{10817}: Du valde väl lag då, ser inte serieseger som möjligt. Om man har en gnutta optimism ska det väl vara möjligt att knapra in 8 poäng när det finns 63 poäng kvar att kriga om. Du får nog vänja dej vid att det kommer fler 'avgörande' matcher
Cheese: Det säger tyvärr en del hur dåliga många andra varit när True uträtta mer än många andra. Vi kan inte spela kvalet med detta lag, det måste förstärkas, annars åker vi som en vante rakt ner i allsvenskan, det är ett som är säkert!
Vikingmodo : Har vi inte sagt sådär hela tiden för oss själva sen omgång 10? "Den här matchen blir helt avgörande". Jag tror vi alla vet hur den här säsongen kommer att sluta, även om man inte vill acceptera det. Jag själv kom över förnekelse-fasen efter förlusten mot Skellefteå i tisdags.
Costanza: Jag tror uppriktigt att ni kommer leka hem den här matchen. Rögle har inte fått ihop det. Massor av skador och dåligt självförtroende. På hemmaplan grejar ni detta!
Om vi kan vara lite extra på hugget när topplagen vi spelar emot inte är det, då har vi chansen på 3 poäng! Synd att det inte hände mot Skellefteå senast?!
Costanza: Den här månaden blir helt avgörande, många hemmamatcher ska spelas nu. Om publiken sluter upp på lördagsmatcherna som de gjort på slutet har Modo faktiskt visat sig hantera det väl ute på isen och då tror jag fler segrar kan trilla in på kontot.
Ser närmsta lördagsmatch är 25e mot Frölunda men dem tror jag vi tar om det blir fullsatt. Tror faktiskt även vi tar Färjestad den 1a februari. Det säger ändå en del om Modo, att vi tror dem kan vinna matcher. Hoppet är inte borta ännu iaf
Sigge: Att True skulle bli en odugling såg man redan på VM i maj, krävdes inte många byten att se det. Undrar vad Hinken såg som ingen annan gjorde? Snacka om klippt oduglig sportchef, han borde lämna sin post nu men helst igår.
puffe: Det sjuka är att vi ju har chansen att klättra. Vi är inte helt jävla kassa och det verkar finnas energi kvar i truppen. Fan om det kunde lossna och att målisarna tätar till.
puffe: Vågar man låta Ebbe få chansen att stå om inte Lassi är tillbaka? Finns ju inget att förlora då OEE inte direkt rosat marknaden, och Ebbe gjorde ju ett fint inhopp. Backspelet skulle rentav kunna bli bättre då backarna förmodligen skulle försöka hjälpa till bättre med en junis i målet.
{7426}: De bästa unga spelarna från Örnsköldsvik borde vara angelägna om att få representera Modo oavsett division. Det ska vara ett privilegium för en Ö-vikskille att tillhöra Modo, när man läser vissa skribenter här får man nästan intrycket av klubben ska se det som ett privilegium att ha vissa unga spelare i laget.
Om typ Lucas Pettersson räds konkurrensen i att fortsätta med Modo - oavsett divison - så kanske han borde fortsätta i Östersund istället. Men nu tror jag inte att han gör det utan snarare att det är okritiska personer i omgivningen som hypar och menar att den och den unga spelaren minsann förtjänar istid i A-laget. Sanningen är den att de flesta är tillräckligt medvetna om sin egen nivå för att hålla med tränarna i deras bedömingar. De flesta spelarna märker på träningarna om de kan matcha A-lagsspelarna eller inte, och tränarna är i sin tur resultatdrivna och tvekar därför inte att ge unga spelare chansen om det ökar lagets chanser att vinna matcher.
Frontschwein: Rundblad får gärna ösa in poäng, resten håller jag inte riktigt med om.
Men en cliffhanger då, kommer Benson att passera Hutsko som poängspelare i MoDo genom tiderna? Vräker han dessutom in en puck passerar han en riktig legendar. Mattias Hellström spelade väl typ 100 matcher för MoDo (som forward) utan att näta? Men minns att han hade en säsong med många assist åtminstone.
Finns alltid något att se fram emot, även i motgång.
Jag tror på vinst idag, laget är revanschsuget och Karlin lär väl ha påpekat viktigheten (igen) av att ge fan i att drälla med puck i egen zon under uppspel, Målvakt Ek är nog också revanschsugen sedan sist han försökte sig på att stå, om det nu blir EK som får förtroendet…
Anton Bengtsson, Daniel Zaar, Oliver Eklind och Henry Bowlby är skadade. Felix Nilsson lär komma till spel och göra comeback efter JVM. I vilken kedja talangen stoppas in går inte att sia om eftersom han inte deltog i onsdagens träning. Få förändringar är att vänta i Rögles backpar och kedjor. Eftersom Dennis Everberg, Josh Dickinson (saknades helt) och Michael Kapla (bröt träningen) inte deltog i fem mot fem-spelet på onsdagen är någon trolig laguppställningen inte möjlig att delge. Rögle ligger nia i tabellen, Modo är jumbo. Örnsköldsvikslaget kommer närmast från en förlust i förlängning hemma mot Skellefteå.
Den här matchtråden har jag köpt från MoDo Hockeys egna shop. Finare grejer. Jag hoppas på många mål från det röda laget och att Dickinson längtar hem imorgon.
{10015}: Glömde tillägga att TJ spelade ordinarie det 8 första matcherna denna säsong innan han blev utlånad så nog fick han förtroende alltid, att han inte tog chansen ligger på han själv!