{9233}: Ja rädda skott är ju en sak, men kroppspråket på en målis smittar ju mer än själva räddningarna så att säga. Har inte sett en sekund av er match men vad jag försått av de andra LHC matcherna så har Högberg varit den stora anledningen till att LHC lyckats sno poängen.
Jag vill inte nedvärdera er insats, snarare bara säga att jag tror att LHC kommer vara ett bottenlag kommande säsong. Går Högberg sönder är de rejält illa ute.
Det som imponerar på mig mest är att det kladd vi såg i egen zon under försäsongen är som bortblåst, redan från förra matchen. Vi kuggar i med otrolig fart genom zonerna och i anfallszon har vi riktigt kreativt spel.
Men...Linköping är otroligt passiva, de har ingen forechecking över huvud taget att tala om. Så det vi ser kan vara i viss mån en chimär.
Brickley kan revanschera sig från förra säsongen. Det ser riktigt bra ut.
Näseń får fan börja inse att det som knappt dög i allsvenskan, inte hör hemma på den här nivån. Han har kapaciteten, men han måste få bort demonerna att hela tiden vara överkreativ.
Woods borde behöva 10-15 kanske fler matcher, men i den här typen av match så ser man vad han kan. Superbra, för självförtroende kommer att bygga honom.
Zource: Vi gör dem dåliga. Kom ihåg att Big Dick, Woods och Bernhardt var tilltänkta toppspelare i topplag (förutom Timrå då). Vi saknar två av våra toppforwards och likväl är det spelare i vår andrafemma vi pratar om.
Zource: LHC har väl levt rätt mycket på Högberg båda matcherna. Förlorat skotten i sina båda sina vinster. De blir extra blottade när han är borta. Jag tror fortfarande att de kommer vara högst inblandade i bottenstriden. Inte ovanligt att en del lag överpresterar i starten av säsongen men att verkligheten kommer ikapp efter 10-15 matcher spelade.