NuMo: tror defintiivt som jag skrev förut att motståndarna har koll på modos spel och vet vad dom behöver göra för att neutralisera dom om vi ska vara ärliga få hoten som modo har. detta kombinerat med att skicklighetsnivån offensivt hos modo är låg gör att det inte blir mycket mål alls, istället skjuts det från positioner där det aaaaaldrig blir mål.
det behövs mönsterbrytare och det behövs någon som fasiken kan skjuta ett handledsskott i krysset på en något så när regelbunden basis :)
ska vi vara krassa: södergran, walli, ohlsson, pettersson, ejk är inga poänggörare och kommer kanske aldrig att vara, sam är lite mer poänggörare men ingen som gör det regelbundet, niederbach är ung och har inte slagit igenom än, ranta har inte kommit igång och vem vet om han har något mer i sin arsenal, roma är gammal och skadad, oregan har knappt kommit igång och är ännu mer skadad... det finns inte många som kan göra det.
{5647}: Slippa kvala är målet klarar vi det så har vi gjort en super säsong. Men då bör man agera och få in nån mer topp för vi är alldeles för sårbara om en topp går sönder.
Det handlar om att skapa bästa förutsättningarna och fortsätta med den bra start vi gett oss. Jag vill inte att vi börjar panik värva i februari förhoppningsvis ligger vi bra till i februari för vi agerade tidigare och slipper panik värva.
Förstår ej varför ej man går ut och ber sponsorer och lite finansiering samt supporters. Alla andra lag gör ju så varför skall ej vi kunna göra det för? Alla vet ju hur viktigt det är att vi blir kvar och vad det betyder för Övik. Ju hårdare vi kommer matcha vissa nu kommer det mer skador på posten. Nä gör som resten våga be om hjälp.
Satt och tänkte i de banorna själv efter tio minuter av matchen. Är vi sönderlästa?
jag har ju bara mina egna tankar om det och jag har en känsla av att vi vet att vårt offensiva spel som vi byggt på sen allsvenskan, visserligen gav en del chockpoäng de första tio matcherna men att vi samtidigt visste att det var naivt och skulle läsas så småningom. (Det gav mu mer bonuspoäng än vad vi kunde räkna med.)
Det har alltså varit tvunget att utveckla spelsystemet till något mer realistiskt. Så processen för spelarna och laget blir så motstridigt för spelarna att ta in. Vi har antagligen inte glömt hur vi spelar vårt frejdiga naiva spel. Men prioriteringarna har förändrats och det här tar tid. Det kräver dessutom en konsekvent trupp och konsekventa formationer för att det skall gå att träna in. Sen skall det skruvas och testas från lagledarna.
Om jag skall vara optimistisk så är vi inne i en process mot något bättre. men omvandlingen till det nya kräver så mycket för att det skall fungera gemensamt. Det räcker inte att en gör det om två är senare i utvecklingen.
Jag tror inte vi är sönderlästa. Jag tror att vi håller på att förändra. Sen är frågan om vi har kvalitet att göra det. Men jag anser att vi har det lag vi har. Det finns inget annat oavsett hur vi önskedrömmer om att den ena spelaren efter den andra skall bytas ut mot något bättre.
Hade det varit så enkelt hade vi redan skaffat de spelarna.
- jag tycker att vi visar att kvaliteten är så pass hög att vi kan undvika kval. men det är ju vad jag tror bara.
Costanza: Det måste vara så jäkla skönt som försvarande spelare mot MoDos anfall. Dom vet att vi ska göra sköna pirruetter som inte leder nånvart innan vi till slut tappar pucken. Dröm som målvakt också när ingen skymmer eller skapar oreda framför mål
{10015}: Det hänger ju på att dessa trevliga MoDo-spelare fattar att varje jävla match gäller!! In med spelare nu som har vinnarskalle och börja bänka myspojkarna. När nu klubben gått upp så måste väl för fan kraven höjas. Är det nån jävel som tacklar längre eller måste jag titta på Tollefsenklipp. Blir fan galen...
{10015}: modo kan definitivt lösa det, men det är två jättestora problem som präglar laget för tillfället
gör för lite mål: kanske kan åtgärdas lite grann med vissa systemändringar men det behövs mer spets, om det är roma och oregan som kommer igång eller köp, återstår att se, förhoppningsvis båda
släpper in för mycket mål: få till ett godkänt bp så är mycket vunnet.
det är inte helt omöjligt, det är bara dom två grundläggande sakerna i hockey som behöver åtgärdas :)
Gavelo: Vi kommer gå ut och försöka första 5 minuterna. Myrenberg kommer fortsätta få bekväma skott i magen utan trafik framför kassen. Sedan dyker en LHC spelare och vi får BP med mål i baken direkt. Därefter kommer alla checka ut
NuMo: Känns som att vi alltid är i tidspress i offensiv zon , vi hamnar i sarghörnen och det behövs 7 vinster vid sargerna för att komma till något konstruktivt. Är vi sönderlästa? Andra lag spelar bort oss, i pp är det tydligt. Våra backar blir pressade i vårt pp hela tiden. Noll tid att ta beslut. I deras pp så har deras backar evigheter på sig och våra forwards kommer tjurrusande för att de var så djupt och ska kompensera och sätta press när de blev överspelade, igen och igen och igen.
Extremt frustrerande att se på, ja vi hade verkligen behövt den där toppspelare som gick in och levererade dag efter dag som vi hoppades att Ruohouma skulle göra.
Fokus ska fortfarande vara att undvika kval, det känns som att det är en rimlig målsättning när vi blir så straffade och inte har tillräckligt med kvalitet för att göra fler mål än såhär.
Det svåra kanske är att de handlingar man vill göra nu när man är under press inte tar så raka vägar i hjärnan som man skulle önska. Jag är helt säker på att spelarna har höga krav på sig och när det inte fungerar så blir det ännu krångligare vägar i hjärnan och sen ut i nerverna.
Gavelo: Jag kan köpa att vi vill föra spelet, men när vi är så förbannat mjuka framför målen och bara tar avslut när vi har fri sikt stör mig kopiöst. Ingen tar sig in framför mål för alla letar efter fri yta att briljera på.
Framnäs: Modo kommer spela av detta. Det som är oroväckande är att vi åker på storstryk varje gång vi faktiskt försöker föra spelet, vi är som den där korkade kusinen man kunde lura vart man ville med lite godis och uppmuntran vi verkar inte fatta att vi går i motståndarnas fällor när vi anfaller huvudlöst
{5647}: Det går inte och sitta med mentaliteten att vi är tippade sist. För att vi kommer att hamna i kvalet förr eller senare om vi spelar som vi gör för tillfället. Är fortsatt positiv att vi fixar det tillslut, men är orolig att laget inte orkar hela säsongen som ett bättre SHL-lag hade gjort.
Bad_Brett: motståndarna är givetvis inte dummare än att dom vet hur man ska stoppa modo från att göra mål nu efter 20 matcher, hålla på utsidan och tvinga att ta skott i dåliga lägen, särskilt när det ofta är ganska lite folk som täcker målvakten. då spelar det ingen roll att det regnar 30 skott mot målvakten om det är skott som målvakten tar 99 gånger av 100
tyvärr sammanfalelr det med att box play är ofattbart dåligt, så det blir en riktig skitkombo.
man kan fasiken tycka att modo har gjort en jättebra säsong hittills och överträffat alla förväntningar och samtidigt se att det finns ganska stora problem. jag kan det iallafall :)
Greenwolper: Man måste visa att man vill direkt, de första minuterna. Annars kommer det bli samma som för IKO, motståndarna vet att det räcker med att leda efter två perioder för en säker vinst.
Bad_Brett: Fast du dumförklarar exakt alla ledare i NHL, SHL och allsvenskan. Alla kör sportlogiq för att det säger någon om matcherna, men du går mot allt detta.
Ja, väljer man att Inte se matchen så säger resultatet allt. Väljer man att som ALLA ledare använda sig om sportlogiq så har du extremt fel.
NuMo: Bra NuMo, fler borde, liksom Du prioritera att följa matchen i stället för att bara hävda vem som vet bäst. Kanske dags att stänga HS när vi spelar?