Ska väl vara en hyfsad tvåvägsspelare, han är en snabb och smidig tvåvägsback med god hockeyförståelse. Han kan vara effektiv både offensivt och defensivt, medelmåttig mångsidig?!
Hans defensiva spel kännetecknas av att vara aktiv med klubban och bra positionering, har han storleken?!
Under inledningen av SHL-säsongen 2023/2024 fick Norén ingen speltid med MoDo, vilket ledde till att han lånades ut till Mora IK i HockeyAllsvenskan för att få mer erfarenhet, Han lär väl ha en given plats i laget i år, men kommer han att sticka ut och bli den ”Brickley” som backsidan behöver?!
Han har varit skadedrabbad, hjärnskakning och skridskor i huvudet, olycksfågel på området?’
Han har erfarenhet från både SHL och internationellt spel med Juniorkronorna. Hans utlåning till Mora IK gav honom värdefull speltid och möjlighet att utvecklas ytterligare. Om han kan hålla sig skadefri och fortsätta sin positiva utveckling, har han goda chanser att etablera sig som en viktig spelare för MoDo Hockey under den kommande säsongen. Frågan är om han kommer att vara den som leder laget till en HA final?!
Breddspelare?!
Med rätt förutsättningar och fortsatt utveckling kan han spela en betydande roll för MoDo till hösten Frågan är om MoDo är rätt lag?!
DrCox: Wikegård visade pondus som skickade iväg Eriksson till Timrå och visade ett statement. Något sådant skulle aldrig Gradin göra, även om han tidigare sagt att spelare som inte vill vara i Modo ska försvinna.
Kul att Brynäs plockar vår andracenter. Tror knappast LP kommer att få en stor roll i Gävle. Dom har uppenbarligen inga egna talanger att satsa på.
Noll hjärta hos Lucas. Är otroligt avundsjuk på Djurgården som lyckas få fram LOJALA spelare i Frondell och Eklund. Frondell och Eklund är dessutom mycket större talanger än LP.
Ett nytt hatobjekt har växt upp. Nu blir det att heja på Luleå i finalen och på Leksand/Djurgården varje gång dom möter Brynäs.
Får väl se om man springer på Norris och LP på schtan i Gefle i höst.
MoDoNörden: Fy fan vad trött jag blir på alla spelare från närområdet som behandlar Modo som en jäkla dörrmatta som man inte behöver visa nån som helst respekt eller tacksamhet.
Viktor Persson är en lovande back, bra på skridskorna, ska ha bra spelförståelse och offensiva färdigheter. Han har en problematik skadehistorik Han har begränsad erfarenhet på högsta nivå, räcker det med att växla och axla ett toppansvar i MoDo?! Kanske med rätt förutsättningar och fortsatt utveckling har han potential att bli en värdefull spelare på hög nivå, frågan är om MoDo numera är en sådan miljö?! Jag vet inte om jag ville se en spelare som honom i MoDo som skulle kunna bli en toppspelare, på hans position ville jag från början se en kung!
M Horava: Man kan verkligen fundera på om juniorlagen är något att satsa på så länge vi lirar i HA. Vad har det gett oss de senaste 8-9 åren? Dom absolut flesta talanger verkar ta ca 5min speltid i HA som ett tecken på att man är redo att ta steget upp. Vad kostar juniorverksamheten idag? Kanske dra ner på summan och istället satsa pengarna på spelare som faktiskt kan göra skillnad i A-laget. Hejar hellre på ett gäng legoknektar som vill vinna än egna produkter som har noll klubbkänsla. När det som nu enbart är en ren förlustaffär är det egentligen en no brainer.
Det norska fyrtornet är en chansning, Hänger han med i svängarna i HA?! Om han inte hänger med på skären, kommer han och spendera den mesta tiden i utvisningsbåset, han har en respektfull statistik bakom ”lås och bom” verkligen!!
Ibland så händer det emellanåt att norska toppspelare gör succé i HA,
Jag tror att han inledningsvis blir ett ”rundningsmärke” för de snabbare forward i HA, och dem behöver han ”fälla omkull som furor” om det inte ska bli farligt framför eget mål
KRB: Backarna verkar vi ändå få till hyfsat om aktuell norrman skriver på. Det hänger lite på att Rundis signar. Men en kanonmålis och två supercentrar är det som MoDo måste få in relativt snart. Resten kan Hinken lösa under sent eller under säsong
Gradin har köpt in breddspelarna nu helt ok! Det som återstår är en målvakt, en center som kan visa vägen för de andra, och en eller två bättre backar som står pall när det blåser motvind, (det verkar vara ganska fullt med backar i laget redan?!)
Jag tycker A-laget står ungefär som vid förra året, laget var/är klart på bredden men föreningen hade otroligt svårt att hitta de spetsar som skulle göra skillnaden
Vi får hoppas att Gradin i år hittar lite bättre motiverade pengarknektar för uppgiften att ta oss till final i Hockeyallsvenskan,
Tarasov: Förjäkligt att SHL kan ta vilka kontrakterade spelare som helst från de undre ligorna, får stora tv-pengar medan knappt något går till de allsvenska lagen. Svårt bygga lag för lagen under och missar de gå upp försvinner de bästa plus lovande juniorer direkt. Känns oerhört tufft att vara sportchef jag skulle inte ville byta, det är tillräckligt tufft att vara hängiven supporter.
{9742}: Tänker inte på deras speltid. Utan mer vad hade hänt om Anders Kristiansson varit ansvarig för ungdomsutbildningen hos oss.
För mig handlar heller inte om någon når NHL eller inte, talang är inte direkt ett problem i Övik. Sen har jag inte insikt i vad som skulle kunna vara ett problem men hoppas inte man tänker ”äh finns inget vi kan göra”.
KRB: Med tanke på vad Hinken värvat och fått behålla så ser det inte så ljust ut tyvärr, tappar vi dessutom LP som är en topp 6 spelare så blir ju läget än mer kritiskt.
Det finns öht ingenting bra med att spela i HA så till dom som försvarar det med att säga ”nu kan vi starta om” eller nu kan vi ”Rensa truppen och bygga nytt” , tänk om!
LP ska väl blomma ut de nästkommande 1-2 åren, sedan bär väl det iväg till Nordamerika… Brynäs är en starkare klubb med starkare spelare i laget att utvecklas i kring och med, framförallt en imponerande lagkänsla genomgående över tid, Lagkänslan bland MoDos forna spelare går att diskutera…… Brynäs är ett topplag i SHL numera, det är fakta, Hade MoDo lyckats lika bra som Brynäs i SHL hade väl LP stannat kvar de sista åren i Sverige och MoDo innan NHL,
Nu blev det inte på det viset.
Jag hoppas vi skapar ett lag som på förhand tar sig till final, risken är stor för ”sju” nya år i HA annars
Du slog hammaren på spiken ”Vi har alla nycklar för att bli ett stabilt SHL lag” Tyvärr sköter inte ledningen korten helt rätt….. I år spelar vi i HA för att vi åkte ur SHL..,
Monno: Om det är Brynäs det ryktas om för LP så är min gissning att Anaheim vill låta honom spela med Silfverberg + att Brynäs anser att det finns plats för honom i en producerande lina högt upp. Otroligt tråkigt för oss hur som helst.
Greenwolper: sedan måste ju hockeyn sätta stopp för sina korkade kontraktsregler. Shl styr allt. Så jäkla korrupt. Ett kontrakt skall gälla annars får man köpa ut. Där måste det bli någon ändring i hockeyn.
Padrone78: ja nu bygger vi en skäggig vinnargrupp 🥳👍💪😁👌 ett gäng vinnarkrigare! Ett gäng grisar som vill spela i MoDo! Nu jäklar kör vi!
Ps. Tror gästrin överglänser lp om han drar. Inser nog inte att han missar sin chans för stor roll och att växa/glänsa. Hoppas inte vi skall bli någon farmarklubb åt lp när han petas ned från Brynäs om han går dit. Mer plats åt junisar som vill vara i Modo. Förstår nu att vi inte ger junisara för mycket plats när de ändå drar. Varför skall vi bygga upp dem när de ändå drar direkt.
Nucky: ojojoj illa vad alla har blivit legoknektar med noll klubbkänsla. Sådant här som göra att man bara kan älska Ohlsson å op. Sådan jäkla loosertrupp vi lyckas bygga senaste säsongen. Ingen revanschlust eller vinnarkänsla utan bara pengar i tankarna. Svaga människor. Skiter totalt i grannens grabb nu. Skall bara vara spelare som vill vinna med Modo nu. Inga mer loosers
Nucky: Tyvärr sticker Modo ut när det gäller egna spelare som drar. Det är något mer än bara pengar, agenter och NHL-klubbar som ligger bakom det.
Spelarna saknar förtroende för den sportsliga ledningen är väl det enkla men det sannolika svaret. Om de hade trott Modo på sikt skulle bli bättre än lag som Luleå och Brynäs så hade fler vart kvar. Klart som fan att om Modo tagit in Roger Rönnberg som tränare så hade väl typ alla vart kvar.
Så Hinkens arbete och förtroende är under lupp fortfarande, det kan man säga
Tarasov: Som vad ska klubben göra? Nu åkte vi ju ur ändå, men tror tiderna är förbi när 'junior-misstag' funkade. SHL-platsen innebär så mycket pengar hit o dit, så tror tyvärr man inte vågar ge juniorer en rejäl chans, om dom inte är rejält mogna uppgiften. Fungerar nog bättre i allsvenskan dock, vilket jag hoppas några talanger inser
Tarasov: Det enkla svaret är att bli bättre. Sånt här händer mindre sällan SHL-klubbar, speciellt de på övre halvan. Vi håller på att bli ett Brommapojkarna eller BIK, ett ställe att ta avstamp från för att komma någon annanstans.
Måtte vi gå upp snabbt som bara helvete..
Det positiva är dock att vi har precis alla nycklar för att bli ett stabilt SHL-lag över tid. Sköter vi bara korten rätt tror jag det bara är en tidsfråga. Tills dess lär vi gå på minor som dessa fler gånger.
{9742}: Det är värt att utvärdera varför spelare som Isac Hedqvist/Elton Hermansson och eventuellt nu LP inte spelar hos oss. Det kanske finns naturliga förklaringar men känslan är att det också finns något vi som klubb borde kunna göra.
Nucky: Här kryllade det av framtida hjältar, men tyvärr har agenter,snikna föräldrar, serietillhörigheten rubbat MoDo-balansen. Självklart borde talangerna stanna så länge dom utvecklas, men vill dom inte stanna så plockar vi in andra.
Nucky: Dagens ungdomar GenX har absolut 0 självinsikt eller tålamod. Uppfödda med snabba dopaminer vida data och telefon skärmar, man tror att man kan allt för att man läst det i en skolbok, uppfostrad och curlad att man är jätteduktig, kan bli vad man vill och det viktigaste är att delta.
I tonåren blir dom arroganta, vill dom springa före dom kan gå, saknar helt självinsikt och tror att dom är mycket bättre än vad dom egentligen är.
{9742}: Det är ju det, stunderna av lycka vid en seger, det är det som driver en tillbaka.
Det tråkigaste om LP drar är väl framförallt att mans ett fram emot en egen kille från stan som faktiskt varit ledande i laget. Ingen tvekan att han varit en ledande spelare i HA. Går han till SHL får man väl se vad som händer. Kan ju bli succé där också om han tagit stora kliv.