{7426}: nu sitter ju inte hinken själv och plockar in alla spelare, hela ledartrion är med och bedömer vilka som ska in, blir inte heller så förvånad om Grundberg har ett finger med där också. Inte bara en som ska kastas under bussen.
{10015}: Har inget problem med Södergran i PP men att True är där är för mig helt ofattbart. Mer sinnessjukt att vi har Niederbach över Måns Carlsson i det :)
{7426}: Tror du att en kedja kan spela ihop sig på 1 match. Dickinsonkedjan som fungerade spelade flera år. Karlin byter kedjor varje match. Hinken är inte bättre, men Karlin kan inte trolla.
modosebbe: Faktumet att Karlin måste byta kedjor hela tiden tyder på att hela laget är ett fuskbygge. Bra lag hittar kedjor med kemi snabbt och fortsätter med dom tills det blir skador.
modosebbe: visst den kedjan är den enda som skapar regelbundet, men de skapar åt bägge hållen. Har du kollat deras +/- och vilka var inne på målet bakåt idag. Lagets bästa och sämsta kedja på samma gång
modosebbe: Ja, det är hinkens fel. Inte Karlins. Han gör allt i sin jävla makt för att få igång det här handplockade laget från 3e hyllan. Alla kritik skall gå mot hinken, inte MK.
{7426}: Det är inte Hinken, det är Karlin som tror att man kan byta kedjor varje match och få det att fungera. Hur många kombinationer har han testat nu? 118273?
Robin Ztorken L: känns fel att redan ställa sig i raden, men jag tror vi får ställa in oss på kval, lätt. Överleva kvalet? Svårt.
Ny sportchef vi kan behöva, som den gode Yoda hade sagt. Hade vi inte en sån skribent på modoforum förr btw? Jag är inte han, och inte heller Han. Solo alltså.
Ja Olofsson kan man känna viss optimism inför, true hade kanske fungerat som tredjecenter i ett fungerande lag men jasek bör vi nog försöka tredja bort.
Tror Sanny får rätt där om vi behåller honom, vilar en förbannelse över honom.
{7426}: Ja, vi gör 2 sketmål, så blir allt frid o fröjd. Annars kan vi skicka alla utom Lassi till Östersund en vecka. Känns lite mesost ikväll då, hitentills vill säga
Framnäs: Vågar Niederbach ta sig till Fans Corner efter matchen? Det är nog många som tycker ett och annat om hans insatser. Hoppas folk kan hålla sig i skinnet.
Sigge: Hur det än är, så kan man inte ge upp säsongen i Oktober. Det är fan sinnessjukt hur handlingsförlamande vi verkar i klubben. ”vi ska ha 2 lag bakom oss” ja jävlar. Hinken måste se att detta inte håller, vad gör man då?
bollan123: Någon som vet om Karlin har ADHD? Måste han byta kedjor varje gång vi får fart på spelet. Bara Ranta-True-Södergran är en vettig kedja i dagsläget.
Trilske: Tänk dig att ha en vilsen Niederbach som aldrig vet vad han ska göra med puck, och en nonchalant Jasek som tror att han inte behöver någon vidare skärpa. Sedan att du vill hålla uppe glöden för Olofsson som potentiell pålitlig målskytt, och då väljer DET som andrakedja för att jobba fram skottlägen... Tycker Jeppe visar någonting ändå. Man ser att han försöker hitta luckor där han kan få knäppa till ifrån, men tyvärr finns ingen kemi med kamraterna i kedjan. Herregud.
NuMo: Henrik Gradin har sytt ihop ett gäng som inte håller på denna nivå, det är klar bevisat, så han måste göra något NU!! Om det så är att ta in juniorlaget, så gör det, för dom som är på isen nu håller inte, förutom Lassi
Confusius: Att södergran är bästa fw idag säger en del hur blöta övriga är. Gick all energi åt i lördags? Finns inget i varken ben eller huvud. (Förutom Lasses nick)
{10015}: det har jag sagt hela tiden. Vem fan bryr sig nytt ljud och eget kapital på 6 mille om vi snålar på spelatbudgeten och köper allsvenska spelare till förmån för nåt överprisat surround.
Pengatappet som blir vid degradering är då fan större än det egna kapitalet klippdockan widebro snålade ihop innan han tog fallskärmen och drog.
Ryker vi denna gång blir vi kvar där nere.
Skulle inte klaga och skriver bara detta inlägg i ämnet, men hinken har ju fan större självförnekelse än Magdalena Andersson på fyllan.
Och detta lag klarar inte ett kval. Vi skulle nog inte ens vinna allsvenskan med detta blåbärsgäng.
Troligen det sämsta SHLbygget genom tiderna. Man skäms.
Man vinner mot Skellefteå sen möter man Rögle hemma och vinner 0 tekningar och 0 närkamper dessutom är vi så fullständigt passiva så det ser ut som om Rögle spelar PP varje gång dom är i modos zon. Varför är man så passiva hela tiden? Det kan omöjligt vara ett vinnande koncept!
Robin Ztorken L: Alla lag som ligger tajt, screenar och pressar hårt har vi jävligt svårt för. Undantaget i mot SAIK eftersom hela laget hade fått kortisonsprutor och nässpray intravenöst. Bottenlag, bara att vi inser det och hoppas hinken har en plan för HA i bakfickan, där kunde han värva rätt åtminstone.
PP är makalöst dåligt. Passningar är obefintliga. Hemjobbet behövs inte, enligt källor.
Men fan, de är roligt med hockey. Detta vinner vi!
Steken84: anledningen att det alltid ser ut som boxplay i fem mot fem i egen zon är för att Modo inte överbelastar utan kör någon märklig blandning av burskydd och man mot man markering. Detta gör att motståndarna är övertalet i alla situationer över hela banan. Det här är stora grundläggande fel i Modos försvarsspel och det här är inget som kan rättas till med nya spelare eller ens rättas till under den här säsongen. Det är till stora delar en tränar och ledarfråga att det inte funkar
NuMo: Svelander säger att han var besviken på den låga energin i första perioden men tycker att perioden är mycket bättre. ”Bättre passningsspel och fart ☺️👍🏻”