Jag tror att LP är närmast att ta Niederbach plats i tredje. Måns är inte samma typ av spelare som Niderbach utan en som är stark på pucken och kan skydda den, så tror man gärna ser en sådan egenskap i kedjan.
LP-Sam-Måns är en kedja vi kan få se beroende på ifall Niederbach lyckas försvara sin plats.
Gästrin gör en bra match och han kommer säkert få ett antal matcher i vinter, men svårt att se att han ska kriga till sig en ordinarie plats redan i år om det inte blir rejält med skador.
SPOODI: LP ser fin ut. Undrar om man inte borde testa honom i PP då han gjort många poäng där med J20. Man ser förörvigt att Milton har offensiv talang.
Chamez: klassisk försäsongsmatch där man tar i lite när det behövs, ändå totalt överlägsna. Skulle vilja se ändå mer skott, tycker det ska spelas runt lite för mycket
Bad_Brett: absolut, men det är väl måns eller niederbach i så fall som får stryka med?
för realistiskt så petas inte jasek, ranta, jeppe, true, mikkel, riley eller sam, och jag gissar att södergran, sebbe, theo och op (och eventuellt adam om han nånsin får ordning på det) är planterade i fjärdekedja-gänget när alla är hela, och i det sammanhanget är han ganska bortkastad, ska han spela ska han få göra det med bra offensiva spelare
LP och Milton tar för sig! Det gillar jag. Men annars är det allmänhetens åkning tycker jag. Nu är det många ordinarie borta såklart så det är inte så konstigt. Kan Södergran hålla en högsta högstanivå så kanske han kan göra 20 poäng.
{10015}: Fast det du resonerade kring var ju att man idag inte "missar" dom som är senare utvecklad. Utan att det inte spelade någon roll om Milton var tidig i utvecklingen då man nu för tiden tog hänsyn till sånt när man rankade talanger.
Forskningen visar ju uppenbarligen att så inte är fallet.
Men skit samma, Milton kan va tidigt utvecklad men förhoppningsvis kan han förvalta den stora talang han är så han får en fin karriär!
{10015}: Vad i hela friden menar du med "Förstår inte resonemanget med att Milton är tidigt utvecklad och att han får hoppas att han kan behålla försprånget"
Du verkar inte ens förstå vad du skriver. Det känns som att diskutera med ett barn.
{10015}: Tror man vill testa, Rundblad kommer nog vara aktuell för PP i vinter, men ja det är så slarvigt. Rosengren, visslingar och applåder, vilken räddning !
{5647}: Var motsa jag mig att Gästrin kan vara tidigt utvecklad? Det gjorde jag aldrig i inlägget du citerade mig i. Anser du seriöst att jag motsäger bara för att jag skrev att jag inte förstod ett resonemang? Det kan du på allvar inte göra va?
{10015}: Ok, märkligt Du motsäger dig att Gästrin kan vara utvecklad tidigt och ha ett försprång. Dvs, det du skrev är exakt motsatsen till forskningen som redovisades. Jag förstår att du nu vill ducka diskussionen.
Då lägger vi ned. Gästrin kan vara tidigt utvecklad och ha en fördel mot en del andra juniorer fortfarande. Skönt.
Tycker kedjan Södergran- Måns - Niderbach är riktigt bra idag, har skapat mycket.
Jasek kedjan har ju skapat en hel del chanser och borde satt någon.
Det är ju bara oskärpa som gör att vi inte leder denna matchen. Östersund har ju inte haft något vettigt sedan sitt mål. Hela andra har de ju backat hem och försvarat, måste vara otroligt trist att spela så i en träningsmatch.
{5647}: Isåfall är det troliga bara det du vill att det ska vara. Du är dramatisk idag med att jag sågade dig fullständigt och att jag tyckte ”forskningen är skräp” även fast jag inte ens läst det och inte bryr mig ett uns.