Cheese: Jag tror inte Brynäs är särskilt nöjda heller. Det är försäsong och vi har dessutom flyttat runt spelare i de två förstakedjorna, vilket inte gör det lättare.
Jag tycker framförallt att det blir bättre med Ranta där. Der blir tydligare så att han ska ha mycket puck. Olofsson är inte riktigt i form ännu (eller så går han inte för fullt) och jag tycker Jasek gör en lite svagare match. Samtidigt brukar det se ut sådär när Woods spelar och helt plötsligt har de gjort några mål utan att ha sett så heta ut
{7426}: Tycker man är lite överdrivet negativ här. En rätt jämn period som skulle varit 0-0 med videobedömning. En period runt vår utvisning hade vi stora problem, men vi avslutade riktigt bra där vi hade tre högkvalitativa chanser.
Framnäs: kanske lite överdrivet. Men ibland känns det medvetet att Modo drar ner på tempot för att sedan öka den markant. Var ju något byte mot slutet som det såg ut som att Brynäs inte hängde med alls.
Chamez: Kör över känns som väldigt starka ord, personligen tycker jag vi hållit dem på utsidan rätt bra. Däremot har vi inga idéer framåt, där har väl OP sett mest intresserad ut so far.
TIK_TIK: Tror inte man bryr sig om sådant i en träningsmatch, man har tex inget kontrollrum osv så det är domarnas bedömning på isen som får gälla, vilket jag tycker är bra, detta är en träningsmatch så då vill man inte lägga tid på att videobedömma saker.
Såg att Nässén saknas "av personliga skäl". Brukar kunna betyda lite vad som helst det, men jag hoppas allt är bra med honom och hans nära och kära och att det är något mindre allvarligt.
Gavelo: Är väl i princip så redan. Det räcker inte längre att vara sylvass i enda änden av isen. Norlinder är ett bra exempel på det om man ser vad han utvecklats till. Har gått från ultra-offensiv till en rätt rejäl tvåvägsback.
Rätt intressant att kika på MoDos nyförvärv där just bra tvävägsbackar och centrar verkligen har premierats.
Både Jasek och True är kända för sina starka defensiva egenskaper men även Ladue och Winberg. Byström är också han tvåvägs med fokus på defensiven. Säger en del om vad Karlin tycker fattades ifjol.
Lyssnat på hockeyNews podd, men Andreas Hanson surrar så JÄVULSKT att det blir nästan jobbigt att lyssna på. Mattias blir bara mer och mer tyst ju längre podden går..