{10595}: Jag och George litar på honom till 100% iallafall! Vi är på varsin sida av dyngdiket och vi har snart fyllt igen den. Han kan hockey och jag kan ledarskap. Vilken sportchef litar du på?
ÖA nu: Hur går lagbygget annars? Är ni nära någon?
– Det vet man aldrig förrän man fått en signatur. Vi har fem, sex kontrakt ute och inget är klart förrän det är påskrivet. Det kan ta en dag, det kan ta tio dagar till. Vi får väl se.
Inget annat kul att berätta?
– De sopade asfalten här på arenan idag, det är den nyhet jag har att komma med, säger Hinken.
Koff: Kan vi verkligen lita på Hinken? Hoppas Karlin har mycket att säga till om när det kommer till värvningar för jag vet inte om Hinken riktigt vet vad han håller på med.
Nucky: svårt att jämföra när säsongerna slutat som dom har gjort men hinken brukar vara ganska seg ut ur startblocken, bortsett spelarna som blivit klara under säsongen som var (ex. olle, rundblad) eller minns jag fel?
tror det är lugnt fortsatt men går vi igenom resten av april och maj utan att det händer något så börjar jag också bli stressad.
Vilken mer än Hinken har tidigare haft kylan i värvningarna och väntat ut för att få rätt spelare med rätt karaktär och som skall passa vår röda tråd i spelet? Tycker det har värvats hej vilt vissa år?
Glader. Sundlöf Mackan. Svartvadet Ecke
Jag tror att det är klart snart för en presentation med minst 1 spelare eftersom han nu tog beslutet att lösa ut bådeEJK och A.P? 2:a centern kanske? Eller en ytter?
Nucky: Uppskattar en som Bernie som verkar älska MoDo och Ö-vik. Har svårt att gnälla på honom. Cool som få. Vill bli bättre och kämpar för det och då hänger jag med.
Bad_Brett: Börjar bli lätt stressad jag med över att tiden rinner iväg och MoDo har 3 topp-platser kvar att fylla. Snart är vårat försprång mot ifjol förbrukat.
puffe: Synd att det är två viktiga centrar vi söker, men vi har kvar bra lirare som kan skapa kaos. Näsan & Bernie kan ju få ett ryck och bomba in 4 puckar.
Bad_Brett: Finns säkert en massa exempel på spelare(senaste 20 åren) som varit klar tidigt, men inte gjort brak-succé. Går nog att vända till det man vill få fram. Tycker Hinken är en försiktig general, som försöker undvika minor.
Men exempelvis Bobby Butler var väl klar tidigt, om man nu bara vill droppa namn
Costanza: Vore stort om Timander hämtar dej med båten. Tyckte han borde slutat med det, men du är ingen som lämnar vid minsta motgång, så släpp förtöjningarna Timmy, fansens supporter är på väg hem
{5647}: Är lite orolig att Hinken ska ha för mycket kyla när gäller lagbygget. Känns som att det här med "Vi har is i magen, viktigare att det blir rätt än att det sker snabbt" är en strategi som MoDo har kört med i 20 år men som nästan aldrig lyckas. Tambellini är väl undantaget som bekräftar regeln.
Men nog har det blivit en del Ronald Petrovicky- och Dwyer-värvningar i oktober...
puffe: Gör allt för Gradin & Karlin. Vägde mig imorse och var under 100 kg. Milstolpe. Beror på att jag är luspank. Försöker komma i form för jobbet på BAE eller MoDo-kansliet.
puffe: Tänk om det är Henrik Gradin det där, då har han ju läst allt dumt jag skrivit. Jag vill forfarande arbeta med Gradin & Karlin. Kan fixa till lägenheter åt flera bra Jänkare.
Sigge: Haha! Jag är ju skogstokig! Skulle dock vilja arbeta med Hinken. Ett år yngre och kan hockey. Känner i dagsläget att jag kan styra Jon och Murtas75 till helt rätt inlägg på sociala medier.
{9315}: Undrar varför man går till Luleå egentligen. Det är väl en kedja som får bryta mönster och tre som stereotypt spelar exakt som de andra. Det måste vara extremt påfrestande och väldigt begränsad utveckling.
{9315}: MoDo gillar att gå hårt på lirare som har erfarenhet av svensk is, men kan hitta guldkorn ändå. Surt att Big Dick inte är kvar, men förstår båda parter fullt ut.
{9315}: Äh, toppcenter kan vara andre center hos oss. Orkar inte läsa vad unga och gamla köpta fjantar hittar på i media. Jag är fil.kand. inom ämnet. Kan det här..
Bra att Silfverberg har insett att klubben i ens hjärta är viktigare än NHL/AHL när karriären dalar och pengarna är intjänade. Nu är det bara dags för Norlinder, Hägg och Victor Olofsson att komma hem till Örnsköldsvik igen.
Costanza: Ja, jag är galet klok ;) Nä först måste vi vinna 4marcher till, sen kan vi snacka! Inget är klart jag innan djurgården är förpassade till ytterliggare en sässe i avgrunden. 💪
SPOODI: Att Silfverberg 33år kommer hem ses nog av de flesta nyktra som en fin värvning, dock är nog alla överens om att det inte är den Jacke som lämnade som kommer tillbaka. Men att han kommer att bidra något år i shl/allsvenskan är jag övertygad om. Man måste komma ihåg att Silfver (näst efter Bäckis och Markan) är en av Brynäs större namn pga av sin långa Nhl-karriär även utanför rinken och kommer att bidra till att få hit fler folk på matcherna etc. Scott är ju ålderman här 36år gammal och han får nog acceptera en ny roll i 3-4e kejan tillsammans med Rödin (34år). Larsson (32år) är dock en viktig kugge oavsett om man förstår vad han är bra på, dvs spelet längs sargerna och sina defensiva egenskaper samt spelet utan puck.
{9315}: Jag är nära att vara ett troll, men det handlar mest om att jag vill säga sanningen då jag är utbildad där inom media och kommunikation. Sen att folk inte kan ta det jag skriver får konsekvenser. Köper det också.
Costanza: Att Folin liggar Karlin varmt om hjärtat råder inga tvivel om. Men gör verkligen EJK det spelmässigt? Att han var bra utanför isen råder väl inga tvivel om, men han var rätt långt ifrån någon go to guy för Karlin? Alla andra forwards gick ju före honom i princip?
Blir kul att se Folin som verkar få en större roll i VIK. Tycker väl hans spel med puck är begränsat. Men helt klart hög HA nivå på defensiven i övrigt.
Jag och George litar på honom till 100% iallafall!
Vi är på varsin sida av dyngdiket och vi har snart fyllt igen den. Han kan hockey och jag kan ledarskap.
Vilken sportchef litar du på?