1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 507411 inlägg · 4189 ämnen
« · 467041 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Varför blir det så här?
audiblegiraffe: Äh, hörröduru, sätt dig ner och håll tyst ...och släng ut tuggummit du tuggar på! ;)
Måste öva lite på att låta bestämd, då morgondagen är ett av tillfällena då min lämplighet som lärare avgörs.

För övrigt så är det då själva den att det ska vara så förbaskat svårt att lyckas vinna i Globen, eller mot DIF för den delen.

Sv: Varför blir det så här?
Paddan: Ok. Ankan var väl inte bäst idag. Men jag tycker han är riktigt bra ändå. Jämför alla dom där förbaskade tomtarna i TV4 och Kanal 5 så är det världsklass på Ankan. Så inte den tonen! :)

Calle Johansson är ett riktigt fynd, precis som han Niklas, vad han nu heter, som jag tycker är riktigt bra.

Sv: ZZZ-tråd

Sv: Varför blir det så här?
Lumber Jack: Jag är nog beredd att även låta Ankan få hamna på samma skräphög. Däremot så måste jag säga att jag verkligen gillar Calle Johansson som expertkommentator. Viss skillnad på honom och exempelvis Weiderstål som man kunde tro tog en tupplur mellan varje kommentar.

Bara att hoppas att skadan på Damgaard inte är alltför allvarlig.

Sv: Varför blir det så här?
Paddan: Eller axeln... Arne är helt slut som hockeykommentator. Kan ingen förpassa honom till samma skräphög som Lars-Gunnar Björklund befinner sig på. För allas bästa!

Sv: Varför blir det så här?
knaskamilla: Hmm, talades väl om en revbensskada på Damgaard i C+sändningen. Annars är väl prognosen fortsatt negativ vad gäller antalet Damgaardskott som överhuvudtaget träffar målet.

Sv: ZZZ-tråd
Poffa: Zz zzZ Zzz z zZZ zz

Sv: Varför blir det så här?
Poffa: Hellre ett Allsvenskt lag än ett i högklackat, ja.

Sv: ZZZ-tråd
Nä, bäst man går och lägger sig så man orkar upp i ottan för att slita som en hund för att rätta till andras fel.

Men jag skall köpa med mig en öl och dricka upp först, bara för att få till de riktigt fina:

ZZZzzzz ZZzzZ

Sv: Varför blir det så här?
Paddan:

Vad är prognosen på Damgaard?

Sv: Varför blir det så här?
knaskamilla: Äh, då kanske danskjävlarna i MoDo också skulle skärpa till sig. Självmål och alldeles för svaga revben, vad är det för sätt va? Dessutom ett målpass till Hasse Jonsson, fullkomligt onödigt. Nä, skärpning danskjävlar...och ni andra jävla typer i MoDo!

Sv: Varför blir det så här?
Frisco:

Hellre det än ett allsvenskt lag.

Sv: Varför blir det så här?
Poffa: Jag vill inte att Modo ska vara ett translag.

Sv: Varför blir det så här?
Poffa:

Det var säkert en dansk pilot på MoDos plan till Sthlm idag också...

Äh. Om Foppa skulle vara skadad i fem-sex matcher skulle de nog skärpa till sig. Inte danskjävlarna, alltså.

Sv: Varför blir det så här?
knaskamilla:

Tyvärr är ABB inte danskjävlarna. Danskjävlarna är de som köpt anläggningen av oss. De har ingen koll och de få gånger de verkligen har det så försöker de förklara med en tubsock nerstoppad i käften.

Sv: Varför blir det så här?
Poffa:

Danskjävlar.

Sv: Varför blir det så här?
Frisco:

Varför inte då? Behöver vi fler isprimadonnor?

Nä, kolla på spelare som Knuble, Boyle, Turco och grabbarna. Spelare som inte är nöjda med att få spela hockey hemmavid, utan som verkligen spelar för att vinna och för att göra sitt bästa. Mer sådana i MODO så slipper vi sånt här.

Sv: Varför blir det så här?
knaskamilla:

Om ABB inte kan göra sitt jobb rätt, så blir jag lidande och därför fick jag åka ner igen till Linköping. Först med tanken på att få komma hem med 23-kärran i kväll, men tji fick jag. Nä, kvar i Linköping till onsdag (om jag har tur, annars blir det längre) och jobbi en iskall lokal på grund av att andra gjort fel.

Nää, ja ä inte bitter...

Sv: Varför blir det så här?
Poffa: >>>Ett par transatlanter med lite jävlar anamma

Nej.

Sv: Varför blir det så här?
Poffa:

Hmm. Borde du inte vara hemma från Linköping för ett tag sen?

Sv: Varför blir det så här?
Poffa: Adam Foote, det vore mumma!

Sv: Varför blir det så här?
För att svara på frågan i rubriken:

Det blir så här då vi har en person i båset (inte idag dock) som inte får ut det bästa i laget. Så här blir det också då vi har en person i båset (inte hela matchen dock) som är jättebra men trots det får stå åt sidan för en NHL-målvakt på dekis. Rejält på dekis. Även om man tydligen inte kan lasta denne för förlusten i kväll.

En person bör avgå, en annan bör få mer chanser och ett par spelare borde värvas. Ett par transatlanter med lite jävlar anamma och med en önskan om att få spela för äran, inte för att glida omkring som vissa av hemvändarna gör nu.

Tack för mig.

P.S. Linköping är en görtråkig stad. D.S

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
audiblegiraffe: Äh, jag har ångrat mig...jag skyller allt på de fruktansvärt fula diarréfärgade kavajerna som tränarna har på sig i båset. Dessutom så verkar det ju heller inte som att det är någon direkt fighterinställning i avbytarbåset, utan där hängs det bara med huvudena och suckas djupt, tungt och länge. Möjligtvis att man tittar lite bistert genom luggen och skrapar lite försiktigt med foten i båsgolvet.

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
Paddan: Tja. Visserligen. Men jag tycker verkligen inte Lärking har nåt med den här förlusten att göra. Något är uppenbarligen fel i MODOs lag eftersom det saknas inställning. Det känns bara löjligt att se Janne Öberg försöka hålla i pucken i foppamanér för att slå en passning han inte ens vet finns.

Sen har vi dåliga backar. Vi hade behövt ett par klassbackar istället för dussinlirare

Timander är 6e el 7e back i NHL och Pierre Hedin platsar inte ens. Och de ska väl vara två bästa tillsammans med "Hans the horrible" som Pittsburgh fansen så fint kallade honom. Timander förstår jag uppenbarligen inte varför han får så mycket istid i powerplay eftersom han saknar spelsinne.

Sv: Varför blir det så här?
Salle: Wennerberg borde det väl gå att ta tillbaka så fort transferfönstret öppnar igen, om jag inte minns fel.

PP-spelet blir som vanligt näst intill stillastående och väldigt omständigt. Dessutom verkar det som att spelarna vågar kliva fram på mål först när pucken inte är i närheten, av någon märklig anledning.

Sv: Varför blir det så här?
Salle:
Glöm inte pilotjäveln..

Sv: Varför blir det så här?
Salle:

Jag gissar på att Foppa är en stor del av det hela. Samma fenomen som när Svarten och Salle kom hem, mao. Fast det går ju inte att komma ifrån att försvaret är jävligt rörigt alldeles för ofta...fel backpar?

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
Paddan:

Men. Då borde det väl vara tre mål som är Lärkings fel? Alltså spelade vi egentligen oavgjort i den här matchen.

Varför blir det så här?
Vi pratade tidigare i afton om "skylla på". Ibland är det enkelt att visa på vad som är fel men när det gäller säsongens MoDo kan inte jag hitta nåt enkel förklaring.

Vissa säger Salo, vissa Kent, andra har sagt backarna. Nån match var det inställningen, och en annan domaren. Spelsystemet eller brist på detsamma och powerplay har nämnts. Ja till och med busschauffören har fått nån känga. :-)

Det ända "alla" är överens om är att någontiong inte stämmer. Nu tar jag inte bara upp detta pga av plattmatchen (läs 2:a perioden) mot Djurgården utan för att jag faktiskt är orolig och konfunderad.

Här är några av mina personliga åsikter.
* Jag är ingen fan av att "sparka tränare"-fenomenet men jag tycker inte Kent & Melinder verkar funka tillsammans med detta laget. Det behövs nån som á la Bäckis kan ryta till för att väcka och även berömma spelare.
* Powerplay tycker jag skall vara snabbt rörligt och mycket avslut från backplats. Dessutom måste man ha nån spelare som vågar och kan stå framför mål. Skola om Wennerberg (när kan vi ta tillbaka honom förresten) till en Holma vetja.
* Vi måste alltid arbeta hockey trots att vi har lirare som Foppa och Twinsen. Och detta måste vi göra från första nedsläpp.
* Steen har inte visat sitt rätta jag minst sagt. Tycker dock det är fel att ha honom tillsammans med Sedinarna. Han behöver tunga snabba spelare som går rakt på mål (Salle?) runt sig tycker jag.

Finns fler punkter men det får vara nog för denna gång.

Kommentera och komplettera gärna.

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
knaskamilla: Tja, det kan man ju tycka. Men det är ju, som floskeln lyder, domarn som dömer.

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
Paddan:

Hmm. Ska det inte vara utvisning då?

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
knaskamilla: Salo blir omkulldragen av DIF-spelaren som kliver in vid ena stolpen. Därför som Thoresen, eller vem det nu var, så enkelt kan lägga in pucken.

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
Kan någon som såg matchen tala om vad som hände vid 3-1-målet? Ramlade Salo omkull bara sådär, liksom?

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
knaskamilla: Vilken underbar match, Zakke fick ju hålla nollan i Globen! Dessutom måste jag säga att Lärking är en riktigt sympatisk kille...

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
AM:

Pilotjävel.

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
knaskamilla: Jag tror att dom flög, så ska vi skylla på nån så är det piloten.

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
AM:

Har vi slutat skylla på busschauffören?

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
mok: Är det inte sant så säg.

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
Salle: Ja, vi förtränger att MoDos backar är ute o cyklar.

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
AM: Utan 4-1 så hade det aldrig blivit 5-1. Den hade nog platsat på Aftonbladets floskeltoppen :)

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
AM: Vi gör det enkelt för oss och skyller alla målen på Lärking. ;-)

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
Salle: Utan 4-1 hade det aldrig blivit 5-1, så två mål är lärkings fel...

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
rättelse: självkart heter pp-tränare B.Drövligt och inget annat

Sv: Niklas Andersson
mok: Kalle Andersson. Nej, det var mest ett busfrö i filmerna. Jag ångrar mig förresten. Det var någon annan som sa så där om Nicklas. En tikare.

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
knaskamilla: Jag anklagar Lärking för ett av målen iallafall. Solklarare tripping på Weinis i anfallzon går det väl inte att hitta. Om Lärking blåst där hade aldrig Ekman(-jäveln) kommit fri, Salo räddat, drällt returen och en framstörtande DIFis kunnat hänga in den.

Sen har MoDo som vanligt haft B.Rövligt som pp-tränare igen. När dom får 5mot3 så drar dom ner pucktempot till INGENTING och krymper spelet så DIF stillastående kan täcka alla passningsvägar och några till...

Sen önskar jag nog att Turco hade stått trots allt. Bjurling hade flytet här i 2:a perioden.

Sv: Niklas Andersson
NuMo: Så vem e världen bästa spelare då. Trodde helt klart på andersson i år :)

Sv: Djurgården - MoDo 6/12 2004
knaskamilla:
Du verkar inte missa något då, med MoDo ögon sett :-)

Sv: Niklas Andersson
mok: Jag var dumdmillidum. Fast året innan sa jag att han var världens bästa spelare, det visade sig vara ännu längre från sanningen. Så jag bättrade mig i år.

Sv: Niklas Andersson
NuMo: Hehe mycket storartat av dej måste jag säga :)

Sv: Niklas Andersson
mok: För att få slut på det resonemanget så tar jag på mig det. Jag ångrar mig djupt.

« · 467041 · »

Välkommen att skriva i Modos gästbok. 

Trivselregler 

Hockeysnacks regler

  • 0x40-ikoskarshamnlogosvg.png Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
    Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)
Sidan sköts av: NuMo Tarasov KB