Hög nivå idag, hade kunnat vara några utvisningar åt bägge håll.
Men gillar detta då det blir fart och känslor i matchen och framförallt är det lika för lagen, hoppas bara domaren orkar hålla detta i 60 minuter. Blir roligare matcher att se på.
Rytter: Nä det är ju aldrig bra såklart, sen kommer det komma matcher då man parkerat i anfallzonen men inte får in pucken och mitt i allt så får det andra laget en slumppuck och gör mål. MEN som sagt 50 min kvar att vända detta
Sawchuk: I princip bör vi kunna komma ner på 2 månader, anslut i mitten på feb kom igång med en 7-8 matcher under grundserien och så avslutar vi med playoff.
Vita Hästen ikväll, har inte vunnit under ordinarie tid på hemmaplan än trots 5 försök --> 4 oavgjorda och 1 förlust. Sämst puck possession i HA, näst sämst PP. Tror dock på en jämn kamp ikväll och tippar Modoseger med 3-4.
Heyerdal: Det kommentatorn och du missat är att det finns ett mörkertal. Hur många matcher har varit oavgjorda? Karlskrona var oavgjord efter första och samma sak mot AIK har jag för mig. Då har vi inte förlorat 50%...
{5647}: ja som kommentatorn under Västeråsmatchen- "starkt av Vik att vinna förstaperioden mot Modo då de är väldigt starka där Modo vinner hela 50% av förstaperioderna" ....sen kallade han Jonsson för Johansson vilket iofs är ok men att även speakern i Fjällräven sa Johansson är sämre, jaja som sagt så förlorat de hälften av förstaperioderna ;)
Sawchuk: Sedinarna blev intervjuade av SVT i samband med cykelvasan och om jag inte missminner mig helt så svarade de på frågan Vad händer nu? att de skulle åka tillbaka till Kanada för att komma hem igen och fira jul och "sen får vi se vad som händer"
{5647}: Kan dackell hålla sig kring 90% så tror jag man kör på honom. Jägbring skulle vara kul att se för det är en junior. I övrigt så känns det som nej, möjligtvis honken då, men inte detta skede.
{8384}: Jag kan reta mig kopiöst kring hur media inte verkar förstå det där med sannolikhet. Nu listar MittMedia fem möjliga målvakter och sätter sannolikhet/betyg på hur troliga de är. Sammantaget blir det 10/5, dvs procentuellt sett så måste vi nog värva två målvakter.
Kan man inte bara kolla betygsättningen och räkna ut en procent. Idag var det Jägbring 2/5, Dackell 5/5.... Då blir det rätt lätt Jägbring 20%, Dackell 50%...
Nu blev det extra lätt då deras sannolikheter blev just 10, men oavsett är det faktiskt riktigt enkelt att presentera data på ett vettigt sätt. Är man helt enkelt för usla på matte?
Sawchuk: Jag tänker den tanken ganska ofta. Inte bara för MoDos skull, för jag tror att vi kan ha en chans ändå, men för att det hade varit en sådan perfekt avslutning på karriärerna att vara med och "rädda" MoDo, lite som de kom till VM 2013 och var grädden på moset.
Såg "inför matchen" nyss på modo channel. Man börjar få en riktigt bra feeling på modo i år! Kämpa på såhär så kan detta bli något riktigt bra!😀 vilja förbättras hela tiden! Verkar vara ett skönt go i laget.
Amitiel: Jag skiter egentligen i vilket sätt de använder för att vinna, men visst fasen vore det skönt att se dem verkligen spela ut och inte göra det minsta möjliga. Typ att inte börja spela förrän man ligger under med ett par mål.
Monno: Jag tycker att Sedinarna kan göra en kort comeback efter jul. Ge 4 månader till Modo. Dom skulle såklart fortfarande vara bäst i Sverige. ( Läs det som en rolig, inte realistisk tanke )
Gavelo: Man bör iaf föra en diskussion, det hela kan underlättas av Las Vegas äger rättigheterna. Bör kanske vägas vem som får offras för en plats åt honom. I nuläget ser linorna ut som följer Karla - Jellvert - Wernblom Bör kunna bli vår förstalina JE - JJ - Hagge Behöver mer fart men ändå ok Björka - Hägg - Sylwande 0.3 ton betong bör man försöka hålla fast vid
Karlström - VÖ - OP
På skadelistan/utan KJ/TW kan man addera Lucas så blir det kanske på bekostnad av OP, tror faktiskt att OP kan bli mkt bra för oss över tid. Men i nuläget värderar jag en möjlighet till en SHL-plats högt så satsa om det öppnas upp en möjlighet.
modomille: Vi ska nog vara försiktiga med att ens andas SHL-lag än så länge, men om man tänker sig på hur kort tid vi gått från ett lag utanför slutspel till ett som faktiskt kan slåss om topp tre. Då kanske man kan tänka sig när Björn fått laget att spela 400% fler matcher än vi gjort hittills i serien.
Då tror jag han faktiskt fått ordning på ungtupparna...
Confusius: Ja vi måste spela bättre om vi ska kunna utmana ett SHL lag, sådana chanser vi har bjudit lag hittils på kommer ett SHL lag att göra mål på.
Robin Ztorken L: Och just dom där backarna som dräller rejält med pucken kommer mest troligt inte att hålla mot SHL-motstånd tyvärr, så vi får hoppas på en snabb och radikal förändring.
Orkar inte kolla i nuläget🤪