{9742}: Bäckis Bäckman, duger han. Spelade ju i det Alfredshem som blev till Modo... Enström ersätter jag med en gammal SM-vinnare, Jan Ericsson. Han lär ju vara bättre än den du kan skrapa ihop till sista backplatsen i Järved.
{9742}: Tar du bara kedjan är Järved bättre men tar du en hel femma där du skulle ställa t ex MoDos Foppa, Sundström, Victor Olofsson, Victor Hedman och Tobias Enström (nu har jag bara kollat elite prospect som visar var man spelat från 16 års ålder) mot din Järved-femma. Då skulle jag ranka kedjan som 2-1 till Järved och backparet 2-0 till MoDo, totalt 3-2 till MoDo.
{9742}: MoDo är störst, Puffe! Har mött Werner, Foppa, Näsan i alla sporter i Ö-vik. Heltokiga. Sparkade och slog på dem med innebandyklubban men de var som skogstokiga grävlingar. Bara körde vidare.
Jan-Erik : Förvisso, men från början var det diskussion om att Järved producerat spelare. Om man gör en förstafemma med spelare från moderklubben är Järved hyfsade. I världsklass, typ. Halifax är en stad på runt en halv miljon. Kanske alla spelare du nämner är från samma lokala klubb, vet ej, men då är dom före Järved.
Annars känns det som att Järved är i världsklass avseende spelare från moderklubbar, speciellt om man ser till upptagningsområdet. Övik är en liten stad, men en gigantisk hockeystad
Kanske Modo är tvåa , vilket ytterligare påvisar hur bra Övik är
{11009}: Kul med alla entusiastiska kommentarer! Jag skulle gissa att just den där historiken hjälper till att locka importer till MoDo också. Eller vad tror ni?
Framnäs: Scoutingen har utvecklats, det är inte längre så att vissa lag i samma utsträckning som förut har ett försprång för att de är extra bra på att scouta. Med all avancerad statistik och den noggrannhet som präglar scoutingen idag verkar det helt enkelt som att ordningen spelare draftas i mer tydligt visar deras potential. Men det är ju inte så att det är helt omöjligt att få en solid karriär för att ingen såg någon jättepotential när du var 17-18. Isåfall skulle de nog inte bry sig om ha så många rundor.
{9742}: Jag har inte detaljstuderat mer än länken med spelare från Halifax som jag bifogade. Hasse i all ära men något större avtryck i NHL gjorde han tyvärr inte under sina 4 år där. Där är ju en spelare som Cam Rusell med ungefär dubbelt så många NHL matcher av högre klass.
Jan-Erik : Älskar Milton, inställning och hans spel. Tycker dock att MoDo ska säga åt Modotalanger att sälja in och nämna klubben de spelar för i dagsläget. Kravbilden är tyvärr usel hos MoDo. Känns så slött. Fattar att killen är skitnöjd över Washington. Arbetsgivaren heter idag MoDo Hockey tills dess att han drar.
Jan-Erik : Snygg-Hasse är ju gjuten, men det är väl andra back-platsen man funderar på då. Men är alla från Halifax fostrade i samma klubb? Ser fortfarande Järved som laget man ska slå, när det gäller egna produkter :)
{9742}: Du har rätt i att CSKA är lite oklart. Där fick ju dessutom inte spelarna välja att spela för utan de hade väl inget val då regimen ville ha en och samma femma i samma lag för att gynna landslaget. Problemet med femman från Järved är väl backarna. i Halifax föddes också flera bra spelare, t ex Brad Marschand, Nathan MacKinnon, Sidney Crosby, Cam Russell och Glen Murray
Jan-Erik : Ju mer jag tänker på det, KB, i all ära, men en Järvedsfostrad förstafemma går inte av för hackor. Moskva, Toronto hit o dit, Järved är bäst i klassen
modomille: Va kul! Det blev Bäckström 2.0 som jag spådde. Jag kan ju hockey. Jag har legat och sovit efter måsattacken vid Diket tidigare idag, Kenttä släppte ut sina Rahimi-drönare som gav sig på min flint för att jag stört nattsömnen för alla Lövenförvärv sista 7 åren.
{9742}: Jämför du Järved med CSKA så tänker du inte på hur CSKA femman lekte hem Canada Cup 1981 med 8-1 mot Canada. Och Vm mot Sverige med 13-1. Du var ju med på den tiden, eller hur :-)
{11009}: Spelar egentligen ingen större roll i vilken ordning man väljs. Blev inte Zäta vald som sista spelare eller hur det var pga huserade i Allsvenskan? Slog sig ändå in i laget som precis vunnit Stanley Cup när han sen drog över. Blev typ direkt en ikon för Red Wings.
modomille: Ja, rankas man i slutet av förstarundan är det sällan till ens fördel att man är europeisk… Gästrin även hyllad av experterna i studion som sa att de hade honom i första. De lyfte att hans spel är felfritt och att han har fina ledaregenskaper. De tyckte att Washington gjort ett klockrent val
Majbrasan: ”Terrific pick again” ”Caps just cannot miss in a draft anymore, what a pick” ”Needed a great center prospect and got one, Well done” ”This is actually such a great pick” ”Yessssir! Mocked to go in the 1st” ”Wanted the caps to take him at 27 super stoked they got him at 37” ”Backstrom jr lets gooo” ”Cooked with this one” ” If Milton Gastrin is even half as successful as some of the other Swedes to come out of MoDo Hockey in Örnsköldsvik, #ALLCAPS will be delighted. Peter Forsberg, Markus Näslund, the Sedin twins, and Victor Hedman, among others, all hail from the Swedish home of hockey. 🇸🇪🇸🇪🇸🇪”
Från Hörnefors: ”Även att kunna köpa och sälja spelare utan spelarnas medgivande är helt sjukt.”
Det stämmer ju dock inte. Spelare som blir bortbytta och måste byta lag har redan skrivit på ett kontrakt där de har gett sitt medgivande till trejd enligt gällande regelverk.
Håller med om att draftsystemet är märkligt, men det är sånt som kan uppstå när en liga har monopol på de bästa spelarna.
Gavelo: Jag håller med och jag tycker att draft är helt sjuk. Att man kan tinga unga spelare och ha makt över deras val utan att behöva signa dom är en märklig människosyn. Även att kunna köpa och sälja spelare utan spelarnas medgivande är helt sjukt.
Från Hörnefors: Draften blir rätt tramsig, hemmasöner favoriseras alltid. Sen ska spelarna utvecklas fram tills dom är färdiga A-spelare vilket normalt tar några år så i Miltons fall har han absolut bästa förutsättningarna nu att slå sig in i Modo och redan i vinter bli en seniorspelare för att sedan om något år ta steget över och förhoppningsvis få en lång och framträdande karriär i NHL.