålat i år, vi har lagt pengar på att köpa lös Vela och Brickley och det om något är ju att satsa, sedan vet vi att en till forward ska in.

Sv: Silly season
hompa90: Du kan hockey! Trött på att spelare som får speltid och sen drar direkt till Lulää och Indianerna när det passar. Lyft in nu!

Sv: Silly season
Kan absolut köpa att Gradin inte pratar om att behöva ersätta Dicken då han förväntas komma tillbaka. Men när vi för första gången har sån bra chans att gå upp tycker jag det är dumt att snåla på nyförvärven. Eller är det så att han & Karlin inte vill förstöra gruppdynamiken? Pratas ju endast om en fw in trots skada på Dicken.
Jag menar Hv71 laddade ju på rätt rejält jämfört med oss ifjol..

Sv: Silly season
hanzon:

Han som gjorde ett gästspel här säsongen 20/21 och lirade med bland annat Heponiemi i förstakedjan.

www.eliteprospects.com/player/237068/martin-kaut

Exakt den typ av forward vi skulle må bra av (Dock är väl Kaut 2-3 nivåer bättre än vad som är realistiskt), en fysisk och småelak rightare med näsa för målet.

Sv: Silly season
Rytter: Förstakedjan med Gradin-Karlin-Foppa kan vara den tjurigaste, så jag tror dessa vill kötta in en serieseger med alla medel via Widebros kort.

Sv: Silly season
Rytter: Ve, är denna Kaut?, om man får fråga.

Sv: Silly season
SKiLMY:

Tycker Gradin kan ta med sig Kaut hem som plåster på såren för skadan på Dick.

Ett kontrakt för resten av året med rejäl bonus om vi går upp samt välbetalt ett options år för SHL-spel med oss och plats i förstakedjan.

Sv: Silly season
{9682}: Bromsa inte då det går bra!

Sv: Silly season
KB: Köp en ny! Miljoner kommer ändå in under slutspelet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Confusius: De kanske ni gjort! Men jag tycker de är tråkigt att ni måste håna Jonte hela tiden! Är ni avundsjuka elr?? Jag skulle inte vilja skriva någe ont om någon av era spelare! Jag vill ha tebax surströmmingnsderbyt!! För det behöver båda lagen elr hur! Ha de bäst 🇺🇿🇺🇿🇺🇿

Sv: Silly season
{8225}: Vi vet att han tar av sig gipset inom 10 dagar och att det inte behövs någon operation. Skulle gissa att Hinkens prognos om slutet av februari är inräknat att man inte chansar på något sätt.

Sv: Silly season
KB: Eftersom februari är en ganska kort månad kanske vi t.o.m talar början på mars. Det känns det mer o mer oroligt att han ska hinna läka och bli den ledare han förväntades vara.

Varför inte skicka han till Thailand ett tag?

Sv: Silly season
SKiLMY: McDavid ska hem.

Sv: Silly season
Saleva: skulle tagit minst 2 veckor 'hemma'

Sv: Silly season
KB: Gradin i USA???

Sv: Silly season
Tarasov:
Det kanske tom visar sig att han åker hem till Kanada nån vecka under rehabtiden.

Sv: Silly season
Tarasov: Ska sägas att 5-6 veckor är återigen ÖAs tolkning på det hela. Detta är Hinkens exakta uttalande:

”– Jag gissar på att han är tillbaka någonstans i slutet på februari. Det är lite för tidigt att säga exakt när han är tillbaka, men vi kommer inte att chansa, säger Modos sportchef Henrik Gradin när vi når honom borta i USA.”

Sv: Silly season
Tarasov: all heder till Näsan

Sv: Silly season
MoDoNörden:
Då var Näsan rätt så nära sanningen

Sv: Silly season
Rytter: Det troliga är att han hinner med 2-6 matcher innan slutspelet drar igång, beroende på hur optimistisk/pessimistisk man är. Skulle tro att det landar där i mitten någonstans.

Sv: Silly season
{5647}:

Stämmer! Sista matchen 10/3, sedan drar väl kvartsfinalen igång 17/3.

Man hoppas ju att han kan få en 3 matcher iaf i serien, sedan 1v med träning innan kvartsfinalen drar igång.

Kommer ju vara långt ifrån toppform, men han får viktiga matcher i kvartsfinalen och vi borde kunna avancera även utan Dick i toppform.

Men ändå jävligt surt, det var precis den spelare man inte ville ha en skada på.

Hoppas bara vi klarar att hålla undan för förstaplatsen, kommer vara väldigt viktigt att kunna skicka DIF och Löven på varandra i semi.

Men vi skulle nog behöva den där nya forwarden rätt snart känns det som.

Sv: Silly season
Gavelo: 17/18, 18/19 och 19/20?

Sv: Silly season
{8225}: Nja, det är väl tre matcher play-in då? Vi startar rimligen en vecka senare än det. Sedan hoppas jag inte att vi står och faller i kvartsfinalen om vi har Dickinson eller inte.

Sv: Silly season
{10015}: jadu, frågan är väl hur bra han kommer vara i slutspelet. Beräknad åter 10dagar innan serien slutar.
Och då varit borta (har ingen koll) kanske 10-11v. Blir inte mycket tid att komma åter till formtopp.

Sen kan det förståss bli 17dagar o inte 10. Men som du säger så är nog risken överhängande att det blir 3 dagar innan serien slutar i stället för det bästa datumet i prognosen.

För någon vecka sedan skulle jag sagt att vi har bra nog lag för att klara det ändå. Men efter att Niederbach's totalt försvunnit och Sveningsson är om inte osynlig så nära.
Så har jag börjat tvivla.
Men finns en hel del tid än att få laget att vakna o få dem ta lite extra skär. Ge 100% i närkamperna osv.
För det är inte bara att trycka på en knapp o tro att alöt kommer tillbaka. För helt pnötsligt är inte timing o sånt där när man tar i heller.

Ser oss fortfarande som det lag med bäst chans. Och just nu verkar bara skador o laget va värsta motståndarna

Sv: Silly season
Gavelo: MoDo är en Ove-naturlig klubb. Något utöver det vanliga.

Sv: Silly season
Gavelo: Med Sams frånvaro försvann hoppet förra året. Vill inte uppleva det igen.

Känns inte superbra med Dickinsons skada. I mitten av mars börjar kriget

Sv: Silly season
{10015}: Har vi genomlidit någon allsvensk säsong utan att få våran 1:a Center långtidsskadad?

Sv: Silly season
MoDoNörden: Då räknar jag med att han blir borta 7 veckor.

Sv: Silly season
Robin Ztorken L: Japp. Hittar vi rätt spelare så kan det givetvis bli en center ändå, men jag tror att prio är en målskytt som gärna går i tung trafik. Sedan är marknaden inte så lättnavigerad att man får välja och vraka...

Sv: Silly season
Robin Ztorken L: Dickinson borta till slutet av februari. Alltså 5-6 veckor är det beräknat. Ingen direkt ersättare ska in eftersom han inte missar hela säsongen. Däremot ska vi in med en till forward innan deadline om vi hittar rätt. Hinken är dock tydlig med att vi inte kommer plocka in bara för att, utan vi har en bra trupp som den är.

www.allehanda.se/2023-01-16/sa-tanker-modo-efter-dickinsons-skada

« · 2447526 · »