1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 545227 inlägg · 4159 ämnen

« · 1757518 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season
{7225}: Ja det vore intressant att se en beräkning på det scenariot. Hoppas kommunen har all info det behöver för att seriöst räkna på detta. Kommunen har ju viss erfarenhet från att driva Kempis.

Arenan verkar kosta 15 mille att driva. Köpeskillingen borde ju bli ganska hög samt att kommunen får ett lån på halsen som de skall amortera och betala ränta på.

Intäkterna på arenan kommer främst från MoDo, jag tror att om Ö-vik hade haft andra elit-lag, typ i handboll eller basket, så hade det kanske varit mer intressant för dem.

Nja, jag tror detta inte kommer att hända, iallafall inte på ett kontrollerat sätt. Isåfall mer som ett efterspel på en rekonstruktion.

Sv: Silly Season
WarEvryPractice: Är det inte en bättre affär för Kommunen att ta över Arenan än att betaka 27 mille om året till Modo?

Sv: Silly Season
{7536}:
Att omförhandla lånen och minska amorteringstakten är ju de MoDo försöker göra. Och visst, på kort sikt, kanske det är de bästa för MoDo.

Jag skrev dock det jag tror är bäst ur kommunens synvinkel. De förväntas pytsa in 27 mille i år. Förmodligen samma nästa år. För kommunens del är det bästa om dessa pengar går till att förbättra MoDos ekonomi på lång sikt och inte förbättra spelet på kort sikt.

Lyckas MoDo få hjälp från lokala företag och privatpersoner så skulle man kunna amortera bort stora delar av lånet. Kanske tom byta långivare till några som är lite mer välvilliga. Jag kanske är naiv, jag är ingen ekonom, men det känns inte bra om vi ska göda någon bank med räntor fram till 2041. Räntorna kommer att stiga. Jag ser bara att man nu skjuter problemen på framtiden. Men men jag har ingen insyn i lånen.

Visst kan den höga höga amorteringstakten vara ett svepskäl. Jag tänkte tanken själv, men om du kollar boksluten så har Modo amorterat stora summor tidigare år och detta var knappast "frivilligt". Så påståendet är inte taget ur luften.

Tror som KomIgenNu att mer ideellt arbete är ett måste. Samtidigt kanske inte detta är högsta prioritet för kommunen. MoDo är ju en hyffsad stor arbetsgivare Ö-viks mått mätt.

Sv: Silly Season
Monno: Att satsa på juniorer och inte värva för pengar man behöver för att överleva anser jag är sunt. Visst, man får ett dåligt allsvenskt lag på isen vilket inte har varit kul att bevittna men det visar ju att man lärt sig något iaf.

Sv: Silly Season
Jåkkinen:
Kan hålla med dig, tkr själv det är onödigt att ta exv 2 try out spelare när man samtidigt behöver 11 mille extra. Jag har själv inga synpunkter på exv Timrå/Leksand mfl, utan det är tufft för många.

Sv: Silly Season
{7536}: Vad jag hört är att många runtomkring laget har haft alldeles för bra betalt. Med den nya vdn (och interimslösningen Janne) har man tydligen gått hårt åt på den biten nu. Ordentligt hårt. Där är jag inte så orolig.

Om arenan med allt kostar 25M, kan man förstå att den är snudd på omöjlig att bära i allsvenskan.

Sv: Silly Season
Monno: Kloka ord!

Sv: Silly Season
WarEvryPractice: Varför inte bara omförhandla lånen och minska amorteringstakten då det nu tydligen är amorteringarna som är problemet. Ingen bank lever på att lånen betalas tillbaka utan det är ränteintäckterna bankerna gör sina vinster på. Förläng lånetiden med tex 5 år och dra ner på amorteringen så är problemet löst.
Känns spontant som att amorteringen är ett svepskäl till att förklara likviditetsproblemet när det i själva verket är en för stor kostym MoDo har och som man av känslomässiga skäl har svårt att minska.
Från det ena till det andra....hur gick det med det där museet kommunen skänkte pengar till men som gick till spelarköp istället, vart det något till sist?

Sv: Silly Season
KomIgenNu: Modo kommer till HA efter 30år i SHL.
Och då förväntar sig supportrar till vana Allsvenskan lag (som haft enorma ekonomiska problem) att Modo ska anpassa hela sin ekonomi på 1år?

Sen så ja, jag tror inte Modo är ett dugg kostnadseffektiva. Och jag är rädd att man likt Leksand, Timrå, Löven m.fl. kommer lära sig den hårda vägen.

Nu har man räknat med att man behöver ett kommunstöd för att överleva med arenan i Hockeyallsvenskan. Vilket man säkert kommer få.
Men jag hoppas verkligen att kommunen ställer rejäla krav på framförallt transparens. Men även att man nyttjar arenan med allt vad det innebär.

Men det funkar väl som vanligt. Modo får en jäkla massa pengar utan krav på motprestation. Sen står vi där med Nagy och Bartecko i februari och undrar hur modo kan gå back.

Sen köper jag helt att Modo inte kör med J20 som supportrarna till andra lag vill att vi ska göra. Man satsar ändå för att ha en chans att gå upp igen.
Klart vi skulle kunna göra en hel reboot som Timrå med mest juniorer. Men då finns ju en stor risk att det blir div 1. Inte direkt så Timrå var aslångt ifrån.

Sv: Silly Season
WarEvryPractice: Jo, jag har läst årsredovisningarna. Det man kan säga är att, i HA är det så mycket mer ideellt arbete så man kan inte avlöna för mycket folk. Se på Timrå för något år sedan då de hade problem, de hade skulder till väldigt mycket personal. Att avlöna parkeringsvakter, publikvärdar etc etc är ruskigt svårt i HA och om det är det man har tänkt sig framöver, ja, då kommer troligen problemen också. Ca 100 anställda ifjol inklusive lag. Jag jämför återigen med löven men där gäller ca 35-40. I övrigt så förstår jag ditt resonemang, jag brukar själv käka på restaurangen och den är bra. Överlåtelse av arenan kan mycket väl bli aktuellt, jag vill minnas att då den byggdes så budgeterade man med 80% hockey där och 20% övrigt, till skillnad från Malmö som hade 70% övrigt och 30% hockey budgeterat. Att äga sin arena är tufft...Och ja, till slut står man där med kommunen som "sista utpost", men, vad säger de?!

Sv: Silly Season
WarEvryPractice:

Fast sen är det ju bra stor skillnad på vad man vill och vad man måste, och hur mycket dom än vill driva arenan själv kan det ju komma till en gräns när dom måste hitta en ny ägare även om dom inte vill.

Sv: Silly Season
KomIgenNu:
Angående personalkostnader på ca 48 milj kommande säsong:

Ja, MoDo har en rätt stor kostym. Enligt bokslutet har MoDo runt 100 anställda. Spelarna och tränarna är iofs då inräknade. Jag kan inte läsa sådana där finansiella redovisningar, men jag får det till att personalkostnader som inte tillhör sporten är en bra bit över 30 mille.

Å andra sidan vet jag vet inte om det är möjligt att småskaligt driva en sådandär arena.

Spelarbudgetten verkar vara iallafall vara runt 12 mille. Inga astronomiska summor i sammanhanget. Jämför tex med att ledningen budgeterar med amortera 13,5 miljoner nästa säsong.


Angående att Björklöven omsätter 30 mille:

Restaurangen omsätter mer än 25 mille och den verksamheten går väl bra. Folk käkar lunch där och kommer nog fortsätta med det. Modo budgeterar med nästan 15 mille i intäkter från logerna. Så Restaurang och loger omsätter då mer än hela Björklöven. Så det där blir lite som att jämföra äpplen och päron.



MoDo har haft noll-marginaler i sin budget. Och så verkar det fortsätta, man är ju på minus om man inte får driftsstöd.

Så hur ska vi komma ur detta?

Hägglund på ÖA tror att MoDo kommer att överlåta arenan till kommunen. Jag tror inte på det och det förnekar ju Strinnholm att man vill också.

Tajmingen för en nyemssion av aktier känns sådär. MoDo behöver nog vinna lite matcher innan det är möjligt. :)

Återstår hjälp från kommunen. Vad är det bästa ur kommunens synvinkel? Vore ju lite trist och osmart om det inte hjälpte MoDo överhuvudtaget. Samtidigt känns det där driftstödet på 11,8 miljoner inte heller bra. Om MoDo får det kommer man då plötsligt att presentera budgeter med marginaler? Det känns inte som det kommer att bli någon skillnad i beteendet.

Magkänslan är att det bästa kommunen kan göra är att hjälpa MoDo att amortera av lånet på arenan. Visst det är väldigt stora summor, men att få bort de aggressiva delarna av lånet skulle ju lösa problemet.

Frågan är vad kommunen skall få i gengäld? En affär måste ju vara win-win. Kanske att MoDo skall ta ett ännu större ansvar att utbilda ungdomar. Breddtänk, nya isbanor i byarna, lära för livet,alla barn får vara med. Hjälpa småklubbarna i hela Ångermanland, sjöis osv.

Men "utbilda ungdomar" kan ju också bli flummigt att kravställa så det är enklare att lära från de andra dvs reklamplatser för Övikshem och Öviksenergi...


Fler förslag?

Sv: Silly Season
{7225}: En "stängning" av SHL tror jag är förödande för Svensk hockey. Det skulle ta bort breddverksamheten för vilket incitament skulle finnas hos övriga icke SHL klubbar att bedriva verksamhet utan risktagande!. Håller dock med att något måste göras även fast de två sista åren bevisat motsatsen! Nu kommer möjligheten att finnas på bekostnad för LIF, KHK och RBK men vi ser också att man förmodligen måste upp på spelartruppskostnader som ett fåtal allsvenska klubbar kan ha med div kommunala stöd. Hursomhelst, något måste göras eller så ska det gå ett antal år till för att utvärdera den "nya" modellen med direktkval!

Sv: Silly Season
Tarasov: Timrå är ingen lysande måttstock när det gäller ekonomi sett till hur det sett ut. Men, sen vi ramlade ur så kan man väl inte påstå att det inte jobbas hårt på ekonomin? Vi har inte satsat på spelartruppen direkt, ligger rätt långt ner på den tabellen skulle jag tro. Mycke besparingar osv o ändå gick vi back. Svår ekvation det där, presterar laget dåligt så uteblir publiken och utan publik mindre cash. Vad ligger eran trupp på i år? Kunde man lägga mindre pengar på den och få pengar över till annat? Försöker inte provocera, bara diskutera.

Sv: Silly Season
Sawchuk: Man kan ju faktiskt börja ifrågasätt rimligheten i att ha upp och nedflyttning mellan SHL och Allsvenskan helt baserad på sportsliga prestationer.
Skillnaderna rent ekonomiskt mellan ligorna är astronomisk och för de som åker ur är det mer eller mindre undergång som väntar.
visst en stängning av SHL är trisst ur sportsligt perspektiv men alla dessa exempel på vad som händer med klubbar när de åker ur är för tragiska.
Någonting måste göras men jag vet inte riktigt vad.

Sv: Silly Season
Tarasov: Var väl rätt många som tyckte det var bra för Modo att börja om i Allsvenskan och bygga nytt. Dom kan ju betala...

Sv: Silly Season
KulltorpsOlli:
Timrå har väl heller inte visat att man haft den kunskapen....

Sv: Silly Season
Signature: Hade man gjort som man sagt och satsat på "grannens grabb" i år så kanske man inte backat 10-15 miljoner i budgeten..?

Sv: Silly Season
{5647}: Jag gnäller inte (för du syftar förmodligen på mig) men Leksingar har fått tagit mycket kritik (kanske oförtjänt) för att man var med i UG. När andra föreningar blir synade så vill man också belysa det i ett rättvisetänk. För en utomstående skulle man kunna hävda att Modo inte har råd med den trupp man har i dagsläget om man behöver 15+12 miljoner.

Sv: Silly Season
{7810}: Rätta munnen efter matsäcken är det som håller. Det har Timrå fått lära sig den hårda vägen.
Modo har dock inte visat sig ha den kunskapen hittills.

Sv: Silly Season
{5647}: Problemet med Modos ekonomi är ju att man inte skött den på 9år. Ända sedan Modo tog SM guld så har ekonomin varit ett sjunkande skepp. Allmosor från gamla spelare, kommunen mm har redan räddar dem ett otaliga ggr.
Företaget Modo går inte runt, och det är inte pga allsvenskt spel.

Sv: Silly Season
KomIgenNu: Nej, givetvis köper inte kommuner istider om inte laget äger arenan, men det finns massor av andra sätt att direkt eller indirekt sponsra laget i fråga. Det är mycket infrastrukturkostnader, trottoarkanter, styrketräningshall, osv. Skellefteå anväder sitt Skellefteå kraft, men då är det sponsring och inte stöd osv.

Jag tror ingen utomstående egentligen har fullständig kontroll...

Sv: Silly Season
{5647}: Ett tillägg, köper istider gör man av föreningar som äger sin egen arena vilket nästan är ingen.
Kommunen betalar inte till föreningar som inte äger sin arena för de äger inte istiderna.

Sv: Silly Season
{5647}: Jag skrev ju just det, att Rögle räknade in arenan men med en omsättning på 30 milj mindre än vad Modo räknar med så det är ju en rätt relevant jämförelse?! Att man tänker sig ha enbart personalkostnader på ca 48 milj kommande säsong kan jämföras med löven som har en totalomsättning på ca 30 milj, bara där får en att fundera över hur man tänker. Det är om man läser siffrorna Modos personalkostnader som är den stora kostnaden, inte arenan. Men, med det sagt, att äga sin arena är inte lönsamt för någon har det visat sig genom åren.

Sv: Silly Season
{5647}:
Då man sagt att sponsorer ligger kvar el ökat så blir det minst 50 m till nästa säsong.

Sv: Silly Season
KomIgenNu: Men räknar man arenan i omsättningen så blir det inte riktigt relevant som jämförelse. Evenemang och luncher genererar mycket omsättning.

Det är ju arenan som kostar. Utan den hade vi väl inte haft guld 2007, men det är den som drar ned oss nu. Sedan är de 15 miljonerna inte bara bidrag, utan också att kommunen köper istider. Förtäckt bidrag, javisst, men så jobbar alla lag/kommuner. Möjligen med undantag för Stockholmslagen.

Sedan kan jag köpa det mesta, men när leksingar gnäller på kommunala bidrag blir det rätt mycket att kasta sten i glashus.

Sv: Silly Season
KomIgenNu: Japp det är det jag menar..

Sv: Silly Season
Tarasov: Håller med, öppenhet med skattemedel borde vara ett redovisningskrav mot skattebetalarna. Tycker ca 15 mille i bidrag till Modo var ganska saftigt när dom var i SHL!

Sv: Silly Season
ghostie: 11,7msek / ca 5000 medlemmar = 2340 SEK. En Överkomlig summa för de flesta? Vore fair IMO.

Sv: Silly Season
{7810}: Jo, det är väl så men, om inte minnet sviker mig så är Rögle den förening som haft högst budget i HA och den var på ca 70 milj, då var det inklusive arenan. Så att ligga runt 100 som man nu tror och tänker i Modo är, ja, det kan leda käpprätt åt fel håll.

Sv: Silly Season
{7810}:
Det är väl det de jobbar med i nuläget.

Sv: Silly Season
Tarasov: Den enda långsiktiga hållbara lösningen är en stabil budget. Vilket man får om man får in pengar!

Våran arena lär väl vara dyrast i HA med.

Sv: Silly Season
{7810}:
Förr eller senare blir det, men man kanske hittar en långsiktigt hållbar lösning

Sv: Silly Season
KulltorpsOlli:
Jag har väl egentligen inga synpunker på hur en kommun väljer att använda sina pengar. Att man väljer att lägga dessa pengar på en klubb som bedriver hockeyverksamhet som fyller en funktion för kommunens invånare kan väl vara ok.

Sv: Silly Season
Tarasov: Så är det, så är det alltid att ingen vill laget i deras kommun, län, stad, hjärta ska gå i KK. Men alltså att bara mata in miljoner funkar inte för en bank, kommun eller privatperson i längden. Till slut måste man inse att det inte håller.

Jag tror inte ens Foppa skulle vilja mata in pengar utan han kommer inse att det helt enkelt bara inte funkar.

Får ett företag, oavsett vilket, inte in pengar eller klarar av att stå på egna ben så slutar det ALLTID i KK.. Tyvärr.

Sen är det väl bara hoppas vi tar oss upp i SHL inom snar framtid!

För det säger sig själv, med dessa pengar vi blir av med i och med degraderingen och vi knappt klarade oss med dom pengarna i SHL så ÄR det tufft. Titta egentligen bara på alla lag i hela HA.

Sv: Silly Season
KulltorpsOlli:
Det är ju naturligtvis att föredra att man klarar sig utan kommunala pengar. Men det flesta klubbar får någon form av kommunalt stöd, eller "dopar" så länge det sker med öppen redovisning så tkr jag det är ok

Sv: Silly Season
ghostie: Leksands gatsten känns som en stenkula jämfört med Modos kommunala doping...Är det ok att som förening få nästan 30 miljoner per säsong av kommunen????

Sv: Silly Season
{7810}:
För det första tycker jag det låter lite dumt och säga så, lite olika anledningar. Bla pressen man sätter på spelarna. Sedan gillar jag inte "vi ger upp mentaliteten" det signalerar. Det hade räckt att säga "det blir tufft." Skrivet med all respekt för CG( som jag tycker gjorde ett bra jobb), samt att uttalandet kan ha förekommit som ett slutresonemang i en lång diskussion.

Den främsta anledningen till jag inte tror att Modo går i kk, är att ingen vill det. Banken som lånat ut pengar vill det inte, kommunen vill det inte, är ganska säker på att en överväldigande majoritet av ortsbefolkningen inte vill det.

Dessutom verkar det som om det är amorteringar på lån som är problemet. Normalt brukar banker vara nöjda om de får in räntan.

För intrycket av att det dessutom inte är akut utan att man är ute i förväg. Det värsta motparter/leverantörer/ kunder etc vet är om man "öh asså problem med pengar vettu.... Kan vi skjuta på det annars går jag i konkurs nästa månad..."

Däremot möts man med rätt god förståelse om man är ut i god tid.... "Vet ni det är tufft för oss nu, kan vi dela upp betalningen osv"

Markusson kommer han från Markusson familjen som drivit en del bolag i övikstrakten? Har fått ett mkt gott intryck av dem.

Sv: Silly Season
Tarasov: Happ och varför då? Charlotte själv sa Modo inte överlever mer än 2 år i AS. Dom behövde kommunbidrag i SHL och behöver mer nu. Alltså ser jag det som att om vi inte får bidrag så kommer det inte att funka ekonomiskt. Eller behöver dom bidrag för skojs skull?

Sv: Silly Season
Monno: Förmodligen så har Modo pejlat läget ned sossarna innan de lade en budget med ett negativt utfall på 11 mille.

Sv: Silly Season
{7225}: Ja fast bra många hos oppositionen är väldigt modo vänliga också.
Allt gnäll på bidrag till modo är mer en sak för att det ska klagas på de som styr. När det sen röstas håller alla med...
Klassiker i denna stad.

Sv: Silly Season
Monno: Jo det löser sig nog men det har ju muttrats en del tidigare och då spelade Modo i SHL. Vissa inom Oppositionen lär se sin chans att sätta käpparna i hjulet för detta kan jag tänka.

Sv: Silly Season
{7225}: Jag tror nog man får bidrag även denna gång. Dock möjligtvis om man är smart skriver kommunen årliga avtal. Samt ser till att ställa rejäla krav själv.
Även kommunpamparna är Modoiter. Inte bara vi forum muppar. På gott och ont.
Jag älskar Modo. Men det är ju såklart helt åt helvette att någon som aldrig i sitt liv brytt sig om Modo ska sponsra dom med skattepengar.
Men det är ju tyvärr så det funkar i de flesta små ställen med elitlag.

Sv: Silly Season
{7810}:
Det är jag helt säker på att det inte är...

Sv: Silly Season
Oj, var vi så illa ute. Får vi alltså inte bidraget, och vi inte går upp i år eller nästa så är det förmodligen adjö då med Modo antar jag?

Sv: Silly Season
ghostie: Denna gång kan det bli svårare att få igenom bidragen tror jag. Tidigare argument om hur mycket det betyder för Örnsköldsvik med ett lag i SHL är borta men samtidigt finns kanske inget val. Säger kommunen nej så lär de få ta över en Arena som kostar mer än 11 mille per år.

Sv: Silly Season
ghostie:
Bra att de är öppna och ute i god tid.

Sv: Silly Season
Öberg verkar avsluta karriären. Trist för oss men för hans egen skull var det nog dags. Nästa smäll hade kunnat bli ödesdiger.

Sv: Silly Season
Nu får vi se om kommunen är sugna på att delta i återväxten...

Sv: Silly Season
modomille:
Det har jag ingen aning om, men visst kan man gå och kolla på träningarna. De är offentligt anslagna

« · 1757518 · »