Flytgubben: Gästrin är extremt bra i sin årskull men jag skulle bli förvånad om han tar en plats i A-truppen i vinter, inhopp känns rimligt men nog inte så mycket mer än så.
Sigge: inget särskilt inför ikväll? Är Gästrin bra? Finns det chans han tar en fajt om en plats denna säsong eller är det bara för att lära och se denna gång?
{5647}: HN är dom ända jag sätt som tippat oss för play-in plats hittills. Men som förra säsongen visade oss kan man inte lite ett dugg på ”experternas” tippning. Oskarshamn och HV skulle va mittenlag. LHC eller Malmö skulle vara det laget som MoDo skulle möta i kvalet. För MoDo skulle 100% behöva kvala! The rest is history!
Vore kul om Brynäs skulle åka ut i år, nu när alla är så tvärsäkra på att dom inte är ”typiska” nykomlingar.
SPOODI: Man blir ju imponerad över logiken ibland. Eller inte. MoDo är helt klart bättre, men då alla andra lag också blivit bättre så kommer man hamna längre ned. Örebro som kom före oss via målskillnad har blivit mycket sämre, men det är bra för dem så de bör komma före MoDo.
Jag tror det skaver att vi presterade bättre än vad de tycker att vi borde sett till truppen ifjol (och tydligen i förfjol och året innan dess), så vi borde inte kunna upprepa succén. Det hade varit lite snyggare om man funderat på varför MoDo tre år på raken överpresterat ganska rejält sett till hur S&S anser man borde vara sett till spelare för spelare. Man skulle kunna dra slutsatsen att det kanske beror på leadarteamet, som är sammansvetsade och är väldigt skickliga, men de är lite för ytliga för lite djupare analyser.
Sedan undrar jag om Malmö. 12 nya spelare där nästan alla måste överträffa sin förra säsong. I nästan alla andra fall skulle det vara någonting negativt att behöva bygga om truppen så rejält, men här är det bara spännande och intressant. Man ska ha en spelare som oftasst gått ytterforward som förstecenter. Som andrecenter blir det rätt ålderstigna Hanzl, som förmodligen passar bättre i ett bättre lag offensivt. Jag vet inte om Timrås fans skulle säga att han är som bäst i egen zon.
Ingen hejar på löven. Skämt å sido det är omöjligt att tippa en tabell på förhand, kommer alltid vara minst ett lag som överraskar alla och ett som underpresterar
Har ej lyssnat men ser att dom har levererat ett matigt 2-timmarsavsnitt.
Men var själv rätt förvånad över hur optimistisk madhawk lät kring malmös bygge i rinkside, trodde han skulle vara mer skeptisk.
Jag undrar om han inte hyser rätt stor tilltro till liljander, det är väl det enda som gör att jag själv vacklar lite kring Malmö. Känns ju som att han har rätt bra koll på grejerna.
Gusse: Upplever att Svensson alltid haft haft ett visst uns av negativitet när han diskuterar MoDo. I varierande grad. Känner egentligen tvärtom med Sanny då han genuint verkar ha positiva tankegångar kring klubben de senaste åren - men spinner såklart gladeligen vidare på hans ”hat” och rivalitet från Timrå-tiden, med glimten i ögat.
{5647}: Har Svensson någonsin sagt nått positivt om Modo? Sanny säger slutspel om Malmö och jumbo om Modo. Låter lite mer som önsketänkande i mina öron.
Zinch : Tycker Ranta och Jasek har varit bra på att hitta varandra dessa två matcher, däremot kändes inte jeppe särskilt delaktig senast. kan ha varit pga. bristande intresse mot blötröven också
{5647}: Vad har hänt med Måns Carlsson? Går knappt att känna igen honom. Måste ha tappat minst 10 pannor under sommaren.
Vet inte riktigt vad jag tycker om det, jag gillade den där "krabbfiskaren från Lysekil"-looken... påminde lite om hur hockeyspelarna såg ut på 90-talet. Men nog känns det som att han har jobbat hårt i gymmet...
Heyerdal: Jesper Olofsson är tydligen sjuk. Hoppas han piggnar till då jag anser att han behöver all tid han kan få med Jasek och Ranta. Så hoppas han är tillbaka innan matchen mot Timrå på lördag och att ingen annan blivit sjuk också.
SPOODI: Lite sjukt att vi parkerade bussen under två matcher i Ängelholm. Dom skapade väl nästan ingenting. Framförallt första matchen där var en riktig brunkarseger
Trilske: Det är helt klart en helt annan sak att komma in sent till ett lag som har ett grundspel, men som är stukade mentalt jämfört med att bygga upp ett spel från grunden inför en säsong. Fråga Stråhle (som för övrigt ska arbeta på något familjeföretag i Umeå istället för att vara tränare i vinter) eller Perra Jonsson.
Smurfen: Jo, han, Ladue och Norlinder turades om att spela. Lite ovanligt att "NHL-killarna" är med i den typen av övningar. Det får såklart en att fundera lite på varför...