Knafus: Det börjar bli lite löjligt med att målvakter måste vara 2 meter långa för att vara bra. Henrik Lundqvist är 185 cm, Hellsten är 183 cm. Juuse Saros är 179 cm och gör det rätt bra får man väl säga.
Att skjuta högt är ju hemligheten på 99% av alla butterfly-målvakter så det handlar väl snarare om att han måste få mer självförtroende att skära av vinklarna samt att försvaret inte får släppa till lika öppna lägen.
Dundee: Det vore tjänstefel att inte satsa på Hallin, 3:e backpar bör han gå in på förutsatt att han fortsätter utvecklas från förra säsongen. Modo får inte fram bra backar och det var ett tag sedan nu (Wallinder) som vi fått fram en spelskicklig back och Hallin värderas nog högre än Wallinder när det begav sig så jag tror att inställningen för säsongen är att Hallin ska ha en plats i topp 6. Sen säger Hinken att Modo ska satsa mer på sina fina talanger så jag räknar med att Hermanos,Sundström och Hallin är givna i startuppställningen samt att man ska försöka ha plats för Falken och Gästrin junior 2.
Det är ett vågat spel men samtidigt är det dessa spelare som vi förhoppningsvis får tillbaka senare i karriären och som kan stabilisera oss eller rent av ta Sm guld i framtiden som 06/07.
Däremot borde vi fundera på om vi behöver spelare som Carlsson, Op, Bjerselius och Mattsson, kanske är bättre att faktiskt köra våra talanger få deras platser och sen fylla på med klass.
Offside-Lennart: Werner är bra men jag är ganska övertygad om att Hellsten är en felsatsning. Det var tydligt att höga skott var tufft för honom. Bra längs isen dock men när BIK listat ut det där med höjden så var det kört.
Ska man vara ett lag som är med där uppe samt sälja in en produkt till fans sponsorer osv. Så nog behöva det 3 backar av hög klass samt 4 forwards. Hallin är en 7e back han väger på tok för lätt. Och återigen ställ ett bra lag på isen direkt slipper man köpa grisen i säcken under säsongen.
För att ge Hallin en riktig chans att slå sig in på riktigt och få en trygg Berg bredvid sig.
Och så kommer det in en breddback under säsongen, någon som blir över från SHL kanske som kan gå in i ett backpar. Blir det träff på dom två nya så kan det bli bra.
Vet inte om det är Knights som står näst på tur hos juniorerna, men minns jag rätt har han spelat en hel del i landslaget.
Blake: förhoppningsvis så spenderar våran organisation det på rätt spelare denna säsong och gör något bra av säsongen som kommer ( vilket jag tvivlar på ) tror jag såg 2 matcher max förra året med HV71, för jag hade redan på känn att detta kommer gå åt pipan ;d
Blake: Bra. Med oss två går det inte att tjafsa. Vi begraver dem alla. Gillade att gräva och klippa gräs på Själevads kyrkogård. Faktiskt det bästa jobbet jag haft. Förvirrade unga själar. Ring chefen här och be om att få jobba. Bästa stället! Sedan är Kyrkan Själevad helt grym att ta hand om ungdomar. Resor, innebandy. Jag saknar detta så mycket. Tack för allt!
Bad_Brett: Funderar på att kontakta en trevlig snygg chef, Cecilia. Vi har haft intervju nyligen. Borde jag göra det eller ligga lågt. Kände att vi borde dela samma villa i Själevad och grogga på Mycklingsberget. Hur gör George nu..
Nu är ni bra jävla deppiga här i Boken, Modobodo kommer få sig ett starkt lag i år det är man nästan 100% säker på , samt ni också går in med 2 målvakter nu som ni kan lita på också, det gör mycket för tryggheten i laget
jonsson: Enkel förklaring. Han vill kunna sitta efter karriären och berätta för barnen hur han den där NHL liraren Hermansson dribblat upp honom på läktaren innan han satte trissan i krysset.
jonsson: Varför vill Hinken bara värva två backar? Har han inte lärt sig någonting? Vi måste ju för fan bygga upp en rejäl och robust backsida nu, alla andra seriösa klubbar gör så. Men Modo gör det aldrig
Costanza: Nu sa du ändå fel kompis... Det är ju Pikka som har varit på samma Pub (din hemmplan) som gäst. Men han fick först visa att han var värdig ett besök där. 3 mål i kryllan och man är kvalificerad.. Annars får man gå på samma sunkiga pub som Sunkiga Rundblad.
Haakana32: Skönt att flytta hem. Fan så mycket mer krogar i Övik nu. Chansar dock inte på taxi igen. Dök ju aldrig upp och jag skrek i luren. Fick ju gå hem till Själevad i lågskor en sommartorsdag. Blev kompis med en räv i Ås dock så det var värt det. Igelkotten vid Åkes ICA-hall fick mig att gå de sista svettiga stegen hem.
Skyll allt på tung mat Mamma Mia och att George aldrig fick spela. Jag hade hackat sönder alla backar och sen tryckt in trissan steenhårt för en vinst. Skaldjur på Näsans krog efter detta.
mattias - 74: Hossa var i Mora vid den tidigare lock-outen 2004. Ryan och Kopitar spelade där vid den senare lock-outen som bara varade en halv säsong. Samma säsong som vi tog in Alex Steen från nhl
Kopitar valde Mora då hans yngre bror spelade där den säsongen
Nucky: Fan vad MoDo pissade loss på topplagen i SHL med Pikka, Foppa, Näsan, Zucca. Ren förnedring i varje byte! Kanske därför George är avtrubbad gällande hockey. Redan sett allt..
Zource: Klokt. Tycker att vi alla ska slappna av gällande MoDo och succé. Lövarna jag snackat med nu i stan är väldigt lugna och vet inte riktigt vad SHL är. Som att vi alla bara landat och börjar andas igen. Skönt tycker jag.
Costanza: Känns bra med en finne i laget. Vi behöver alltid ha minst en finne. Nu vill jag ha in en galen östeurope i laget som lär Elton hur man sveper vodka!
Från Johan Svensson på expressens sillychatt ang Modo:
"Det finns. Bland annat har man bud på en nordamerikansk back, det finns en spelare från SHL man också budar på, och ytterligare en utländsk back. Men vi vill inte släppa ut saker som andra klubbar är med på. Hellre vänta till vi vet om att det blir av, eller att man är i slutfasen i en förhandling. Då bidrar man inte till saker som kan tolkas som ren ryktesspridning."
Blake: Du har så rätt. MoDo är störst i Hockeyvärlden. Ingen har huggit tillbaka i nåt forum. Inte ens internationellt där jag grisat runt. Det är ett bevis. MoDo är bäst!
Bad_Brett: Är MoDo smarta nu så bygger de om vår klubb där de bästa juniorerna i Världen kan lira A-lagshockey i fin miljö. Skit i SHL. Studsar vi upp så firar vi. Vi värvar de bästa tjeck å slovakerna. Sockrar lönerna så ögonen står ut. Sen plockar vi cash vid NHL-sign. Jag kan hockey!
Bad_Brett: sagt samma sak angående en trio spelare redan sen i höstas. Fick bara på käften om det och det lustiga är att jag fick höra om den här kärnan som dikterade villkoren från en person väldigt nära laget.
Sen att det kanske finns två stycken till som borde lämna / inte få förlängt är lite av en chansning. Dom kanske lyfter sig när vissa "stjärnor" är borta, eller så fortsätter dom på inslagen linje .
Costanza: Och Bad Brett fick rätt ännu en gång. Jag kritiserade Jeppes attityd tidigt, men fick höra att jag bedrev en häxjakt, att han hade skadebekymmer, att han "bryr sig så mycket om MoDo att det låser sig för honom" etc.
I slutändan visade det sig att ryktena var sanna och att hans kroppsspråk på isen faktiskt sammanfattar den han faktiskt är. Dvs dryg, arrogant och självupptagen.
Att skjuta högt är ju hemligheten på 99% av alla butterfly-målvakter så det handlar väl snarare om att han måste få mer självförtroende att skära av vinklarna samt att försvaret inte får släppa till lika öppna lägen.