1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 530939 inlägg · 4122 ämnen

« · 2711264 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Håller med om att det räcker med Modo på tröjan och att man kan skippa hockey. Det man ändå får ge hockeylagen beröm för är att klubbens namn ändå är i centrum på tröjan och syns tydligt.

Ser man på klassiska fotbollslag som IFK Norrköping, IFK Göteborg, Malmö FF m fl så är ju det största märket som syns det som visar sponsorsnamnet och klubbmärket är mycket mindre. Det blir t ex Serneke på IFK Göteborg både bak och fram. Inte heller något namn på spelaren hos Göteborg där bak.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Mtown: Bara bra att det blir diskussion. AIK:s logga är snygg. Tycker Vegas i NHL är ren och smart logga. Ska MoDo ha nåt nytt där så får det väl blir en Örn i våra italienska färger. Bara att ringa Vegas Info Department ;-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Om du bara visste. Lövare som har hjärnceller kommer fram och säger att de älskar MoDo när vi är i olika ligor. Väldigt trevliga människor.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Det jag inte gillar med Modo AIK tröjan är att den ser för blek och omodern ut och jag tror inte att den skulle tilltala det yngre gardet och vara ett ganska dåligt varumärke, även om jag förstår att det får ett nostalgiskt värde. Timrås logga ser ju ut som en kommunlogotyp och där vill jag inte hamna

Personligen gillar jag logotyper och inte enbart text eftersom det känns lite generiskt. AIK har t.ex hittat en logga som är unik och jag har svårt att tro att man byter. Känner lite samma för Modos nuvarande även om man såklart kan retoucha den lite. Det kan dock bero mycket på att jag är uppvuxen under 00-talet i 08-området 😅

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Umeå älskar uppenbarligen George och MoDo likaså.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Tur att jag kan tillverka egna vita t-shirts med rödagröna "MoDo" över bröstet. Fått många high-fives på gågatan i Umeå. Några tjejer var inte fula, ;-) Tror det kommer bli en succé.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Mtown: Exakt, var livrädd för nåt dumt experiment. Ser hellre att klubben går över till att enbart skriva MoDo på tröjorna. Det är kult och kan sälja mer på andra grejer. Idag blir loggan som ett klottrigt klistermärke på en T-shirt. Egentligen borde MoDo skippa ordet "Hockey" då alla nu fattat att klubben är bäst i världen inom den sporten..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Mtown: Spretig i detaljerna och känns som att den dök upp från ingenstans. Designmässigt skriker den tidigt 2000-tal medan jag föredrar en mer tidlös formgivning. Där håller jag Alfredshem IK eller MoDo AIK högre och det känns som att det finns en mer naturlig utveckling mellan de två också, där den senare upplevs mer förankrad i klubbens ursprungliga logga.

Ur ett rent nostalgiskt personligt plan så är jag uppvuxen med 90-tals plåten med stort MoDo Hockey tvärs över framsidan på tröjan. Den är makalöst snygg i mina ögon men jag vet att folk inte tycker lika där. Så det har nog med saken att göra också.

Sen är såklart nuvarande logga ändå i slutändan 100% synonym med klubben i hjärtat. Så inget jag går upp i taket över.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Jo kanske en rework på nuvarande hade varit något som jag föredragit. Men gillar formen som är unik och står ut från de andra lagens. Bara man inte landar i någon ful retro-logga eller något likt Frölundas så är jag glad 😀

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Mtown: Den är slarvigt utförd grafiskt. Främst texten "Hockey", men funkar och är inarbetad. Ingen har brytt sig jättemycket kring detta genom åren, inklusive George och KB65.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: tycker den nuvarande loggan är sjukt snygg. Vad är det du inte gillar med den?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Håller med dig att loggan skulle kunna vara bättre och mer modern, men i detta läge klubben är i är det bra att de tänker sakta ;-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Elysium: Jag är ju i lägret som inte är något särskilt stort fan av nuvarande logotyp och gärna hade sett en större förändring. Har dock respekt för att det är denna som varit vid liv under en lång tid och är synonymt med klubben nu.

Gillar starkt att man slår fast den grafiska profilen och klargör vad det är som gäller i alla aspekter. Även gällande tidigare logotyper och att det har gjorts ett tydligt urval där.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Elysium: Skönt att klubben tar det sakta och inte gör nåt dumt. Blir lite tyngre färger som passar mot rött och svarta konturer, men det känns mer modernt än att köra italienska flaggan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
MoDos nya grafiska profil! Färgerna i logon justeras. (jag gillar de klara färgerna...)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen:
Ja då är det på gång i alla fall.
Det var ju så omöjligt att få in en till arena på den här platsen enligt någon/ några här inne.. men tydligen så går det.
Allting går bara man tänker utanför boxen!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Läste lite om Björn Wästerlunds supporterarbete igår i ÖA. Skulle inte MoDo med Foppas och andra giganters hjälp kunna bjuda över Canucks, AVS eller Philly till Ö-vik en höst för lite försäsongskamp? Ligger de lagen kanske snett i träningen då. Tänker lite stort här, men tycker MoDo måste börja göra det.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Får Kullis sitt MoDo-Museum nu?! :-) Bra med mer isytor. 08-lag gnäller ju på det, att det saknas i kommunen. Här ligger ytorna centralt och kan nås ganska lätt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: MoDo har framtidsplaner !!

Mer isytor !
Uppladdat:

500x0-screenshot20240613102057.jpg


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI: Bra publiksiffror för MoDo förra säsongen. Frågan är vad satsningar på arenan kostat, men det borde bli ett par miljoner plus. Sålde ju av Stor-Finnen bland annat som borde gett lite extra.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Lira har inte mött "intelligensen" i riktiga livet som många av oss häruppe :-) Verkar som att de återgått ner i källaren på Teg och sjunger "Hata Skellefteå!" framför en affisch av Tore Ökvist.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Lira: Du har säkert missat det stora inflödet av ”experter” från Umeå som kommit in här över åren, med påpekande över hur man bäst sköter en förening och skördar framgång. Känns högst relevant att diskutera deras nuvarande magplask.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: vore en dröm faktiskt!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI:
Plus 2,8

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613: vad tror vi om MoDos resultat som presenteras idag? Jag tror på -500tkr

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Lira: Äsch vad spelar det för roll? Finns inte så mycket o säga om MoDo just nu vi sitter bara o väntar på nästa värvning.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
När Björkröven är huvudämne i Modoboken blir jag full av skratt 😅😅

Det här är komiskt på riktigt 🤣🤣🤘

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: Det är väl inte omöjligt att Kenttä får lite mindre pengar att spendera på två centrar, en ytterforward och en back som återstår att värva.
Det vore nog oerhört jobbigt framförallt då det är de två toppcentrarna han har kvar. Köpa en rea-center mellan Lilliz och F Forsberg känns sådär tror jag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Ändå så gör man en dyr satsning i år. Kenttä känner trycket och kör en all in?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: betydande.....vad har dom för omsättning?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: underbart. UNDERBART. Känns som julafton

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Japp. Från VK som du kanske refererade ifrån:

Sedan tidigare har det varit klart att det kommer att bli ett minusresultat för Björklöven (koncernen, IF och AB tillsammans). Exakta siffror tänker klubben kommunicera nästa tisdag, berättar Salomonsson.

– Vi kommer att göra ett betydande underskott på koncernnivå. Vi avvaktar detaljer till nästa tisdag men vi redovisar underskott på koncernnivå som är ganska omfattande.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: tyvärr är det nog realiteten när man svingar för fullt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: Specifika siffror släpps först nästa vecka. Men deras styrelse säger att hela koncernen kommer redovisa ett underskott som är ganska omfattande.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:

Men Kentää vill ju till SHL🤣

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: Det är aggressivt mögel som spridits över hela träarenan på grund av varm öl och kall korv..George kan inspektera byggnader!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: kan inte läsa men vill gärna gotta mig i lövens eventuella misär. Hur illa är det?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Sicket lag den ledningen hade kunnat fixa! Fullt av griniga Sussetyper och tjecker på korttidskontrakt..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Jag kan inte komma ifrån att Kenttä har stor del i det hela. Publiken hade nog kunnat köpa ett lite tyngre år, men när man verkar så handfallna som Kenttä var irriterade det folk. Det var tydligt redan ifjol att Stråhle inte hade kompetensen att styra skutan med alla amerikanos, men det blev bara sämre.

Så jag tror Kenttäs oförmåga att ta det nödvändiga beslutet och att ledningen hela tiden pratade om små marginaler, lite bättre underliggande siffror och annat fjanteri istället för att prata klarspråk gjorde fans och sponsorer förbannade.

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Tarasov: Han har redan spelat med J18 en hel del under föregående säsong så mest troligt ja.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
M Horava: Du och jag ska snart ta över en hockeyklubb! JFK, Tarasov, Puffe och Bad Brett vill gärna sitta med i styrelsen...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Greg P: Ettan är inte fel. Ännu krångligare att ta sig upp. Det passar Löven perfekt! ;-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Greg P: Gillar dig, men ni är tyvärr för dumma för Hockeysnack.

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Costanza: Ja, precis! Hoppas också att han vågar släppa fram det där griniga och tjuriga. En nummer 24, helt enkelt. Tycker att han får gaska upp sig och känna att han gärna får ta den rollen. Han var ju lite försiktig på den punkten i podden men jag tänker att lite Ö-viksvatten i honom under sommaren så blir det här perfekt!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Greg P: Ni får göra Tälje sällskap i ettan snart. Eventuellt Diffen så småningom?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Du kan förbannat mycket hockey. Hjälp Löven nu, de är nu dummare än nånsin! Stora feta spån utan hjärna driver denna klubb. Bara att se på fans som driver in hos oss. Helt pantade idioter.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
M Horava: Det är årsredovisning i morgon med vår VD Johan Videbro om vi några frågor så¨kan man skriva som kommentarer på Modo facebook sida..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
M Horava: Sa man om Blomman med efter han dubblat omsättningen till 70 millar. Man är bara bra så länge siffrorna är med en.

Nu blir det ettan igen men de är väl lika bra vi går inte upp ändå. Slipper man ha förväntningar och kan hata förbundet för man stängde ligan mars 2020.

Skål och glad sommar!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Så talar en riktig VD!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Borde vara lätt att vända på skutan om MAN VÄRMER KORVEN OCH KYLER ÖLEN.

« · 2711264 · »